Mniej przestępstw na kolei – więcej działań SOK
Informacja prasowa Na sygnale Z kraju

Mniej przestępstw na kolei – więcej działań SOK

Mniej zdarzeń na terenach kolejowych, 700 ujętych sprawców przestępstw i wykroczeń, odzyskane mienie o wartości 175 tys. zł. – to efekt wzmożonych patroli i wykorzystania nowoczesnego sprzętu przez Straży Ochrony Kolei. Spada liczba przestępstw na obszarze kolejowym. Dodatkowo funkcjonariusze SOK włączyli się w działania dla bezpieczeństwa sanitarnego podróżnych.

W pierwszym kwartale 2020 roku, dzięki skutecznym działaniom funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei odnotowano spadek zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu na obszarze kolejowym. Było o 140 zdarzeń mniej w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (wówczas 1700 zdarzeń). W 2020 r. funkcjonariusze SOK ujęli blisko 700 sprawców przestępstw i wykroczeń. Odzyskano mienie o łącznej wartości ponad 175 000 zł.

 

Mniej jest kradzieży na szkodę podróżnych. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. od stycznia do kwietnia odnotowano spadek kradzieży o 23%. Od początku roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli już 128 sprawców kradzieży i odzyskali mienie o łącznej wartości 45 000 zł. Zmniejszyła się też liczba kradzieży przesyłek wagonowych, usypów węgla z wagonów, towarów z terenów kolejowych.

Kradzieżom elementów linii kolejowej przeciwdziałają częste kontrole punktów skupu złomu. W pierwszym kwartale funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 4000 kontroli. Nielegalnie zbywane mienie kolejowe ujawniono tylko w dwóch miejscach.

 

W walce ze złodziejami SOK wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Działania wspomagają specjalnie wyposażone samochody – mobilne centra monitoringu. Dzięki kamerom umieszczonym na autach funkcjonariusze obserwują kilkukilometrowy odcinek linii. Wykorzystywane są foto-pułapki, które powiadamiają patrol, gdy w zabezpieczonym obszarze pojawi się niepowołana osoba. W nocnych patrolach wykorzystywane są termo i noktowizory. Służbę SOK skutecznie wspomagają też przeszkolone psy.

 

Straż Ochrony Kolei ma dodatkowe zadania w czasie epidemii. Funkcjonariusze prowadzili kontrole temperatury podróżnych w pociągach wjeżdżających na teren Polski. Procedura, odbywała się na polecenie wojewodów przy ścisłej współpracy z przewoźnikami. W działaniach, do czasu wstrzymania ruchu międzynarodowego, funkcjonariusze skontrolowali stan ponad 5 000 podróżnych.

 

Kontrolne badania temperatury u pracowników obsługi pociągów towarowych wjeżdżających do Polski, funkcjonariusze SOK prowadzą we współpracy ze Strażą Graniczną od 15 marca. W ramach operacji rządowej, umożliwiającej powrót do domu Polaków oraz przejazdy specjalnymi pociągami cudzoziemców, Straży Ochrony Kolei zabezpieczała pociągi na trasie i stacjach postoju.

 

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszelkie zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia na obszarze kolejowym. Dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Informacja prasowa

inspektor Marcin Żywiołek

Komenda Główna Straży Ochrony Kolei

fot. KG SOK

(od redakcji: tekst zamieszczony w wersji oryginalnej)

  

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barabasz
Barabasz
31/12/2020 18:24

Co się człowieka czepiacie, PIS bardzo lubi posługiwać się niedoukami. A najważniejsze, to, że Rydzyk ksywka OJCIEC został przez KG SOK odznaczony medalem ORŁA SŁUŻBY KOLEI. Gdzie PIS tam i Rydzyk.

OlaBola
OlaBola
09/05/2020 21:24

Tam gdzie PIS wejdzie, tam kończy się logika.

semafor
semafor
09/05/2020 21:21

Mniej zdarzeń na terenach kolejowych, pytam o jaki charakter zdarzeń chodzi? Mniej ZDARZEŃ bo mniej pociągów i podróżnych, to chyba logiczne? Propaganda na miarę PRL, albo jak kto woli PIS – u. Łukaszenko wyje z zachwytu, że są lepsi od niego.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x