Początek roku szkolnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni - rozpoczynący rok apel na szkolnym boisku, fot. Magdalena Czernek
Młoda Gdynia Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca

Nowy rok, nowe zasady

Zaczynamy! Dziś, 1 września po wakacyjnej przerwie do szkolnych ławek powróciło prawie 27 tysięcy gdyńskich uczniów. Ten rok szkolny będzie nietypowy. Szkoły są gotowe do funkcjonowania na nowych zasadach, które mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podopiecznym i ich rodzinom.

Choć nieco inaczej niż zawsze, to zgodnie z tradycją, 1 września rozbrzmiał symboliczny pierwszy dzwonek w polskich szkołach. Uczniowie zakończyli wakacje i wrócili do szkolnych ławek. W placówkach powitali ich koledzy, koleżanki i nauczyciele, ale też nowa, pandemiczna rzeczywistość – inne niż zawsze apele, środki ostrożności, dezynfekcja, zmiany na stołówkach czy maseczki.

Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło w gdyńskich szkołach blisko 27 tysięcy uczniów.

– Rozpoczynamy wyjątkowy rok szkolny. Wśród wielu lekcji czeka ta najważniejsza, której tematem będą bezpieczeństwo, troska i odpowiedzialność. Dbajmy o siebie oraz innych, by cieszyć się zdrowiem i możliwością przebywania razem. Dzięki doświadczeniom z ostatnich miesięcy nauczyliśmy się to doceniać. Bezpieczeństwo będzie w tym roku nad wyraz ważne, jednak nie możemy zapomnieć o istocie edukacji. To wspaniały czas odkrywania świata, cieszcie się nim i korzystajcie z szerokiej palety możliwości. Wspólnie z waszymi wspaniałymi nauczycielami, dyrektorami, pracownikami administracji i obsługi zrobimy wszystko, by zapewnić wam ku temu najlepsze warunki – mówi z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dbamy o siebie i innych

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy będą musieli przyzwyczaić się do nowych zasad funkcjonowania placówek edukacyjnych w mieście. Te jeszcze przed początkiem roku szkolnego zostały wyposażone w niezbędne środki ochrony – tak, aby spełnić nowe wytyczne i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy będą w nich przebywać.

– Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej zaczynamy rok szkolny w trybie stacjonarnym, starając się jak najlepiej przygotować placówki i pracowników. Wdrożyliśmy w szkołach wytyczne MEN oraz GIS. Monitorujemy przypadki zakażeń w województwie. Sytuacja epidemiologiczna jest, niestety, bardzo dynamiczna, dlatego mimo ufności w zastosowane środki ostrożności, jesteśmy czujni i gotowi do reakcji. Jeżeli zajdzie taka konieczność, gdyńskie placówki są także gotowe na naukę zdalną – zapewnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni w maseczkach, przed apelem z okazji nowego roku szkolnego, fot. Magdalena Czernek

Przed 1 września otrzymały łącznie m.in. ponad 14,5 tysiąca litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i 3,5 tysiąca litrów płynu do dezynfekcji rąk. Oprócz tego do szkół w Gdyni trafiło 20 tysięcy maseczek jednorazowych czy 150 tysięcy rękawiczek ochronnych. Środki ochrony przekazało też Ministerstwo Zdrowia – 18,9 tysiąca litrów płynu dezynfekującego i prawie 66 tysięcy maseczek.

Przypomnijmy, że już wcześniej, od początku pandemii koronawirusa do lokalnych szkół zakupiono też termometry, dozowniki do płynu, przyłbice czy fartuchy ochronne, które mają zapewnić im bezpieczne funkcjonowanie w nowych realiach.

Wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny na nowy rok szkolny obejmują przede wszystkim podstawowe zasady higieny: mycie rąk, regularną dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu, unikanie dotykania twarzy (oczy, ust, nosa) oraz ostrożność i zakrywanie twarzy przy kaszlu i kichaniu. Maseczki będą obowiązywać osoby z zewnątrz, które będą chciały wejść na teren szkół, natomiast nie ma obowiązku noszenia ich w klasach.

Dyrektorzy skupiają się też na takiej organizacji pracy, aby zminimalizować kontakt w większych grupach oraz umożliwić zachowanie dystansu społecznego. Na innych zasadach będzie funkcjonować wydawanie posiłków. Wyznaczono też zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Początek nowego roku szkolnego to dla uczniów powrót do szkolnych murów po blisko półrocznej przerwie. Warto zaznaczyć, że po kilkumiesięcznym okresie prowadzenia nauki zdalnej uczniowie gdyńskich szkół zanotowali dobre wyniki podczas egzaminów kończących naukę w szkołach podstawowych i średnich.

Autor: Kamil Złoch / UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie