Redakcja poleca Z Gdyni

Od soboty bujamy się #wGdyni!

Paweł Musiał, pomysłodawca projektu zgłoszonego do BO przez Angelikę Frankowską, fot. Kamil Złoch

Paweł Musiał, pomysłodawca projektu zgłoszonego do BO przez Angelikę Frankowską, fot. Kamil Złoch

Już od soboty będzie można odpocząć i pobujać się w samym centrum miasta, w otoczeniu zieleni! Zakończył się montaż hamaków miejskich, które są zwycięskim projektem z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Są blisko najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Gdyni, otoczone zielenią i… zaskakująco wygodne. Nowe hamaki miejskie już stoją na gminnej działce w Parku Rady Europy, obok skweru Kościuszki i alei Jana Pawła II. Za nami wszystkie prace budowlane i odbiór techniczny, a od soboty będzie można już z nich korzystać!

Hamaki miejskie, fot. Kamil Złoch

Pięć hamaków przystosowanych do miejskich warunków to projekt, który w 2018 roku wygrał głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Wówczas swoje głosy oddało na niego ponad 300 mieszkańców Śródmieścia.

– Bardzo lubię hamaki i brakowało mi takiego elementu turystyczno-rekreacyjnego w centrum miasta. Podpatrzyłem podobne w centrum Warszawy, zlokalizowane przy Pałacu Kultury i na Bulwarach Nadwiślańskich i postanowiłem podobny projekt zrealizować w Gdyni. Będziemy walczyć jeszcze o kilka na plaży, która będzie na pewno naturalnym miejscem do leżenia – mówi Paweł Musiał, który był pomysłodawcą projektu zgłoszonego do BO przez Angelikę Frankowską.

– To idealny przykład na to, jak kreatywność gdynian dzięki Budżetowi Obywatelskiemu może wnieść dużo dobrego do przestrzeni publicznej. Pojawił się ciekawy pomysł, mieszkańcy poparli go swoimi głosami i w Śródmieściu powstało zupełnie nowe miejsce wypoczynku. Forma jest na tyle nieszablonowa i nowoczesna, że na pewno będzie cieszyć się sporą popularnością. Hamaki docenią zapewne nie tylko mieszkańcy, ale i turyści – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Jak działają?

Nowe meble miejskie bez problemu udźwigną dwie dorosłe osoby, a ich rozmiar zapewni im swobodny wypoczynek. Hamak jest rozciągnięty na dwóch stabilnych, metalowych słupach, a sam jest wykonany z wytrzymałego materiału, podobnego do tego, z którego produkuje się… samochodowe pasy bezpieczeństwa.

Wszystko jest zawieszone na tyle nisko, aby można było łatwo i swobodnie wstać z hamaka, również dzieciom czy osobom starszym. Pod spodem zamontowano specjalne gumowe maty, w których już za kilka tygodni wyrośnie trawa.

Hamaki miejskie, fot. Kamil Złoch

Jak z nich korzystać? Polecamy czytanie książek, korzystanie ze słońca lub po prostu chwilę odpoczynku po nadmorskim spacerze.

Za montaż miejskich hamaków odpowiada bezpośrednio gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Prace kosztowały łącznie 121 tysięcy 587 złotych.

Hamaki miejskie w Parku Rady Europy, fot. Kamil Złoch
Autor: Kamil Złoch // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Praca na biegunie czeka na chętnych

Redakcja

Konkurs na realizację wystawy stałej w siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego

Redakcja

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy

Redakcja

1
Dodaj komentarz

avatar
400
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Cisovian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cisovian
Gość
Cisovian

5 hamaków za 121 tysięcy 587 złotych.. Z czego zrobiono te hamaki? A co z przechowywaniem poza sezonem? Jakie wspaniałe sypialnie dla naszych bezdomnych? A co na to SANEPID? Ludzie mają głupie pomysły, ale władza nie powinna mieć. Podoba mi się uśmiech tego szczęśliwego pomysłodawcy. Czy w tym mieście już nikt nie myśli? A chodniki nadal dziurawe.Redakcjo zajmijcie się tematem: kto za tym stoi?

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie