Image default
Z Gdyni

Nowe otwarcie dla Chwarznieńskiej

Przebudowa ulicy Chwarznieńskiej na odcinku witomińskim jest inwestycją, na którą czekają nie tylko mieszkańcy Witomina, ale również mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina.

W ramach tej inwestycji zostanie także zmieniony cały układ drogowy – wraz z ulicami przylegającymi do ulicy Chwarznieńskiej – Hodowlaną i Rolniczą.

Chodzi o to, by po zakończeniu prac nowa droga była w stanie obsłużyć wciąż zwiększający się ruch kołowy pomiędzy centrum miasta a dzielnicą Chwarzno-Wiczlino.

Przypomnijmy, że w przetargu na tę inwestycję wpłynęły dwie oferty. Obie przekraczały zakładany budżet dla tej inwestycji – pierwsza o około 10 mln, druga o ponad 30 mln zł.

Miasto Gdynia już podjęło decyzję – unieważni ten przetarg i jednocześnie rozpoczną się prace nad zmianą dokumentacji projektowej ulicy Chwarznieńskiej, przebudowa ulicy Hodowlanej będzie realizowana. 

Dzielnica Chwarzno-Wiczlino jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Gdyni – to głównie tam powstają nowe osiedla domów wielorodzinnych. Wszystkie założenia planistyczne, dotyczące rozwoju Gdyni jasno wskazują, że łączna liczba mieszkańców Chwarzna i Wiczlina w perspektywie pięciu lat wyniesie około 20 tysięcy.

Dzisiaj w tej dzielnicy jest zameldowanych 12 tysięcy mieszkańców, ale właśnie tam, w zachodniej części Gdyni, gęstość zaludnienia jest najmniejsza i wynosi 465 osób/km kw. Średnia dla Gdyni to 1720 osób/km kw.

Oznacza to jedno – to dzielnica z ogromnymi rezerwami pod zabudowę mieszkaniową i taka też jest prognoza urbanistyczna, zawarta w Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Przestrzennego Gdyni (z 2015 roku).

Pierwsze przymiarki koncepcyjne do przebudowy Chwarznieńskiej powstały ponad 15 lat temu. W międzyczasie zrealizowano dwa z trzech etapów przebudowy tej ulicy.

Obecna dokumentacja dla realizacji tej inwestycji powstała w 2008 roku i pomimo, że była wielokrotnie aktualizowana i uzupełniana, to jej główne założenia pozostały niezmienne.

Kluczową kwestią jest obecnie taka rozbudowa ulicy Chwarznieńskiej i ulic przyległych, by przepustowość nowego układu drogowego odpowiadała liczbie mieszkańców.

Władze miasta podjęły decyzję, by w pierwszej kolejności zmodyfikować istniejącą dokumentację dla robót budowlanych i dopiero w oparciu o nią ogłosić powtórny przetarg.

 – Naszym zadaniem jest tworzenie takiej infrastruktury, która nie tylko w danym momencie najlepiej odpowiada na potrzeby rozwojowe miasta i potrzeby samych mieszkańców. Musimy za każdym razem patrzeć na kilka a czasami na kilkanaście lat do przodu. Cieszy fakt rozwoju Gdyni Zachód, ale jego tempo jest szybsze niż zakładaliśmy jeszcze pięć, sześć lat temu. To dobry moment, by tak zmodyfikować nasze zamówienie, by efekt finalny w największym stopniu odzwierciedlał potrzeby mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. W związku z tym wkrótce przystąpimy do przygotowywania zmian w projekcie. Trudno w tej chwili określić datę ogłoszenia kolejnego przetargu, z pewnością nie nastąpi to w tej chwili. Przed nami praca do wykonania –

wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

 

 

Małgorzata Omachel – Kwidzińska /UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Super Kolos 2019 dla Ryszarda Pawłowskiego

Redakcja

Wspólny bilet dla metropolii

Redakcja

Dieta w chorobie nowotworowej

dr. Zdrówko

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie