Z Gdyni Z kraju

MOPS w Gdyni na gali”Pracodawca przyjazny WOT”

Mirosława Jezior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni
Mirosława Jezior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie była gospodarzem finałowej gali konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”.

27 marca pamiątkowe statuetki z rąk dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły odebrało trzynastu pracodawców, laureatów pierwszego – wojewódzkiego – etapu konkursu. Była wśród nich Mirosława Jezior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, reprezentantka województwa pomorskiego, na obszarze którego funkcjonuje 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Mirosława Jezior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni
Mirosława Jezior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni

Celem konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”

było wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami panującymi w miejscach pracy wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym, a także doceniają korzyści wynikające z zatrudniania Terytorialsów.

Pierwszy etap konkursu przebiegł na szczeblu brygad OT.

Potem z grona najlepszych z poszczególnych regionów komisja dowództwa WOT wyłoniła zwycięzcę. W ten sposób triumfatorem pierwszej edycji konkursu na pracodawcę przyjaznego WOT został Tomasz Kądziołka, prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

– Zależy mi na tym, żeby moi pracownicy realizowali się zarówno w pracy jaki i poza nią. Umiejętności, które nabywają podczas szkoleń w WOT są przydatne w pracy portu lotniczego, gdzie przede wszystkim liczą się kompetencje współpracy w zespole

 – powiedział zwycięzca konkursu.

Laureaci konkursu – firmy i instytucje – mają teraz prawo do używania zaszczytnego tytułu „Pracodawca przyjazny WOT”. Taki certyfikat posiada odtąd także MOPS w Gdyni.

– Żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym. Uzyskanie właściwego balansu tych czynników jest możliwe tylko wtedy, jeśli pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby w wymiarze obronnym, społecznym, ale i biznesowym – podkreślił gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT
gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT

– Szkolimy naszych żołnierzy w taki sposób aby pozyskiwali specjalności podwójnego zastosowania. Po pierwsze konieczne do realizacji naszej misji: obrony i wspierania lokalnych społeczności. Po drugie jednak czyniące ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Z jednej strony bowiem kształtujemy w naszych żołnierzach karność, obowiązkowość czy inicjatywę. Z drugiej wielu z nich pozyskuje nowe, zwykle kosztowne kwalifikacje. Tym samym zatrudnianie żołnierzy może być źródłem przewagi konkurencyjnej

 – kontynuował gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Do uczestników gali finałowej konkursu list skierował minister obrony narodowej: „Wsparcie ze strony pracodawców może odgrywać kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do WOT. Konkurs jest wyrazem wielkiego znaczenia jakie mają dla Terytorialsów relacje z pracodawcami. Dzisiejsi laureaci wiedzą, że oprócz formalności, ważne jest wzajemne zrozumienie” – napisał Mariusz Błaszczak.

Zwycięzcą pierwszego konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” został:

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury sp. z o.o.;

Laureaci etapu wojewódzkiego:

 • Adampol S.A. Autotransport. Logistyka i Spedycja;

 • PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.;

 • Zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Orzech” sp. z o.o.;

 • Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c.;

 • Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Warszawy w Warszawie;

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni;

 • Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

 • Elbest Security sp. z o.o. z Bełchatowa;

 • Poczta Polska S.A. Region Sieci Kielce;

 • APW TECH Piotr Pijocha z Krzęcina;

 • Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Poznania;

 • Invicom sp. z o.o. z Ustronia.

W styczniu 2019 roku Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły trzeci rok funkcjonowania. Obecnie w ich szeregach służy ponad 18,7 tys. żołnierzy, w tym ponad 15,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany przewidują, że do końca 2019 roku w formacji będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

fot. DWOT

ppłk Marek PIETRZAK

Rzecznik Prasowy
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Powiązane tematycznie

Energia z odnawialnych źródeł w Gdyni

Redakcja

LOT-em codziennie do Pekinu, już na dwa lotniska

Redakcja

Rusza druga edycja konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie