Muzeum Emigracji w Gdyni – na wakacje!
Kultura Z Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni – na wakacje!

Muzeum Emigracji w Gdyni szykują się bardzo pracowite wakacje! Podczas rodzinnych warsztatów dla rodzin z dziećmi uczestnicy poznają ciekawe, ważne i nietypowe zawody. Zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek lipca i sierpnia w przestrzeni muzeum, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w spotkaniu z Panem Poetą, który opowie niezwykłą historię Kruka, co kracze pokrakanie. Spotkanie odbędzie się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”, realizowanego we współpracy z Fundacją Czas Dzieci.
Muzeum weźmie także udział w wydarzeniu z cyklu „Chodźcie na Plac Kaszubski!”, organizowanego przez Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.

  • Warsztaty genealogiczne – online

Warsztaty genealogiczne onlinem, czyli prowadzone przez specjalistów bezpłatne webinary dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem wiedzy o przodkach. Warsztaty mają na celu przede wszystkim uświadomić uczestnikom jak ważna jest rodzinna historia. W ich trakcie poznawać będą własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem warsztatów będzie zbudowanie przez nich podstawowego drzewa genealogicznego. Warsztaty pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga, ciekawostek związanych z rozbudowywaniem drzewa genealogicznego oraz zasad prowadzenia poszukiwań przodków. Ważnym aspektem warsztatu jest zwrócenie uwagi uczestników na zabezpieczenie i zachowanie dla następnych pokoleń rodzinnej historii.

  • Warsztaty genealogiczne – edycja międzypokoleniowa

Muzeum przygotowało także stacjonarną formę warsztatów, przeznaczone dla rodzin chcących wspólnie odkryć dzieje swoich przodków. Warsztaty odbędą się w sierpniu.

Zajęcia mają zwrócić uwagę na istotę poznania i zachowania historii rodzinnej, a także pokazania jak bardzo jest ona związana z historią lokalną. Wierzymy, że im więcej osób interesuje się swoją historią i gromadzi informacje na jej temat, tym lepiej dla ogólnej wiedzy.

Wielka historia składa się z wielu indywidualnych biografii – jeśli je poznamy, lepiej zrozumiemy nasze dzieje, a społeczeństwo świadome swojej historii lepiej reaguje na wyzwania współczesności. Ta wiedza pomaga zintegrować społeczności lokalne, zaktywizować seniorów, a także podtrzymać kontakt między pokoleniami. Dlatego do udziału w nich zapraszamy całe rodziny: rodziców z dziećmi, dziadków z wnuczętami a nawet rodziny wielopokoleniowe, dzieci z rodzicami i dziadkami.

W trakcie zajęć rodzinne drużyny będą poznawały własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem tego będzie budowanie przez nich drzew genealogicznych. Warsztaty pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga, zasad budowania drzewa genealogicznego. Dodatkowo uczestnicy zapoznani zostaną z historią „małej ojczyny”, czyli Gdyni.

  • Koncerty z widokiem na świat

„Koncerty z widokiem na świat” to cykl letnich koncertów w industrialnej scenerii, realizowanych od 2015 roku przez Muzeum Emigracji na tarasie Dworca Morskiego wychodzącym na gdyński port.
W ramach szóstej edycji projektu, 6 sierpnia planowany jest występ artystów, których związki polskobelgijskie nawiązują do tematu działalności programowej Muzeum w 2020 roku. Prócz zorganizowania wydarzenia z udziałem publiczności (zgodnie z aktualnymi wytycznymi MKiDN i GIS dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce), tegoroczna odsłona projektu zakłada również publikację pełnego zapisu koncertu w sieci. Pozwoli to na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, w tym również z grup defaworyzowanych, m.in. osób rzadko uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych ze względu na ograniczenia ruchowe, materialne lub wynikające z miejsca zamieszkania. Aby zwiększyć dostępność publikowanych treści, materiał zostanie opatrzony napisami.

  • Zajęcia cykliczne

Wybrane piątkowe wieczory poświęcimy na rozwiązywanie kryminalnych zagadek w trakcie gier z cyklu „Kryminalny Piątek”, zaś sobotnie popołudnia na konwersowanie w różnych językach w trakcie spotkań punktu wymiany językowej Gdynia Language Swap. Muzeum zaprasza także na „Spotkania z książką”, czyli cykliczne wydarzenia organizowane przez księgarnię Muzeum Emigracji we wnętrzach dawnego Dworca Morskiego. W przyjaznej atmosferze rozmawiamy o wybranych nowościach na rynku wydawniczym, zarówno tych skierowanych do dorosłych, jak i do dzieci.
Z powodów bezpieczeństwa, wakacyjne spotkania z książką będą odbywać się także w formie transmisji online na żywo.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.polska1.pl/.

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x