KONTENEROWIEC MS VANCOUVER FOT. MAREK GRZYBOWSKI
KONTENEROWIEC MS VANCOUVER FOT. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Monopoliści wywindowali frachty za przewóz kontenerów

W pierwszym tygodniu stycznia br. frachty za przewozy kontenerów 40-stopowych wzrosły o 19,8%, a w następnym tygodniu o 0,3%. Rynek kontrolują trzy główne alianse morskie: 2M, THE Alliance i Ocean Alliance.

Od stycznie 2020 r. armatorzy zwiększyli opłaty za przewozy kontenerów o 85% – podaje Drewry. W połowie stycznia br. za transport kontenera trzeba było zapłacić średnio prawie $5 238 dol. za pojemnik 40-stopowy (dol./FEU). Rok wcześniej, w styczniu średni fracht za taki kontener wynosił około 1800 dol./ FEU, a w 2019 r. od marca do grudnia wartość średnia frachtu oscylowała między 1400 a 1600 1800 dol./ FEU.

HUTCHISON PORTS GDYNIA FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Średni indeks WCI (World Container Index) w końcu 1 tygodnia stycznia eksperci Drewry określili na 5 221 USD 1800 dol./ FEU, co oznacza że był on większy o 3652 USD niż średnia wartość z ostatnich pięciu lat ustalona na 1569 1800 dol./ FEU. Tylko w 1 tygodniu stycznia indeks Drewry wzrósł o 19,8%, czyli 862 dol./FEU do 5220,99 USD za kontener 40-stopowy. Oznacza to 85% przyrost w stosunku do tego czego żądali armatorzy w tym samym czasie w 2020 r.

Dla porównania, fracht na trasie Szanghaj-Rotterdam wzrósł o 34% lub 2276 USD, osiągając 8882 USD za kontener 40-stopowy. Na trasie Szanghaj-Genua fracht wzrósł o 18%, czyli 1282 USD, osiągając 8380 USD za 40-stopowe pudełko. Podobnie, stawki na Szanghaj-Nowy Jork wzrosły o 24%, czyli o 1233 USD, osiągając 6385 dol./FEU Stawki frachtowe z Nowego Jorku do Rotterdamu wzrosły o 6%, a dokładniej o 39 do 690 dol./FEU.

MAERSK w DCT GDAŃSK FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Armatorzy, którzy konkurowali o kontenery w 2019 r. i w pierwszej połowie 2020 r., od drugiej połowy zaczęli optymalizować przestrzeń ładunkową i podwyższać stawki frachtowe. Już w czerwcu osiągnięto średni frach na poziomie 2 tys. dol./FEU, a w październiku 3 tys. dol./FEU. W grudniu było już 4 tys. dol./FEU. Od dekady postępuje konsolidacja na morskim rynku transportu kontenerowego. Dziś, trzy największe alianse kontrolują 80% światowego rynku przewozów kontenerów.

Armatorzy zwolnili z inwestycjami w nowy tonaż, co odbiło się na kondycji stoczni w Chinach i Korei Płd. Portfel zamówień ograniczono do 10% światowej floty. Dla porównania w 2007 r. w stoczniach ulokowano zamówienia odpowiadające 60% działającej wówczas floty kontenerowców. Reagując na spadek podaży towarów w kontenerach najwięksi operatorzy liniowi zmniejszyli dostępną przestrzeń ładunkową w 2 połowie 2020 r. o ponad 13% i zaczęli podwyższać frachty.

Pomimo alarmujących zapowiedzi o kryzysie w transporcie kontenerowym, które wiosną ubiegłego roku znalazły się na czołówkach wszystkich specjalistycznych portali, żegluga kontenerowa okazała się w 2020 roku niezwykle odporna na skutki pandemii Covid-19. Po spadku wolumenu przewozów o 5,0 mln TEU (7,3%) w pierwszych pięciu miesiącach roku, do końca listopada wolumeny spadły tylko o 1,7% – o 2,6 mln TEU – obliczyli eksperci BIMCO.

Przed kryzysem obroniły się również główne rynki. Podaż ładunków kontenerach z Dalekiego Wschodu do Ameryki Północnej wzrosła o 1,1 mln TEU (6,4%) w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2020 r. Druga połowa roku zaowocowała zwiększoną ilością transakcji handlowych, co sprawiło że z nawiązką udało się nadrobić ładunki utracone w pierwszych miesiącach ubr. Wywołało to problemy w amerykańskich portach i logistyce o czym pisaliśmy (https://glosgdyni.eu/maersk-wspiera-usprawnianie-logistyki-w-usa/). Dzięki temu, że od czerwca 2020 r. frachty zaczęły rosnąć, armatorzy działający na połączeniach liniowych portów Pacyfiku. Sierpniowe przyspieszenie morskich przewozów kontenerów sprawiło, że frachty na tym rynku wzrosły prawie trzykrotnie rok do roku.

FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Na trasach do Europy również armatorzy wykorzystali swoją pozycję monopolistyczną i wzrost podaży ładunków w kontenerach. Eksperci S&P Global Platts oceniając połączenie PCR11 (Azja Północna do Wielkiej Brytanii) zauważyli rekordowy poziom frachtów, który osiągnął 8 000 dol./FEU już 15 grudnia ubr. A więc fracht na PCR11znacznie przebił średni poziom stawek z Pacyfiku. Na połączeniach między Dalekim Wschodem a Europą armatorzy również wykorzystali nierównowagę między popytem na przestrzeń ładunkową a podażą zdolności przewozowych. Na połączeniach do portów śródziemnomorskich i Morza Północnego stawki z Azji Północnej również wzrosły, osiągając odpowiednio 7 000 dol./FEU i 6 800 dol./FEU.

BCT GDYNIA KONTENERY FOT MAREK GRZYBOWSKI[

Na zwiększonej podaży kontenerów w relacjach z Dalekiego Wschodu do Europy w drugiej połowie roku skorzystały terminale kontenerowe w Gdyni. BCT poinformował, że w ubr. przełamał po raz kolejny granicę 500 tys. TEU, przemieszczając między statkami a nabrzeżem 502 150 TEU. Natomiast Hutchison Ports Gdynia podał, że w ubr. przekroczył 400 tys. TEU i zakończył rok z wynikiem 401 546 TEU (pisaliśmy o tym: https://glosgdyni.eu/port-gdynia-z-rekordami-w-2020-przeladowuje-i-inwestuje/). Zmniejszoną podaż na tych połączeniach odczuł DCT Gdańsk. W ciągu 9 miesięcy ubr. przeładowano w gdańskim terminalu około 1,6 mln TEU (ponad 13 mln t).

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x