Image default
Kultura

Muzyczna „Księga dżungli”

Wilki, małpy, wąż, tygrys czy czarna pantera – świat zwierząt opanuje gdyńską scenę. W Teatrze Muzycznym trwają przygotowania do premiery „Księgi dżungli”. Powieść angielskiego pisarza i noblisty Rudyarda Kiplinga zostanie tu pokazana w uwspółcześnionej wersji. Będzie kolorowo, muzycznie i tanecznie. Jednak główne przesłanie spektaklu to tolerancja, akceptacja odmienności i łamanie stereotypów. „Księgę dżungli” reżyseruje Jakub Szydłowski. Premiera już w sobotę, 14 marca.

Opowieść o małym chłopcu – Mowglim, który dorasta w dżungli, wśród dzikich zwierząt, to najnowsza propozycja Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Musical to gwarancja dobrej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A wszystko w nowoczesnym wydaniu.

– To zupełnie inna realizacja niż taka klasyczna, którą znamy z telewizji czy filmu. Pokażemy uwspółcześnioną „Księgę dżungli”, która jednak trzyma się tekstu Kiplinga. Będzie kolorowa, różnorodna i nawiąże do tego, co się dzieje w naszych czasach. Cały spektakl jest oparty na multimediach, projekcjach, co daje nam dowolność przeskakiwania w różne lokacje. Muzyka również jest różnorodna, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo otwieramy się też na widza w taki sposób, że młodzież, która przyjdzie na spektakl będzie mogła decydować o tym, co się dzieje na scenie – mówi Jakub Szydłowski, reżyser spektaklu.

– Akcja zostanie nieco przeniesiona. Nie będziemy mieli tylko i wyłącznie dosłownej dżungli z lianami i całym anturażem. Wszystko przeniesie się w dzisiejsze czasy. Dzięki temu całość będzie bardziej komunikatywna. Reżyser i twórcy starali się włożyć coś swojego w ten spektakl i odnaleźć coś nowego. Aktorzy nie będą tylko grali, a widzowie oglądali i bili brawo. Postaramy się zaprosić ich do tego świata. Nie będzie dosłownego wciągania na scenę, ale najmłodsza część publiczności będzie mogła uczestniczyć w spektaklu i poczuć się częścią dżungli – mówi Mateusz Deskiewicz, aktor, odtwórca roli węża Kaa.

Spektakl zaskakuje i prezentuje świeże podejście do tematu. Pod wesołą i barwną przykrywką niesie jednak ważne przesłanie. Porusza problem stereotypów, uczula na zagrożenia i uczy, nawet te najmłodsze maluchy, akceptacji dla odmienności. Młodzi widzowie mają się przekonać, że choć nikt nie jest doskonały, wszyscy jesteśmy wartościowi i nie można być obojętnym, gdy wokoło zaczyna panować niesprawiedliwość.

Istotną rolę w musicalu, poza aktorami, grają też kostiumy i światła. To one nadają klimatu i odzwierciedlają charakter poszczególnych bohaterów.

– Użyliśmy środków z teatru nowoczesnego, który jest atrakcyjny dla widza. Przez to całość bardzo zyskuje. Mamy animacje, industrialne światła i bardzo oryginalne kostiumy. Wiele osób już nam mówiło, że wiele kostiumów wygląda dokładnie jak z „Króla lwa”, dlatego myślę, że szczególnie dla młodego widza, będą atrakcyjne – podkreśla Deskiewicz.

I tak na scenie pojawią się małpy, wilki, wąż, tygrys, szakal, miś czy czarna pantera. A Mowgli to 11-letni chłopiec, który ze współczesności przenosi się w świat dżungli. Przygarnia go stado wilków, a on uczy się języka zwierząt. Jest sprytny i odważny. Jednak dżungla rządzi się swoimi prawami i chłopiec nie w każdym znajduje przyjaciela. Otaczają go też wrogowie.

– Mowgli jest zbuntowany, ale to na pewno szczęśliwy chłopiec. Ma bardzo dobre serce i pomaga każdemu zwierzęciu. Wszystko podoba mi się w tej roli. Jest dużo ruchu i śpiewania, ale przed wszystkim mogę pracować z dorosłymi aktorami i to jest cenne. W spektaklu są genialne sceny np. z Balusiem. Naprawdę warto przyjść – mówi Jakub Mrowiec, odtwórca roli Mowgliego.

– Wąż jako jedno z nielicznych zwierząt ma możliwość zmiany skóry. Wylegują się na słońcu i zajmuje im to około 6-7 dni. I to, co zobaczą widzowie, to będzie właśnie Kaa po zmianie skóry. Ta postać zdecydowanie skieruje się bardziej w kierunku ciemnej strony mocy – mówi Deskiewicz.

W głównego bohatera wcielać się będzie aż czterech młodych artystów: Marceli JózefowiczJakub MrowiecHubert Kunc oraz Adam Kordowski. Wybór odpowiednich kandydatów nie był łatwy, a efekty będzie mógł ocenić każdy. Młode talenty szybko się uczą i dorównują profesjonalnym aktorom.

– Nie odczuwam, że mam aktorów i czwórkę dzieci. Cały zespół jest bardzo profesjonalny i każdy dba o wysoki poziom. Młodzi artyści są świetni i to zasługa m.in. aktorów, którzy potraktowali ich profesjonalnie. Dzięki temu oni wyczuli o co gramy, co jest ważne, na co jest miejsce, a na co nie można sobie pozwolić – mówi Szydłowski.

Premiera „Księgi dżungli” odbędzie się 14 marca. Spektakl, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, będzie można jednak oglądać od 10 marca. Bilety na spektakl można zakupić w kasie teatru lub poprzez stronę internetową.

W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwają przygotowania do premiery „Księgi dżungli” // fot. Magdalena Czernek

„Księga dżungli”
Premiera 14 marca, godz. 12.00
Teatr Muzyczny Nowa Scena

Reżyseria i scenariusz: Jakub Szydłowski
Muzyka: Jakub Lubowicz
Kostiumy i charakteryzacja: Dorota Sabak
Scenografia i oświetlenie: Grzegorz Policiński
Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka

Pełny skład obsady można zobaczyć tutaj.

W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwają przygotowania do premiery „Księgi dżungli” // fot. Magdalena Czernek

W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwają przygotowania do premiery „Księgi dżungli” // fot. Magdalena Czernek
Autor: Magdalena Czernek // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Kaszubskie losy cz. II

Józef Franciszek Wójcik

50-lat działalności Muzeum Gdańska. Jego początki były…

Redakcja

Nosimy w kieszeniach cały świat

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie