Image default
Informacja prasowa Redakcja poleca Za miedzą

Nie ma szkoły, ale jest nauka – pomorscy uczniowie na obozie ADAMED SmartUP

Analiza ekspresji białka przy pomocy zjawiska elektroforezy, metody projektowania robotów, zastosowanie efektu Meissnera oraz podstawy patofizjologii ogólnej człowieka. Brzmi jak tajemna akademicka wiedza, zrozumiała tylko dla ekspertów nauk ścisłych i przyrodniczych? Nic bardziej mylnego. To zaledwie ułamek zagadnień, z którymi zmierzyli się  uczniowie z województwa pomorskiego podczas piątego obozu naukowego ADAMED SmartUP.

O miejsce na tegorocznym obozie naukowym organizowanym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie starało się kilka tysięcy uczniów w wieku 15-19 lat. Po kilkumiesięcznych zmaganiach i wieloetapowej rekrutacji ostatecznie tę szansę otrzymało 50 najlepszych uczestników, w tym: Filipina Grzywacz (Gdańsk), Wiktor Grzywacz (Gdańsk), Julia Kalinowska (Słupsk), Konrad Łęgowski (Lubiszewo Tczewskie), Alicja Rotter (Żukowo), Marta Szuwarska (Gdańsk), Julian Uchacz (Kwidzyn) oraz Kalina Wiśniewska (Gdańsk). Była to dla nich wyjątkowa szansa na rozwinięcie zainteresowań naukowych w jednej z grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka.

Przede wszystkim praktyka

Co roku, program edukacyjny obozu jest konstruowany tak, by zapewnić uczniom jak najwięcej praktycznej wiedzy. To dwa tygodnie wakacji spędzone głównie na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wypełnione warsztatami, pracą w laboratoriach, ale także i wycieczkami do innych naukowych instytucji. W trakcie tegorocznych spotkań z doświadczonymi wykładowcami oraz praktykami uczestnicy mieli okazję m.in. oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczyć się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzić sekcję narządów zwierzęcych czy skonstruować i zaprogramować własnego robota.

Obóz skończył się za szybko. Bardzo podobały się zajęcia z budowania oraz programowania robotów, a także te z symulatorem lotów. Udział tutaj poszerzył moją wiedzę, zdobyłam wielu nowych znajomych, a także dowiedziałam się o rzeczach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Miłym wspomnieniem na pewno będzie symulator lotów – mogliśmy spróbować polecieć helikopterem na Politechnice Warszawskiej – wspomina Marta Szuwarska z grupy inżynieryjnej, uczennica XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku.
Uczennica II LO w Słupsku, Julia Kalinowska z grupy medycznej dodaje: Bardzo podobały mi się zajęcia z medycyny, podczas których zaczęliśmy rozumieć to, co mówi nasze ciało i wiązać to z poszczególnymi chorobami. Po tygodniu spędzonym tutaj potrafię zrozumieć co się we mnie dzieje. To jest niesamowite. Zyskałam dużo pewności siebie, szczególnie jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji co do przyszłej kariery. W ciągu ostatniego roku nie nauczyłam tyle, ile podczas tych dwóch tygodni obozu. Dostałam tutaj zastrzyk pozytywnej energii do dalszego działania. Dowiedziałam się, że to, co robię jest naprawdę ważne. 
Dużą wartością obozu była również możliwość kontaktu z rówieśnikami i uczestnictwa w zajęciach niezwiązanych bezpośrednio z nauką m.in. w zajęciach integracyjnych, warsztatach kulinarnych czy szkoleniu z wystąpień publicznych.

Każda edycja programu to kolejni fenomenalni uczniowie, którzy zarażają nas swoją energią i   motywacją do nieustannego rozwoju. Są ciekawi świata, mają pasje, lubią podejmować nowe wyzwania. Obecność na obozie ADAMED SmartUP ma przede wszystkim uświadomić im, jak wielki potencjał posiadają. To też dla nich ogromna szansa na zetknięcie się z wiedzą na poziomie akademickim, a fakt przebywania w gronie rówieśników o podobnych zainteresowaniach dodatkowo motywuje ich, by stawiali przede wszystkim na swoje pasje

 – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Kolejne spotkanie wszystkich uczestników piątej edycji programu ADAMED SmartUP będzie miało miejsce już we wrześniu br. podczas Gali finałowej. Tego dnia spośród uczestników obozu zostaną wyłonieni laureaci nagrody głównej, którzy następnie skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi z nich będą mieli też szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego.
Fotorelacja z piątego obozu naukowego ADAMED SmartUP dostępna jest na tronie: www.adamedsmartup.pl.
Aleksandra Franas
Biuro prasowe programu ADAMED SmartUP

Powiązane tematycznie

One for all, all for one. Program mentoringowy

Redakcja

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar trzecie w Pucharze Świata w Miami

Redakcja Sportowa

Podwójny sukces kontroli NIK

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie