Z kraju

Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

fot. Czesław Mikolajew
fot. Czesław Mikolajew

Ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku z powodu uszczuplenia wpływów podatkowych. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe, sportowe – podaje ZMP.

Jak wylicza korporacja samorządowa, „od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej”. „W miastach członkowskich Związku Miast Polskich to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa” – podkreślono.

Zmiany o których mowa to „zerowy PIT” dla osób do 26. roku życia (ustawa weszła w życie 1 sierpnia) oraz rządowy projekt, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Przewidziane w nim rozwiązania mają wejść w życie 1 października br.

Wobec tych zmian Związek Miast Polskich poprosił miasta członkowskie o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT. Na wypełnienie specjalnej ankiety miasta miały czas do 30 lipca.

Jej efektem jest opracowanie ZMP „na temat zagrożonych inwestycji w miastach” pt. „Czego miasta nie wybudują”. Wymienione tam inwestycje to np.: budowa nowego przedszkola w Miastku, budowa hali widowiskowo-sportowej na ponad 500 miejsc siedzących w Międzyrzecu Podlaskim czy budowa ścieżki rowerowej nad j. Starogrodzkie w Chełmnie. Pełną listę „zagrożonych” według ZMP inwestycji znaleźć można na stronie internetowej Związku.

 

Powiązane tematycznie

Nowe przepisy ws. zwrotu kosztów dowozu uczniów niepełnosprawnych

dr. Zdrówko

Przysięga WOT w Słupsku

Redakcja

Rejestracja pojazdu w terminie albo wysokie kary pieniężne

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie