fot. 3FO
Morskie sprawy Redakcja poleca

„Morskie Kły” świętują podczas Anakondy

W piątek, 5 czerwca, swoje święto obchodziła Morska Jednostka Rakietowa. W uroczystości, która odbyła się w warunkach poligonowych, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Obchody jubileuszu 5-lecia utworzenia Morskiej Jednostki Rakietowej odbyły się w trakcie ćwiczeń wojskowych pk. ANAKONDA-20. Zbiórka pododdziałów MJR odbyła się w nietypowych okolicznościach – podczas działań w terenie. Kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec spotkał się z marynarzami MJR na uroczystej zbiórce, podczas której odczytano rozkaz okolicznościowy w sprawie święta jednostki. W asyście dowódcy Morskiej Jednostki Rakietowej, komandora Przemysława Karasia, dowódca 3. Flotylli Okrętów, wręczył marynarzom akty mianowania na wyższy stopień wojskowy, a wyróżniającym się żołnierzom odznaki pamiątkowe.

***

Morska Jednostka Rakietowa została utworzona 1 stycznia 2015 roku na bazie rozformowanego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej (ndR MW) decyzją Nr Z-25/Org./P1 Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 kwietnia 2014 roku.

Morska Jednostka Rakietowa (MJR) przeznaczona jest do zwalczania (niszczenia, obezwładniania) nawodnych sił okrętowych przeciwnika, osłony głównych Baz Morskich (Punktów Bazowania, Punktów Manewrowego Bazowania) Marynarki Wojennej, rejonów dogodnych do lądowania desantu morskiego oraz ważnych obiektów wojskowych i przemysłowych rozmieszczonych na wybrzeżu.

Ze względu na duże możliwości manewrowe oraz dużą skuteczność ognia, MJR odgrywa znacząca rolę w zapewnieniu swobody działania własnych sił okrętowych w akwenie Morza Bałtyckiego.

Zdolna jest, we współdziałaniu z głównymi siłami morskimi Marynarki Wojennej, do obrony wybrzeża morskiego, osłony morskiej komunikacji na przybrzeżnych torach wodnych oraz wsparcia działań bojowych Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych w operacjach obronnych. Morska Jednostka Rakietowa stacjonuje w Siemirowicach.

Źródło: 3. FLOTYLLA OKRĘTÓW

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie