Kultura Za miedzą

MS „PIŁSUDSKI” przypływa do Pucka!

Rok 2020 Senat ustanowił „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. Wiąże się to z dniem 10 lutego 1920 roku, kiedy generał Józef Haller, wrzucając do Bałtyku obrączkę, dokonał symbolicznego połączenia II RP z morzem.

Z tej okazji Fundacja Koncept Kultura oraz Program „Niepodległa” zapraszają do Pucka, gdzie będzie można udać się w wirtualną podróż na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”.

W dniach 8–10 lutego, w kopule usytuowanej przy porcie jachtowym w Pucku, na chętnych, którzy pragną zanurzyć się w historię sprzed blisko 100 lat czekać będzie 20 obrotowych foteli wyposażonych w urządzenia VR oraz zawsze uśmiechnięta załoga „Piłsudskiego”, która odkryje przed widzami ciekawostki związane z najszybszym na Bałtyku polskim transatlantykiem i sprawi, że poczują się oni jak podczas prawdziwego rejsu. Dzięki technologii VR widzowie odbędą niezapomniany rejs po Atlantyku, zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski oraz staną twarzą w twarz z bohaterami polskiej historii: Józefem Piłsudskim i Ignacym Janem Paderewskim.

Czym jest Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”?

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality.

Zabieramy widzów w wirtualną podróż w głąb polskiej historii, udowodniając, że może być ona fascynującą przygodą.

Bezpłatne pokazy

Niezwykły pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak MS „Piłsudski. Nieoczekiwanie przenosimy się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona.

Odbywamy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego, gdzie wita nas legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Dzięki pracy grafików z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu możemy stanąć w Salonie Wielkim, Palarni Klasy Turystycznej i poczuć atmosferę, jaka w latach 30. XX wieku towarzyszyła pasażerom płynącym na linii Gdynia–Nowy Jork.

Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej, która przerwała rozwój II Rzeczpospolitej
i zakończyła życie statku (MS „Piłsudski” wpłynął ma niemiecką minę morską 26 listopada 1939 roku). Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów.

Scena ta stanowi radosny przekaz – po wielu ciężkich kolejach losu Polska istnieje i jest dzisiaj nowoczesnym krajem, który zna i pielęgnuje swoją historię.

Dlaczego MS „Piłsudski”?

MS „Piłsudski” był wyjątkowy, na jego bazie można opowiedzieć historię odradzającej się
po 123 latach zaborów Polski. Statek nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści
i architekci. Narodził się dzięki wywalczonej przez Polskę niepodległości, uzyskaniu dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. Przestał istnieć wraz z niepodległą Polską w 1939 roku, tuż po wybuchu II wojny światowej, kiedy to wpłynął na niemiecką minę morską.

MS „Piłsudski” był dumą odrodzonej Polski, jej pływającym ambasadorem na morzach
i oceanach. Niestety, podobnie jak legendarny Titanic u szczytu sławy tragicznie zatonął, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough, intrygując płetwonurków i miłośników morskich opowieści.

Takich lekcji historii chcemy

Formuła projektu przypada do gustu szczególnie młodym ludziom. Immersyjny charakter spektaklu, specjalne zadania, gry i scenariusz lekcji pozwalają im wielozmysłowo odbierać wydarzenia historyczne sprzed 100 lat. Taka nauka z wykorzystaniem technologii i emocji jest o wiele skuteczniejsza i atrakcyjna dla młodego pokolenia, wychowanego na nowoczesnych mediach. Dlatego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” podróżuje po Polsce i świecie popularyzując innowacyjne sposoby nauczania w szkołach i instytucjach kultury. Młodzież, która już brała udział w projekcie zgodnie twierdzi: „takich lekcji historii chcemy!”

Londyn, Chicago, Osaka, Cannes

Projekt prezentowany był we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem międzynarodowej publiczności. W Osace pokazy projektu stanowiły oprawę dla wpłynięcia do portu żaglowca „Dar Młodzieży”, który odbywał Rejs Niepodległości dookoła świata w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt otrzymał nagrodę Filmteractive Market Award 2018 podczas Filmteractive Festival, czego owocem były jego pokazy przed międzynarodową publicznością na targach MIPTV w Cannes w kwietniu 2019 roku.

Zarezerwuj seans!

Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” w Pucku odbywać się będą w dniach 8–10 lutego w specjalnie rozstawionej przy porcie jachtowym w Pucku kopule. Na bezpłatne pokazy zapraszamy:

8 lutego (sobota) w godz. 12.00–18.00

9 lutego (niedziela) w godz. 12.00–18.30

10 lutego (poniedziałek) w godz. 13.30–17.30.

Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, lepiej dokonać rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl

Uwaga!

Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12. roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz mających kłopoty z błędnikiem!

info prasowe

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie