Obraz Jasmin Sessler z Pixabay
Gdynia Senioralna Na sygnale Redakcja poleca

Nie daj się oszukać!

Większość ludzi w trudnej i zaskakującej sytuacji, jaką jest epidemia COVID-19 stara się działać na rzecz dobra wspólnego. Niestety, zdarzają się i tacy, którzy chcą wykorzystać nasz niepokój w niecny sposób. Warto wiedzieć, jak próbują nas oszukać, aby nie dać się nabrać.

 

Zioła i środki na koronawirusa

Pojawiły się już osoby, które chcą wykorzystać trudną sytuację w kraju i oferują na sprzedaż środki rzekomo mające cudowne właściwości zwalczające koronawirusa. Informujemy, że nie ma żadnych leków ani ziół, które miałyby moc zapobiegania zachorowaniu na COVID-19. Warto przypomnieć to starszym osobom.

Przedpłaty na pomoc żywnościową

Wiemy, że po sieci krążą też wiadomości sms zachęcające do zakupu i wymagające przedpłaty na wskazane w smsie konto. Trzeba mieć świadomość, że to złodzieje szukają zarobku. Żadne ministerstwa ani urzędy w Polsce nie rozsyłają podobnej korespondencji. Administracja publiczna nie namawia też nikogo do logowania się na stronę zapewniającą pomoc żywnościową. Osoby, które takiej pomocy potrzebują, powinny otrzymać ją od wojewody. Gdyby z jakiegoś powodu taka pomoc była potrzebna, a nie docierała, nalezy zadzownić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a nie logować się na stronach oszustów i fałszywych banków.

Telefony o chorym członku rodziny

Prosimy również uważać na osoby, które chcą pod pretekstem epidemii wyłudzić dane osobowe. Nie należy ich podawać przez telefon. Wiemy o fałszywych telefonach informujących członków rodziny o nagłym zachorowaniu jednego z domowników na COVID-19. Takie telefony są mało prawdopodobne. Jeśli się zdarzą – prosimy pytać o miejsce pracy, imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby informującej, a następnie poprosić o numer, na który można oddzwonić w tej sprawie. O każdej próbie oszustwa należy powiadomić policję.

Zalecamy ostrożność w kontaktach

Docierają też do nas opowieści o rzekomych napadach i rozbojach dokonywanych przez przebierańców w kombinezonach antywirusowych. To historie, które mają na celu jeszcze bardziej zdenerwować mieszkańców. Po mieście nie grasują żadne bandy, a policja i straż miejska pilnują naszego bezpieczeństwa. Tym niemniej, warto być czujnym. Jeśli nie oczekujemy nikogo, a ktoś dzwoni do naszych drzwi i przedstawia się jako policjant, pracownik socjalny, pracownik służb sanitarnych itp., poprośmy go przez zamknięte drzwi o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu do przełożonego, który może potwierdzić jego tożsamość. Poprośmy też o okazanie legitymacji służbowej lub odznaki.

Informacje z rzetelnych źródeł

Warto na te tematy wyczulić dzieci i osoby starsze! Czujność pomoże nie dać się nikomu wykorzystać. Pamiętajmy, że zweryfikowane informacje można znaleźc na portalach Gdynia.pl i gov.pl. Nie wierzmy w fake newsy, trzymajmy się zdrowo!

Autor: Kamil Złoch // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie