Morskie sprawy

Nowatorskie Światła Sektorowe w Porcie Gdynia

fot. Port Gdynia

Projektowane poszerzenie wejścia głównego do Portu, z obecnych 100 m do 140 m, jest integralną częścią realizowanego przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia projektu „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia mającego na celu zapewnienie parametrów nawigacyjnych umożliwiających zawijanie do Portu Gdynia dużych statków kontenerowych, obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne oraz największych wchodzących na Bałtyk statków masowych.

W celu poszerzenia wejścia głównego do Portu niezbędne jest skrócenie Ostrogi Północnej, co wymusza konieczność likwidacji stawy dolnej oznakowania nawigacyjnego, wyznaczającego oś toru wejścia do Portu. W związku z tym, podjęto decyzję o montażu nowatorskiego na skalę europejską, systemu nawigacyjnego – powiedział Wiceprezes Grzegorz Dyrmo.

Światło sektorowe emituje światło w trzech kolorach, co w połączeniu z działaniem funkcji oscylujących granic sektorów pozwoliło na uzyskanie aż siedmiu sektorów, na jakie dla obserwatora jest podzielone podejście do Portu Gdynia.

Płynący od strony Gdańska i przecinający tor podejściowy znajdzie się w pierwszej kolejności w sektorze światła czerwonego błyskowego, w którym zaobserwuje krótkie błyski w kolorze czerwonym, wydłużające się wraz ze zbliżaniem się obserwatora do osi toru, aż obserwator znajdzie się w sektorze światła stałego czerwonego. Dalsze podążanie na północ spowoduje przejście obserwatora do sektora światła białego przenikającego światło czerwone, w którym światło czerwone świeci naprzemiennie ze światłem białym, a im bliżej osi toru będzie znajdował się obserwator, tym dłuższe będą błyski białe a krótsze czerwone.

Dzięki pracy nowego światła sektorowego osoba nawigująca jednostką podchodzącą do portu, odbiera natychmiastową informację czy znajduje się w osi toru, czy też z tej linii zboczyła. Co więcej, na podstawie zmieniającej się wraz z wartością odejścia od osi charakterystyki błysków, nawigator jest w stanie szybko ocenić wielkość odejścia, a w konsekwencji odpowiednio wymierzyć wartość manewru jednostką, w celu powrotu do idealnej drogi podejścia.

Użyteczność światła wzmocniona jest dodatkowo poprzez jego duży zasięg, przekraczający 21 mil morskich w nocy i 5 mil morskich w dzień.

Źródło:   

Powiązane tematycznie

Obrońcy klimatu ponownie blokują import węgla do Polski

Eko Animals

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski

Eko Animals

Stocznie porażone „dobrą zmianą”

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie