Image default
Polityka Redakcja poleca Wersje i kontrowersje

Mini-wykład 4 – „wyborcom ku rozwadze”:

Skąd się biorą „judasze” i „pożyteczni idioci”, których w naszej Ojczyźnie było i jest multum? Historia Polski pełna jest ludzi niezłomnych, którzy jak powstaniec styczniowy Rymwid byli wierni do końca. Z drugiej strony mamy liczne przykłady zaprzaństwa i sprzedajności – wysługiwania się obcym aż do jawnej zdrady.

Temat jakże aktualny dzisiaj. Te dwie postawy – służby Narodowi i służenie obcym (zdrada) znakomicie opisują Stefana Żeromskiego „Echa leśne” i „Na probostwie w Wyszkowie”:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/echa-lesne.html;

https://literat.ug.edu.pl/zeromski/probost.htm

Przedstawiam w skrócie własną analizę tych dwóch postaw. Moja analiza opiera się na wnikliwym – fenomenologicznym i hermeneutycznym – wglądzie w polską rzeczywistość na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia: http://oapuw.pl/…/bombaa-b.-fenomenologia-polskiej…

Polacy są zróżnicowani pod względem ideologicznym i kulturowym. Zaniechanie dekomunizacji pozwoliło komunistom i postkomunistom opanować kluczowe dziedziny życia społecznego (naukę, oświatę, media) i w okresie PRL-bis manipulować opinią publiczną: http://docplayer.pl/46528392-Dziury-w-mozgu-geneza…. Upraszczając nieco rzeczywistość – pozostawiając na uboczu grupy niszowe, takie jak np. libertarianie i samozwańczy „narodowcy” niewiadomej nacji (mieniący się konfederacją) – można zastosować podział dychotomiczny i wyodrębnić dwie opcje kulturowe.

Pierwszy typ kultury ukształtował się w wyniku długotrwałej indoktrynacji marksistowsko-leninowskiej. W kręgu tej kultury tkwią byli członkowie PZPR i stronnictw sojuszniczych, aktywiści organizacji młodzieżowych i komunistycznych związków zawodowych – OPZZ i ZNP. W obrębie tej kultury znalazły się również osoby, które straciły zdolność do krytycznego odbierania rzeczywistości i cierpią na swoiste rozdwojenie jaźni, tzw. anomię sovietica: http://www.kontrateksty.pl/index.php?action=show…. Ze względu na silne powiązania ideologiczne z okresem PRL, można tę orientację światopoglądową i tworzoną w jej ramach kulturę określić jako postkomunistyczną. Główną siłą polityczną tej grupy jest PO, SLD i N oraz „wiosna” (spóźniona jesień libertynizmu) – w skrócie PO PZPR.

Drugi krąg kulturowy tworzą Polacy wywodzący się z rodzin o silnym przywiązaniu do tradycji narodowych i religii. Cechą charakterystyczną tej grupy są tradycje walki: walki o niepodległość, walki o prawa obywatelskie i godność pracowniczą. Ze względu na silne oddziaływanie katolickiej nauki społecznej na ideologię tej grupy można określić tworzoną przez nią kulturę jako personalistyczną. Główną siła polityczną tej grupy jest PiS.

Stosując terminologię marketingu politycznego, można polski rynek polityczny i wyborczy w uproszczeniu opisać następująco: wykształciuchów u nas dostatek – to oni tworzą PO PZPR i jej elektorat (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wykszta%C5%82ciuch ); inteligencja i ludzie mądrzy tworzą wspólnotę PiS, na którą składają się partie i organizacje współpracujące z PiS:

http://mowimyjak.se.pl/…/co-to-jest-inteligencja-skad…;

https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%85dro%C5%9B%C4%87;

https://jezuici.pl/2017/09/po-co-wspolnota/ ;

 https://docplayer.pl/67829859-Czlowiek-w-pryzmatach….

Autor: Bronisław Bombała

FB Bronisław Bombała

Powiązane tematycznie

Kryminologiczny wydźwięk pandemii

admin1310

Wallenius Wilhelmsen zwalnia 2500 osób w USA i Meksyku

Marek Grzybowski

Jak nie zostać „wirtualnym zombie” – 7 rad, jak nie dać się hackerom

Redakcja

3
Dodaj komentarz

avatar
400
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
NatanOlaBolaKazek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natan
Gość
Natan

Typowy PISamista, zaślepiony maniak pretendujący do roli naukowca, szermujący jakimiś infantylnymi porównaniami używając żargonu pseudonaukowego. Jaka partia, tacy naukowcy. Żałosne to, dziwię się redakcji.

Kazek
Gość
Kazek

Zlitujcie się, nigdy więcej takich tekstów

OlaBola
Gość
OlaBola

Popieram chyba, że redakcja robi sobie jaja

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie