Image default
Polityka Za miedzą

Minister uchylił decyzję Wojewody w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

Decyzją administracyjną Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju uchylił zaskarżoną przez Gminę Miasta Sopotu decyzję, nakazującą zwrot dotacji do budżetu państwa. Minister uchylił decyzję w całości i przekazał do ponownego rozpatrzenia przez Wojewodę.

Mowa o świadczeniach pielęgnacyjnych, które Gmina Sopot wypłaca opiekunom osób niepełnosprawnych. 10 lipca br. Prezydent Sopotu otrzymał decyzję Wojewody Pomorskiego nakazującą zwrot części środków finansowych (846 310,26 zł), za wypłacone świadczenia pielęgnacyjne opiekunom osób z niepełnosprawnością. Sopocki MOPS zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nadal wypłaca świadczenie pielęgnacyjne wszystkim opiekunom, niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności osoby, którą się opiekują.

Gmina Miasta Sopotu złożyła odwołanie od decyzji wojewody, wnosząc o jej uchylenie w całości i umorzenie postępowania wszczętego w tej sprawie, lub jej uchylenie i przekazanie do ponownego rozpatrzenia. Tak też się stało.

Wszyscy opiekunowie mają prawo do równego traktowania i dlatego odwołaliśmy się od decyzji Wojewody. Szkoda, że mając tyle czasu, znając wyrok Trybunału Konstytucyjnego, rządzący skupili się na szukaniu luk w prawie – którego sami nie dostosowali do wyroku TK. Zdecydowanie większa korzyść byłaby gdyby skupili się na pomocy najbardziej potrzebującym i ich rodzinom. Sopot nadal, konsekwentnie wypłaca świadczenie pielęgnacyjne wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych, nie dzieląc ich na lepszych czy gorszych. Decyzja ministra to krok w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że w ślad za nią pójdą korzystne dla niepełnosprawnych i ich rodzin, długo wyczekiwane zmiany w prawie

– nie kryje radości z decyzji ministra, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Powiązane tematycznie

Targi Mieszkaniowe Nowy Dom Nowe Mieszkanie

Redakcja

Od czerwca lot z Gdańska do Szwecji za 89 zł

Redakcja

MINĄŁ STYCZEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

Janusz Beński

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie