Kostka Literacka (po lewej) to statuetka, jaką otrzymują laureaci Nagrody Literackiej Gdynia. Do tegorocznej edycji zgłoszono mnóstwo tytułów - część z nich widoczna na zdjęciu (po prawej) // fot. materiały NLG
konkurs Kultura Redakcja poleca Z Gdyni

Morze książek zgłoszonych do NLG

Do czterech autorów w czterech kategoriach trafiają co roku Kostki Literackie, przyznawane w ramach Nagrody Literackiej Gdynia. Nim jednak poznamy laureatów, kapituła nagrody musi rzetelnie przyjrzeć się wszystkim zgłoszonym propozycjom. Wraz z końcem stycznia zakończył się etap zgłaszania kandydatów do konkursu. Obecnie wszystkie prace są sumiennie kategoryzowane i rejestrowane. I choć nie znamy jeszcze ich dokładnej liczby, to jak co roku jest ich bardzo dużo.


Choć wielki finał i wręczenie nagród odbywają się zwykle pod koniec lata, to niemal przez cały rok trwają prace przy organizacji wydarzenia. Wraz z końcem stycznia zakończył się etap naboru książek do NLG. Do biura konkursu w dalszym ciągu spływają egzemplarze książek zgłoszonych przez wydawnictwa.

– Nagroda Literacka Gdynia to ważne wydarzenie na mapie naszego miasta. To okazja do uhonorowania tych, którzy w minionym roku dali polskiej literaturze swój talent i wrażliwość. Dzięki NLG Gdynia staje się bardziej kulturalnym miastem – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nadesłane propozycje są kategoryzowane i sprawdzane pod względem formalnym. Zgodnie z regulaminem, po weryfikacji wszystkich zgłoszeń, kapituła nagrody będzie mogła zgłosić również swoje propozycje do poszczególnych kategorii. Kostki Literackie trafiają bowiem do najlepszych eseistów, poetów, prozaików i tłumaczy.

– Początek lutego to gorący, ale dla mnie osobiście bardzo przyjemny czas pracy związanej z Nagrodą Literacką Gdynia. Dzięki temu, że każde zgłoszenie musi zostać zarejestrowane, a książki podzielone pomiędzy członków kapituły, mam niepowtarzalną okazję przyjrzenia się nadsyłanym pozycjom i wybrania książek, których nie zdążyłam przeczytać w ubiegłym roku. Mówiąc jednak zupełnie poważnie, zadaniem Działu Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia jest sprawdzenie poprawności zgłoszeń i jak najszybsza wysyłka książek do kapitulantów, którzy w ciągu najbliższych miesięcy muszą wybrać nominowane dzieła – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia i sekretarz Nagrody Literackiej Gdynia.

ubiegłym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 537 tytułów. Były to: 103 eseje, 193 dzieła poetyckie, 134 tytuły prozatorskie i 107 tłumaczeń książek zagranicznych autorów na język polski.

Tegoroczna edycja ma szanse pobić ten wynik. Na chwilę obecną organizatorzy zarejestrowali już 153 pozycje. Wśród nich znalazło się: 15 esejów52 tomy poezji56 tytułów prozatorskich oraz 30 zgłoszeń w kategorii przekład. Do Biblioteki Gdynia nadesłano jednak dziesiątki kartonów wypełnionych literaturą, tworząc prawdziwe morze książek. To zatem dopiero początek prac, które przybliżają nas ku rozstrzygnięciom w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia.

Spośród nadesłanych prac kapituła konkursu wyłoni dwudziestkę nominowanych autorów, po 5 w każdej z czterech kategorii. Poznamy ich najprawdopodobniej w połowie maja. O tym, kto zdobędzie Kostki Literackie, przekonamy się podczas uroczystej gali pod koniec lata. Zwycięzcy każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 50 tys. złotych.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia przez prezydenta Wojciecha Szczurka w 2006 roku w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Jest przyznawana autorom najlepszych książek wydanych w minionym roku. Nagroda jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, tłumaczy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem „Gdyni” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne przedsięwzięcia.

Autor: Paweł Kukla UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x