Historia Kultura

Muzyka, moda, historia- dynamiczny rok w Muzeum Miasta Gdyni

fot. materiały prasowe / zdjęcie modelek w strojach Barbary Hoff - fot. Janusz Sobolewski/ Forum/culture.pl
fot. materiały prasowe / zdjęcie modelek w strojach Barbary Hoff - fot. Janusz Sobolewski/ Forum/culture.pl

Będzie różnorodnie i nietypowo. Rok 2019 w Muzeum Miasta Gdyni zaskoczy niejednego miłośnika kultury i sztuki. W planach są wystawy, koncerty, wydawnictwo muzyczne, a nawet długoterminowy, bo aż siedmioletni projekt społeczno-edukacyjny. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani mody, fotografii czy muzyki, jak i ci, którzy wolą historię – tę lokalną i ogólnopolską. 

Tegoroczne działania muzeum rozpoczną się muzycznie. 25 stycznia odbędzie się premiera albumu „Gdynia 1988-2018”. Jest on hołdem złożonym Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej lat osiemdziesiątych. To także próba nowego spojrzenia na pierwotny, wydany w 1988 roku, album „Gdynia”. Zawierał on nagrania takich kultowych formacji jak: Pancerne RoweryBielizna czy Apteka. Dziesięciu twórców współczesnej trójmiejskiej alternatywy podjęło się reinterpretacji tamtych utworów. Na nowej płycie usłyszymy stare hity w wykonaniu: Band AKrólestwaKiev OfficeTranquNowej Ziemii 2LastrykodrewnofromlasMichaela Warrena, Molto Delay i Leśnych Zwierząt.

– Płyta „Gdynia” – kanoniczny album gitarowej alternatywy lat 80. zyska nowe oblicze. Ten nowoczesny retusz i reinterpretację zainicjowało Muzeum Miasta Gdyni. Zaprosiliśmy dziesięciu wybranych twórców współczesnej alternatywy trójmiejskiej do wykonania na nowo utworów z tej właśnie płyty. Trzydzieści lat temu, z powodu niedoborów na  rynku, album trafił  na rynek w styczniu 1989 roku. W rocznicę jego wydania, 25 stycznia, odpalamy prawdziwą muzyczną petardę. Premiera płyty CD, płyty winylowej oraz pierwszy z serii pięciu koncertów prezentujących najodważniejszych i najbardziej nowatorskich twórców współczesnej nowej trójmiejskiej alternatywy – mówi Michał Miegoń, współproducent płyty „Gdynia 1988 – 2018”.

Premierze płyty będą towarzyszyć koncerty artystów biorących udział w nagraniu albumu. Artyści zaprezentują się w foyer muzeum. Pierwszy koncert zaplanowano w dniu premiery – 25 stycznia. Wtedy zagrają Band A oraz Kiev Office. Kolejne występy odbędą się: 22 lutego – Królestwo i Tranq15 marca – Nowa Ziemia 2 i Lastryko26 kwietnia – Michael Warren i Molto Delay oraz 7 czerwca – drewnofromlas i Leśne Zwierzęta. Wstęp na koncerty jest wolny.

fot. materiały prasowe

Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej poświęcona będzie też specjalna wystawa „Przekaz. Gdyńska Scena Alternatywna”. Rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do połowy września. Jej narracja będzie prowadzona za pomocą kluczowych wydarzeń oraz dzieł związanych z Trójmiejską Sceną Alternatywną – począwszy od schyłku lat 70. ubiegłego wieku, aż do 1987 roku i pamiętnej sesji nagraniowej w Radio Gdańsk, która zaowocowała składanką muzyczną „Gdynia”.

– W roku 2019 przybliżymy odbiorcom nowatorskość i specyfikę tego, co działo się na Wybrzeżu w latach 80. i w Trójmieście – odnośnie niezależnej sceny i sztuki. Na wystawie będzie można podziwiać wyjątkowe i unikatowe dzieła sztuki i rzadkie fotografie. Będą też materiały wideo i audio, które będą prezentowane w formie analogowej – na magnetofonach szpulowych czy magnetowidach VHS. Pokażemy też wpływ tej twórczości na naszą teraźniejszość i to, że ona do dziś inspiruje wielu artystów – mówi Miegoń, współproducent płyty „Gdynia 1988 – 2018” i współkurator wystawy „Przekaz. Gdyńska Scena Alternatywna”.

– Chcemy pokazać jak najwięcej obiektów i fotografii z tamtych czasów. Zależy nam też na pokazaniu czegoś, co dla młodego widza będzie bardzo ciekawe, że tamten świat nie był cyfrowy, ale analogowy. Nie było cyfrowego zapisu, a wszystko rejestrowaliśmy na kasetach magnetofonowych i płytach winylowych – dodaje Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Kreatorka polskiej mody

W czasie festiwalu Gdynia Design Days otwarta zostanie kolejna wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Jej wernisaż odbędzie się 6 lipca. Tym razem wystawa poswięcona będzie dokonaniom niezwykłej kobiety – Barbary Hoff. To projektantka odzieży i autorka kostiumów dla gwiazd. Idea wystawy to ukazanie szerokiej skali oddziaływania projektów jej autorstwa oraz sposobów ich funkcjonowania w polskiej powojennej kulturze. Kultowe propozycje projektantki dla Hofflandu — pierwszego sklepu z modą młodzieżową w Polsce — są jednym z polskich fenomenów i stanowią ważną część „ikonosfery codzienności” w kraju o niezwykłym potencjale w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

– Po raz pierwszy bohaterką wystawy z tego cyklu będzie kobieta. Barbara Hoff – kobieta instytucja. Niewykształcona formalnie projektantka, dziennikarka. Przez blisko 50 lat kreowała polski wizerunek i polską ulicę w „Przekroju”. Mówiła i pisała, jak mamy się ubierać. Potem wzięła sprawy w swoje ręce. Założyła własną markę Hoffland, który był fenomenem w polskiej, socjalistycznej rzeczywistości. Projektowała ubrania kolorowe, bawełniane, tanie. Były one przedmiotem pożądania. To będzie wystawa monograficzna pokazująca jej działalność od lat 50. Pokażemy zdjęcia, filmy, autentyczne stroje, które były sprzedawane w Domach Centrum. Są one w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Te instytucje zaprezentują swoje kolekcje na naszej wystawie – mówi Weronika Szerle, kuratorka wystawy Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci.

Wystawę będzie można oglądać do 20 października w Muzeum Miasta Gdyni.

Barbara Hoff, Kolekcja SS, fot. Janusz Sobolewski / Forum / culture.pl

Historia Gdyni w dzielnicach

Muzeum przygotowuje się również do wyjątkowego projektu poświęconemu Gdyni. Potrwa on siedem lat. Chodzi o „Projekt miasto”. To cykl działań edukacyjnych, których efekty będzie można zobaczyć 10 lutego 2026 roku, czyli w setną rocznicę uzyskania przez Gdynię praw miejskich. W czasie trwania projektu pracownicy muzeum odwiedzą wszystkie 22 gdyńskie dzielnice. Wszystko po to, żeby zarejestrować teraźniejszą historię w postaci nagrań audio i wideo oraz pisemnych wypowiedzi. Na ich podstawie, przy wsparciu mieszkańców, stworzona zostanie specjalna wystawa.

– To pierwsze w ostatnim czasie działanie aż tak długofalowe i długoterminowe. Zaczynamy w tym roku, co kwartał zmieniając miejsce. Będziemy próbowali pokazywać historię Gdyni i to, czym jest to miasto. Chcemy też słuchać tego, co do powiedzenia mają mieszkańcy, jak oni sobie wyobrażają miasto, co chcieliby w nim widzieć oraz jak korzystają z kultury. Zyskamy dzięki temu bardzo cenne doświadczenie. Będziemy mieli szansę lokalnego działania, przyglądania się lokalnej historii czy zbierania lokalnych historii. Z drugiej strony także mam nadzieję, że to będzie ciekawe i inspirujące dla mieszkańców poszczególnych dzielnic – mówi Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Co łączy Górny Śląsk z Gdynią?

Tegoroczne działania muzeum zakończy wystawa „Magistrala Węglowa”. Będzie można ją oglądać od listopada br.

– Była to wielka przedwojenna inwestycja, która połączyła Górny Śląsk z Gdynią. Rozwój naszego miasta byłby niemożliwy bez jej powstania. Śląski węgiel to był główny surowiec, który w ogromnych ilościach wypływał z Polski i był ważnym źródłem dewiz i ekonomicznego sukcesu międzywojennej Polski. Całe to przedsięwzięcie, we współpracy ze śląskimi instytucjami muzealnymi, będziemy pokazywać w listopadzie. Dla miłośników historii Gdyni oraz historii XX wieku to będzie bardzo interesująca podróż – opowiada Friedrich.

Magistrala ta liczyła 552 kilometry. Pozwalała znacząco skrócić drogę dostaw najważniejszego dobra eksportowego międzywojennej Polski – węgla z górnośląskich kopalń. W ten sposób zawiązane zostały bezpośrednie kontakty między Górnym Śląskiem i Gdynią. Choć po zmianie granic w 1945 roku znaczenie magistrali jako linii towarowej zmalało, jest ona ważnym elementem ruchu pasażerskiego. Jej końcowy odcinek – od Osowy do Gdyni Głównej – jest częścią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni wystawa, poza dziejami magistrali, poruszy także kwestię znaczenia węgla jako surowca opałowego i przemysłowego, nowych materiałów uzyskiwanych z węgla oraz ekologicznych aspektów użytkowania węgla jako paliwa.

fot. materiały prasowe

 Magdalena Czernek/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Biesiada literacka: prof. NORMAN DAVIES

Redakcja

Watykan za zamkniętymi drzwiami

Piotr Sobolewski

Stefana Laudyna sposób na życie…

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie