Morskie sprawy

Nowatorskie Światła Sektorowe w Porcie Gdynia

Projektowane poszerzenie wejścia głównego do Portu, z obecnych 100 m do 140 m, jest integralną częścią realizowanego przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia projektu „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia mającego na celu zapewnienie parametrów nawigacyjnych umożliwiających zawijanie do Portu Gdynia dużych statków kontenerowych, obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne oraz największych wchodzących na Bałtyk statków masowych.

W celu poszerzenia wejścia głównego do Portu niezbędne jest skrócenie Ostrogi Północnej, co wymusza konieczność likwidacji stawy dolnej oznakowania nawigacyjnego, wyznaczającego oś toru wejścia do Portu. W związku z tym, podjęto decyzję o montażu nowatorskiego na skalę europejską, systemu nawigacyjnego – powiedział Wiceprezes Grzegorz Dyrmo.

Światło sektorowe emituje światło w trzech kolorach, co w połączeniu z działaniem funkcji oscylujących granic sektorów pozwoliło na uzyskanie aż siedmiu sektorów, na jakie dla obserwatora jest podzielone podejście do Portu Gdynia.

Płynący od strony Gdańska i przecinający tor podejściowy znajdzie się w pierwszej kolejności w sektorze światła czerwonego błyskowego, w którym zaobserwuje krótkie błyski w kolorze czerwonym, wydłużające się wraz ze zbliżaniem się obserwatora do osi toru, aż obserwator znajdzie się w sektorze światła stałego czerwonego. Dalsze podążanie na północ spowoduje przejście obserwatora do sektora światła białego przenikającego światło czerwone, w którym światło czerwone świeci naprzemiennie ze światłem białym, a im bliżej osi toru będzie znajdował się obserwator, tym dłuższe będą błyski białe a krótsze czerwone.

Dzięki pracy nowego światła sektorowego osoba nawigująca jednostką podchodzącą do portu, odbiera natychmiastową informację czy znajduje się w osi toru, czy też z tej linii zboczyła. Co więcej, na podstawie zmieniającej się wraz z wartością odejścia od osi charakterystyki błysków, nawigator jest w stanie szybko ocenić wielkość odejścia, a w konsekwencji odpowiednio wymierzyć wartość manewru jednostką, w celu powrotu do idealnej drogi podejścia.

Użyteczność światła wzmocniona jest dodatkowo poprzez jego duży zasięg, przekraczający 21 mil morskich w nocy i 5 mil morskich w dzień.

Źródło:   

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie