Felietony

Mój pies – moja odpowiedzialność

Na gdyńskiej plaży został pogryziony jeden z naszych mieszkańców. Straż Miejska otrzymała zgłoszenie i wlepiła mandat właścicielce psa. 

Na szczęście pies był odpowiednio szczepiony, a rany niegroźne. Ale pies biegał sobie bez kagańca i w dodatku był spuszczony ze smyczy. Ileż to razy widzimy psiaki wszelakiej rasy, maści i wagi biegające swobodnie bez kagańca i ich właściciele nie widzą w tym nic nagannego, a zdarza się, że głośno zapewniają wystraszone dzieci – „on nie gryzie”.

– Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gdyni, z psem należy chodzić na smyczy. Rasy psów lub ich mieszańce, uznane za niebezpieczne dodatkowo muszą być w kagańcu. Psa można spuścić ze smyczy wyłącznie, gdy ma założony kaganiec

 mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży miejskiej w Gdyni.

To człowiek jest odpowiedzialny za swego zdawałoby się niegroźnego pupila, przytulankę rodzinną, wygniatacza foteli,    ale, on ma kły.

Jeśli zachowania ludzkie zdarzają się być irracjonalne, niestety coraz częstsze, a, jak ktoś ma wątpliwości, to zapraszam na Face Booka, tylko że im nie ma kto założyć kagańca, to czy w psie nie może nagle objawić się nawet niesprowokowana agresja? A skąd mamy pewność, że tak dobrze znamy swego czterołapa z kłami, że możemy go puścić swobodnie między ludzi bez żadnego zabezpieczenia.?

Należy też przypomnieć, że od 1 maja do 30 września obowiązuje zakaz wprowadzania psów na plażę. Nie dotyczy to miejsc wyznaczonych, tzw. plaż dla psów, które znajdują się w Orłowie oraz Oksywiu.

Gdzie w takim razie pies mieszkający w mieście ma się wybiegać?

W Gdyni działają cztery wybiegi dla psów i dwie tzw. psie plaże.

Pierwsza z plaż znajduje się w Orłowie, pomiędzy wejściem nr 18 a 19. Prowadzi do niej ścieżka przez malowniczy park Kolibki. Stumetrowy wycinek brzegu przez cały rok czeka na chętne do zabawy w wodzie i piasku psiaki. Szczególnie w weekendy miejsce to tętni życiem. Niedaleko psiej plaży znajduje się także ogrodzony wybieg dla psów z torem do agality, czyli sportu wykorzystującego sprawność i refleks psa.

Druga gdyńska psia plaża została uruchomiona na fali popularności plaży w Orłowie. Znajduje się ona na drugim końcu miasta – w nadmorskiej dzielnicy Babie Doły. Tam, przy wejściu na plażę GDY 4, do dyspozycji czworonogów jest 200 metrów wydzielonej linii brzegowej. Paradoksalnie w miejscach takich, jak to, panuje dużo większa dyscyplina jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. Właściciele psów sprzątają po swoich pupilach i nie ma mowy o zanieczyszczaniu terenu w jakikolwiek sposób.

Łączka Merdających Ogonów znajduje się u zbiegu ul. Podchorążych i Godebskiego (zaraz za pocztą). Powstała dzięki wygranej w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Na ogrodzonym i uporządkowanym terenie o powierzchni niemal tysiąca metrów kwadratowych zbudowano tor przeszkód dla psów i ławki.

Wybiegi dla czworonogów znajdują się także na Kamiennej Górze (na terenie za Gimnazjum nr 11 przy ul. Słowackiego) oraz na Obłużu przy ul. Tucholskiej 3.

Zarówno z wybiegów, jak i psich plaż, korzystać można cały rok.

Więcej informacji o sprawach psów mieszkających w mieście: https://www.gdynia.pl/pies.

Pamiętaj: że w skrajnym przypadku Twój Pies może zostać poddany eutanazji. Załóż mu kaganiec!

Twój brak odpowiedzialności może być dla niego wyrokiem śmierci. A pomyślałeś o potencjalnych ofiarach swojego psa? Miej sobie psa a nawet kilka, ale i rozum, za dwóch.

No właśnie: https://wiadomosci.wp.pl/tuchola-17-latka-dotkliwie-pogryziona-przez-psy-6367350473279617a

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie