Na zdrowie Redakcja poleca Warto wiedzieć

O tym co ważne…czyli jak oddychać!

W ciąg doby wykonujemy około 15000 oddechów. Warto więc zadbać o to, aby były one prawidłowe, ponieważ powielany nieodpowiedni wzorzec będzie niósł za sobą szereg negatywnych konsekwencji.


O tym jak wolny, a jak szybki oddech wpływa na organizm już wiemy! (przypomnienie w artykule „Te 3 nawyki podczas codziennego funkcjonowania pomogą Ci poczuć się lepiej!”). Teraz nauczymy się jak oddychać w sposób prawidłowy, tak aby było wydajnie i zdrowo.

Techniki oddechowe łagodzą stres, zmniejszają ból, zwiększają efektywność treningu oraz relaksują. Chyba w obecnym czasie ta ostatnia komponenta jest nam najbardziej potrzebna. Warto więc pochylić się nad tematem.

Pierwszym warunkiem do prawidłowego oddechu jest odpowiednia postawa ciała! Stopy na szerokość bioder, trzy punkty podparcia na stopie, lekko ugięte stawy kolanowe, miednica ustawiona w pozycji neutralnej, barki nie zaokrąglone oraz broda nie wychylona do przodu. Teraz dopiero można przystąpić do technik oddechowych i relaksacji – patrz poprzedni artykuł.

Wiemy jak się zrelaksować oraz że prawidłowy oddech jest bardzo ważny. Teraz jak to zrobić?
Pierwsze zadanie: Wykonaj je wieczorem lub w trakcie dnia kiedy masz czas dla siebie, nikt Ci nie będzie przeszkadzał i możesz podarować sobie chwile skupienia. Połóż się na plecach, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Oddychaj. Skup się na tym gdzie i w jaki sposób kierujesz oddech. Już samo to ćwiczenie uznawane jest jako technika relaksacji.

Drugie zadanie: Połóż tym razem ręce pod żebrami, po bokach ciała i staraj się kierować oddech tak aby nie unosiła się klatka piersiowa ani brzuch, tylko żeby rozszerzały się żebra na boki. To jest oddech przeponowy, czyli ten uznawany za najbardziej dla nas wydajny!

Gratulacje! Umiesz prawidłowo oddychać! Teraz ważnym jest ćwiczyć taki sposób oddychania aż w końcu wejdzie nam w nawyk.

Fizjoterapeuta – Martyna Józefczyk
@istotakobiecosci

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x