Z Gdyni

Nowe miejsca żłobkowe dla najmłodszych gdynian

W otwarciu rozbudowanej filii żłobka na Witominie uczestniczyli: prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz // fot. Magdalena Czernek
W otwarciu rozbudowanej filii żłobka na Witominie uczestniczyli: prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz // fot. Magdalena Czernek

Ma leśną aranżację, osiem sal dla dzieci i sztab wykwalifikowanych opiekunów. Mowa o żłobku na Witominie. Placówka, przy ul. Uczniowskiej 2, została rozbudowana i zyskała nową przestrzeń. Dzięki temu przybyło 137 nowych miejsc dla najmłodszych gdynian. Teraz będzie ona mogła przyjąć w sumie aż 192 dzieci. W środę, 23 stycznia, odbyło się otwarcie tej rozbudowanej filii żłobka „Koniczynka”.

– W miejscu, które jest wygodne nie tylko dla mieszkańców Witomina, ale i całej zachodniej części Gdyni otwieramy nowe miejsca żłobkowe. Tym samym wychodzimy naprzeciw potrzebom młodych gdynian. Zainteresowanie żłobkami stale rośnie, dlatego w polityce miasta już dawno przyjęliśmy założenie, że doprowadzimy do sytuacji, w której każda młoda mama i młody tata będą mogli przekazać swoje dziecko pod dobrą opiekę w żłobkach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Filia żłobka „Koniczynka”, przy ul. Uczniowskiej 2, została rozbudowana. Zyskała nową przestrzeń i wyposażenie. Teraz znajduje się tam 8 sal. Każda z nich jest przeznaczona dla 24 osób. Przed rozbudową było tam 55 miejsc dla najmłodszych gdynian. Teraz będzie ich o wiele więcej.

– Mamy 137 nowych miejsc w żłobku. Teraz w tej filii opiekę znajdzie w sumie blisko 200 dzieci. Konsekwentnie od kilku lat rozbudowujemy sieć gdyńskich żłobków i przedszkoli. Abyśmy mogli spełnić oczekiwania mieszkańców, dziś na sesji Rady Miasta, w trybie nadzywczajnym znajdzie się zmiana statutu. Wszystko po to, żebyśmy mogli przyjmować do żłobków dzieci najmłodsze – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Placówka została zaprojektowana w przyjaznej dla dzieci leśnej aranżacji. Najmłodsi mają tam fachową opiekę. Kadra pracuje na autorskich programach edukacyjnych. To wszystko ma uspołecznić maluchy i przygotować je do pójścia do przedszkola i bez stresu zmienić otoczenie. Żłobek zyskał też nowe wyposażenie sal i sprzęt. Powstały sanitariaty dostosowane do potrzeb maluchów i maluchów z niepełnosprawnościami oraz pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Zakupiono również niezbędne wyposażenie szatni oraz pozostałych pomieszczeń żłobka. Odnowiony został także istniejący plac zabaw.

– Stara część także została odświeżona. Przeszła mały lifting po to, żeby dzieci mogły czuć się dobrze. W nowej części mamy wspaniałe zabawki ogólnorozwojowe, kształtki i pomoce dydaktyczne. W ramach rozbudowy zakupiliśmy też wózki sześcioosobowe dla dzieci tak, żeby można było wyjść z nimi na spacer i żeby mogły zmienić otoczenie i poznać okolicę – mówi Agnieszka Welfle-Pobłocka, dyrektor żłobka „Koniczynka”.

Rozbudowa była możliwa dzięki dotacji, którą Gdynia otrzymała w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „Maluch+” 2018. Koszt całej inwestycji to 5 milionów 400 tysięcy złotych, z czego wkład własny miasta to 3 miliony 894 tysięce złotych. Dotacja ministerialna to 1 milion 560 tysięcy złotych.

Program „Maluch+” jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i wspiera rozwój żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Wśród beneficjentów programu znalazło się kilkadziesiąt projektów z Gdyni, m.in. właśnie rozbudowa filii żłobka „Koniczynka”.

W Gdyni funkcjonują dwa żłobki gminne. „Niezapominajka” (siedziba główna w Gdyni Śródmieście) wraz ze swoimi trzema filiami (Pogórze, Dąbrowa, Demptowo) może zapewnić opiekę 252 dzieciom. Żłobek „Koniczynka” (Gdynia Chylonia) wraz z właśnie rozbudowaną filią na Witominie to kolejne 272 miejsca. Łącznie w Gdyni mamy zatem 524 miejsc dla najmłodszych mieszkańców Gdyni.

Liczba miejsc w gdyńskich żłobkach wzrasta systematycznie. W 2018 roku przybyło ich 137. Rok 2017 to z kolei 80 nowych miejsc w żłobku „Koniczynka” przy ul. Chylońskiej 23752 nowe miejsca opieki utworzono w 2016 roku w filii żłobka „Niezapominajka” w dzielnicy Dąbrowa. Natomiast w 2015 roku w filii w dzielnicy Pogórze powstało 50 miejsc. Wszystkie inwestycje były realizowane w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – „Maluch+” .

  • Otwarcie rozbudowanej filii żłobka "Koniczynka" na Witominie // fot. Magdalena Czernek
    Otwarcie rozbudowanej filii żłobka „Koniczynka” na Witominie // fot. Magdalena Czernek

Magdalena Czernek/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Energia z odnawialnych źródeł w Gdyni

Redakcja

Władze Gdyni zmieniają plany. Kto za to zapłaci?

Redakcja

Urodzinowy Bal Karnawałowy dla Dzieci #wGdyni

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie