CZLONKOWIE PTN PRZED POMNIKIEM ADM KAZIMIERZA PORĘBSKIEGO
CZLONKOWIE PTN PRZED POMNIKIEM ADM KAZIMIERZA PORĘBSKIEGO
Historia Kultura Morskie sprawy Nauka Redakcja poleca

„Nautologia” – nie tylko na zimowe wieczory

Niedawno ukazał się kolejny 157 numer „Nautologii”, periodyku wydawanego przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne od około 40 lat. Polecamy go nie tylko interesujących się historią i sprawami morza.

NAUTOLOGIA NR 157 OKŁADKA

Nautologia” to czasopismo popularno-naukowe, w którym prezentowane są zarówno wyniki badań naukowych jak i informacje związane z bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi gospodarki morskiej. Periodyk jest kontynuacją wydawnictwa „Biuletyn Nautologiczny”, które ukazywało się w latach 1958-1965. Aktywność badawcza członków Towarzystwa pozwoliła z czasem na publikację kwartalnika, który nazwano „Nautologia”. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 1966 r. W 2005 r. pismo przekształcono w rocznik.

100 lat morskiej administracji. Tegoroczny numer otwiera pismo gratulacyjne z okazji 100-lecia powołania Urzędu Marynarki Handlowej do kpt. ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Kontynuatorami działań tej instytucji są Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie oraz niedawno zlikwidowany Urząd Morski w Słupsku. Urząd Marynarki Handlowej miał swoje przedstawicielstwa w Helu, Pucku oraz w Gdyni, do której przeniesiony został 3 maja 1927 r. Pierwszą siedzibą Urzędu Marynarki Handlowej był budynek niedaleko dworca kolejowego w Wejherowie. Dziś działa tu Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Pierwszym dyrektorem Urzędu Marynarki Handlowej był Józef Poznański. Polska administracja morska II Rzeczypospolitej przejęła „zaniedbane porty w Pucku i Helu i przystąpiła do ich odbudowy ze zniszczeń wojennych, uruchomiła nieczynne i zaniedbane latarnie morskie, kierowała budową gdyńskiego portu i małych portów w Jastarni, Władysławowie i Tczewie” – przypomina prof. kpt. ż.w. Daniel Duda, honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Dwa lata wcześniej obchodziliśmy 450 lecie polskiej administracji morskiej.

450 LAT ADMINISTRACJI MORSKIEJ NA DARZE POMORZA
450 LAT ADMINISTRACJI MORSKIEJ NA DARZE POMORZA

Dar Pomorza”. List gratulacyjny z okazji 90-tej rocznicy podniesienia bandery na „Darze Pomorza”

DAR POMORZA W GALI BANDEROWEJ FOT. MAREK GRZYBOWSKI
DAR POMORZA W GALI BANDEROWEJ FOT. MAREK GRZYBOWSKI

skierowany został do dra Roberta Domżała, dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, któremu „Dar” podlega. Zakupiony i wyremontowany ze składek mieszkańców Pomorza i wielu innych darczyńców. „Dar” zastąpił wysłużony „Lwów”. Na zakupionym we Francji żaglowcu, biało-czerwoną banderę podniesiono 13 lipca 1930 r., statkowi nadano imię „Dar Pomorza”, a Pomorski Komitet Floty Narodowej przekazał fregatę Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Pierwszym kapitanem został kpt. ż.w. Konstanty Maciejewicz „Macaj”, barwnie opisany przez Karola Olgierda Borchardta. Portem macierzystym fregaty, dziś statku muzeum, od 1930 r. jest Gdynia. Przedwojenna i powojenną historię fregaty w syntetyczny sposób opisuje prof. Daniel Duda.

Na kolejnych stronach czytelnik znajdzie informacje o najważniejszych wydarzeniach, które organizowali lub w których uczestniczyli członkowie Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Wśród nich były konferencje z okazji zaślubin Polski z morzem w Pucku, odsłonięcie gwiazd oraz wodowanie kolejnego numeru „Nautologii”. W ostatnim czasie w Alei Gwiazd Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie wyróżnieni zostali: starszy mechanik Władysław Milewski, Tadeusz Gorazdowski, oficer Marynarki Wojennej RP dowódca czterech niszczycieli pływających pod polską banderą w czasie II wojny światowej, Stefan Gorazdowski, kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca Państwowej Szkoły Morskiej komendant „Daru Pomorza. W 2019 r. odsłonięto gwiazdy: kapitana żeglugi wielkiej i absolwenta Szkoły Morskiej w Tczewie Zygmunta Deyczakowskiego, mechanika okrętowego, byłego dziekana Wydziału Mechanicznego i starszego oficera mechanika okrętowego Akademii Morskiej w Gdyni Ildefonsa Piotrowskiego. Swoją gwiazdę otrzymała Waleria Szulc, która w pobliskich Mechelinkach pomagała mężowi przy sieciach i rybach, a po jego śmierci została rybakiem i otrzymała książeczkę przybrzeżnego rybaka łodziowego. Ceremonia odsłonięcia tablic odbyła się z udziałem asysty honorowej kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. CO roku członkowie PTN składają kwiaty pod pomnikami Józefa Conrada Korzeniowskiego i adm. Kazimierza Porębskiego.

CONRAD DELEGACJA PTN 0703-2-2 FOT. CZESLAW DYRCZ

8 lutego 2020 r. w Pucku odbyła się konferencja z okazji Zaślubin Polski z Morzem, której współorganizatorem jest PTN. Z tej okazji zorganizowano wystawę poświęconą 100-leciu Zaślubin Polski z Morzem. W czasie uroczystości wodowano publikacje: „Zapiski Puckie” oraz „Książkę Zaślubinową”. Zasłużone osoby uhonorowano medalami „Frontu Pomorskiego”. Podarowano kubki „zaślubinowe” (300 szt. fundator prof. Daniel Duda).

PUCK 08-02-2020 MEDALE FRONT DLA POMORZA FOT. MAREK GRZYBOWSKI
PUCK 08-02-2020 MEDALE FRONT DLA POMORZA FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Bałtycki Klaster. W kolejnej części „Nautologii” czytelnik otrzyma obszerną informację o rozwoju Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który przekształcał się z organizacji działającej w układzie integrującym administrację, biznes i naukę, w instytucję skoncentrowaną na integracji wiedzy i technologii kosmicznych i przemysłów morskich.

„Dziś klaster rozwija się w formule Pentagon Helix integrując transfer wiedzy między nauką i biznesem, wspierając inicjatywy społeczne samorządów i administracji, rozwijając relacje inwestorskie. Działalność klastra charakteryzuje podejście holistyczne, integracyjne i globalne, wpisujące aktywność przemysłów morskich w gospodarkę 4.0”
 – pisze Marek Grzybowski we wstępie.

BSSC KLASTER KONFERENCJA NT. STATKOW AUTONOMICZNYCH FOT. MAREK GRZYBOWSKI
BSSC KLASTER KONFERENCJA NT. STATKOW AUTONOMICZNYCH FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Żegluga w lodach i żaglowce. W następnym obszernym artykule pt. „Dryf lodu morskiego” kontradmirał dr Czesław Dyrcz wnikliwie charakteryzuje dryf lodów ilustrując to zagadnienie licznymi przykładami, mapami i zdjęciami. Szczególnie ciekawe jest odwołanie do własnych doświadczeń jako dowódcy i opisanie przejścia ORP „Iskra” przez pole lodowe na Bałtyku Zachodnim. W lutym 1996 r. załoga ORP „Iskra” wracała po około 300 dniach podróży dookoła globu.

KADM CZESŁAW DYRCZ PRELEKCJA O REJSIE ISKRY DOOKOLA ŚWIATA

W świat śródziemnomorskich żaglowców, galer i łodzi stanowiących ilustracje map przechowywanych w watykańskiej Galleria delle Carte Geografiche przenosi nas Bohdan A. Kuliśński w artykule bogato ilustrowanym licznymi reprodukcjami. Opisane zostały żaglowce bojowe i handlowe, a wśród nich Italia nova, Genua, Corsica i Sicilia, Ancona i Liguria. Wyjaśnione zostały osobliwości związane z żeglugą, a także aspekty ilościowe i techniczne związane z wykorzystaniem żaglowców i łodzi w czasach Wielkiego Oblężenia Malty (1565) oraz bitwy pod Lepanto (1571).

W kolejnych artykułach czytelnik może dowiedzieć się o niezwykle hucznych obchodach „Święta Morza” w Warszawie w latach 1933-1939 (Jarosław Drozd), planach utworzenia czechosłowackich palcówek konsularnych na Pomorzu w okresie międzywojennym (Krzysztof Chalimoniuk) oraz działalności polskiego morskiego attaché na kraje skandynawskie w latach 1945-1954 (Ryszard Techman). Jest również obszerny artykuł o polskich portach i ich rozwoju (Marek Grzybowski) oraz stacjach ratownictwa brzegowego: Nimmersatt (Antoni Komorowski) oraz w Rugenwadermunde (Darłowie – Waldemar Parus).

NAUTOLOGIA WODOWANIE w 2019 FOT. MAREK GRZYBOWSKI
NAUTOLOGIA WODOWANIE w 2019 FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Są również biogramy, w tym prof. Adama Weintrita, obecnego rektora Uniwersytetu Morskiego i kmdra por. rez. Krzysztofa Wójcika, wieloletniego dowódcy ścigaczy i okrętów pogranicza. Są również wspomnienia o tych co odeszli na wieczną wachtą, a wśród nich informacja o generale Mariuszu Zaruskim i kontradmirale Henryku Pietraszkiewiczu. W numerze również znajdują się informacje o konferencjach i książkach związanych z nautologią. Na froncie okładki znajduje się „Front dla Pomorza”, odznaka wydana z okazji 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem. Na stronie ostatniej reprodukcja medalu pamiątkowego „Flotylla Kaszubskiej Floty Przybrzeżnej”. Medal wydany został na pamiątkę podniesienia białoczerwonych bander na kaszubskich szkutach cumujących w Rewie. Ich przedwojenną historię opisuje w numerze prof. Daniel Duda. Polecamy.

Tekst, zdjęcia i skany stron „Nutologii” Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x