Image default
Gdynia Senioralna Na sygnale Redakcja poleca

Nie daj się oszukać!

Większość ludzi w trudnej i zaskakującej sytuacji, jaką jest epidemia COVID-19 stara się działać na rzecz dobra wspólnego. Niestety, zdarzają się i tacy, którzy chcą wykorzystać nasz niepokój w niecny sposób. Warto wiedzieć, jak próbują nas oszukać, aby nie dać się nabrać.

 

Zioła i środki na koronawirusa

Pojawiły się już osoby, które chcą wykorzystać trudną sytuację w kraju i oferują na sprzedaż środki rzekomo mające cudowne właściwości zwalczające koronawirusa. Informujemy, że nie ma żadnych leków ani ziół, które miałyby moc zapobiegania zachorowaniu na COVID-19. Warto przypomnieć to starszym osobom.

Przedpłaty na pomoc żywnościową

Wiemy, że po sieci krążą też wiadomości sms zachęcające do zakupu i wymagające przedpłaty na wskazane w smsie konto. Trzeba mieć świadomość, że to złodzieje szukają zarobku. Żadne ministerstwa ani urzędy w Polsce nie rozsyłają podobnej korespondencji. Administracja publiczna nie namawia też nikogo do logowania się na stronę zapewniającą pomoc żywnościową. Osoby, które takiej pomocy potrzebują, powinny otrzymać ją od wojewody. Gdyby z jakiegoś powodu taka pomoc była potrzebna, a nie docierała, nalezy zadzownić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a nie logować się na stronach oszustów i fałszywych banków.

Telefony o chorym członku rodziny

Prosimy również uważać na osoby, które chcą pod pretekstem epidemii wyłudzić dane osobowe. Nie należy ich podawać przez telefon. Wiemy o fałszywych telefonach informujących członków rodziny o nagłym zachorowaniu jednego z domowników na COVID-19. Takie telefony są mało prawdopodobne. Jeśli się zdarzą – prosimy pytać o miejsce pracy, imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby informującej, a następnie poprosić o numer, na który można oddzwonić w tej sprawie. O każdej próbie oszustwa należy powiadomić policję.

Zalecamy ostrożność w kontaktach

Docierają też do nas opowieści o rzekomych napadach i rozbojach dokonywanych przez przebierańców w kombinezonach antywirusowych. To historie, które mają na celu jeszcze bardziej zdenerwować mieszkańców. Po mieście nie grasują żadne bandy, a policja i straż miejska pilnują naszego bezpieczeństwa. Tym niemniej, warto być czujnym. Jeśli nie oczekujemy nikogo, a ktoś dzwoni do naszych drzwi i przedstawia się jako policjant, pracownik socjalny, pracownik służb sanitarnych itp., poprośmy go przez zamknięte drzwi o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu do przełożonego, który może potwierdzić jego tożsamość. Poprośmy też o okazanie legitymacji służbowej lub odznaki.

Informacje z rzetelnych źródeł

Warto na te tematy wyczulić dzieci i osoby starsze! Czujność pomoże nie dać się nikomu wykorzystać. Pamiętajmy, że zweryfikowane informacje można znaleźc na portalach Gdynia.pl i gov.pl. Nie wierzmy w fake newsy, trzymajmy się zdrowo!

Autor: Kamil Złoch // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Kaszubskie losy cz. II

Józef Franciszek Wójcik

Testy na koronawirusa. Co sprawia, że nie można wykonywać ich więcej?

dr. Zdrówko

Pogoria wraca do domu

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie