Felietony Polityka Redakcja poleca Ze Świata

MINĄŁ STYCZEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

1. Wzloty, upadki i łzy premiera. Tak Wielka Brytania rozwodziła się z Unią

31 stycznia 2020

Premierzy brytyjscy: Theresa May i Boris Johnson.

Foto: Brilliantist Studio/Shutterstock, TOLGA AKMEN/AFP/East News, Ben Stansall – WPA Pool/Getty Images /

Wielka Brytania o północy czasu kontynentalnego z 31 stycznia na 1 lutego przestała być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej.

Równocześnie z początkiem lutego zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy

3,5 roku politycznego zamieszania kosztował Unię Europejską rozwód z Wielką Brytanią. W tym czasie trzy razy zmienił się lokator Downing Street 10 w Londynie. A to jeszcze nie koniec, bo przed Unią i Wielką Brytanią kolejne wyzwanie. Trzeba od nowa ułożyć wzajemne stosunki.

Prezydent Francji Macron:

Brexit okazał się możliwy (…), ponieważ zbyt często sprawialiśmy, że Europa stawała się kozłem ofiarnym z powodu naszych własnych trudności, gdyż jej wystarczająco nie zmieniliśmy. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy, aby mierzyć się z Chinami i USA.”

https://tvn24.pl/swiat/brexit-faktem-emmanuel-macron-brexit-to-historyczne-ostrzezenie-dla-unii-3672310

2. WOŚP 2020

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się z kwotą deklarowaną w wysokości 115 362 894 złote.

https://tvn24.pl/wosp-2020/wosp-2020-ile-zebrano-na-wielka-orkiestre-swiatecznej-pomocy-relacja-live-z-28-finalu-i-sztabu-3024771

3. Chiny. W tydzień zbudowali szpital dla 1000 chorych na koronawirusa

Epidemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Miasto Wuhan w Chinach zostało praktycznie odcięte od świata. Władze zdecydowały się na wybudowanie nowego szpitala na tysiąc łózek. Imponuje tempo, w jakim powstanie placówka.

East News, Xiao Yijiu/Xinhua News

Agencje na bieżąco informują o walce z tym koronowirusem.

https://www.o2.pl/galeria/koronawirus-szpitale-juz-prawie-gotowe-wybudowali-je-w-kilka-dni-6473573935617665g

4. 75 rocznica wyzwolenia Auschwitz.

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam około siedem tysięcy, witali ich jako wyzwolicieli.

1 ZDJĘCIE

Fot. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Więźniowie KL Auschwitz wyzwoleni w styczniu 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Zdjęcie wykonane po wyzwoleniu obozu. 

https://www.google.pl/search?sxsrf=ACYBGNQyEJZqpAxQ1ezwjDlHWuoFw91iEw:1582132701214&q=wyzwolenie+auschwitz+zdjecia&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwibwJLNj97nAhWBwAIHHfCoCWsQ7Al6BAgKEBs&biw=1371&bih=642

Jeśli będziecie obojętni, jakieś Auschwitz spadnie wam z nieba.

Nie bądźcie obojętni, gdy widzicie kłamstwa historyczne. Gdy przeszłość jest naciągana do potrzeb polityki. Gdy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Gdy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne. Pamiętajcie o XI Przykazaniu: „Nie bądź obojętny”bo to się może powtórzyć –mówił Marian Turski, polski historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia w czasie pięknej uroczystości 75-lecia wyzwolenia Auschwitz

https://oko.press/marian-turski-jesli-bedziecie-obojetni-jakies-auschwitz-spadnie-wam-z-nieba/

5. Ustawa kagańcowa. Głosami PiS Sejm odrzucił weto Senatu. Czy to już sejmokracja?

Ostatecznie 23 stycznia 2020 Sejm odrzucił weto Senatu, co oznacza, że ustawa represyjna trafi niezwłocznie na biurko prezydenta.

Przypomnijmy, że senat odrzucił tą ustawę w całości 17 stycznia 2020.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Klaska prezes, klaska rząd, klaska partia – Sejm przyjął ustawę kagańcową PiS. Warszawa, 23 stycznia 2020.

Jak wiemy Prezydent wbrew oczekiwaniom społecznym ustawę podpisał 4 lutego br. Łamiecie prawa sędziów, łamiecie prawa obywateli – odpowiadała opozycja.

Przypominam, że ustawę tą prawnicy Kancelarii Sejmu uznali za niezgodną z Konstytucją.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25622140,ustawa-kagancowa-przyjeta-sejm-odrzucil-uchwale-senatu.html

4. Orzeczenie SN

(23 styczeń 2020 r.)

Sąd Najwyższy: można wzruszać orzeczenia wydane po 23 stycznia 2020 przez sędziów SN i sądów powszechnych wybranych z udziałem nowej KRS, a także wydane wcześniej i po tym terminie orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN.

Uchwała trzech połączonych izb ma moc zasady prawnej, wiąże wszystkie izby SN, w tym Dyscyplinarną i Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Sąd Najwyższy ogłasza uchwałę ws. KRS

https://oko.press/pilne-sad-najwyzszy-sedziowie-powolani-z-udzialem-neo-krs-sa-nieuprawnieni-do-orzekania/

5. Lista popierających sędziów KRS.

 21.01.2020 r.

Maciej Bąk

Gdyby Łukasz Fabiański bronił polskiej bramki w ćwierćfinale z Portugalią tak, jak Maciej Nawacki broni swojej listy poparcia do KRS, to mielibyśmy co najmniej medal na Euro 2016. Tylko że Nawacki nie broni interesu publicznego, tylko samego siebie. I swojej wyjątkowo kontrowersyjnej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa. Stanął On na głowie, by sędzia Paweł Juszczyszyn nie mógł w Kancelarii Sejmu zobaczyć list poparcia. Rzutem na taśmę, z urlopu, cofnął mu delegację, gdy ten… był już w Warszawie.

Jak wiemy listy te zostały jednak ujawnione 15 lutego br., chociaż prawomocny wyrok w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny wydał już 12 lipca 2019 r.

https://bezprawnik.pl/listy-poparcia-do-krs/

6. Kaczyński: „Polska suwerenna, wolna, w Unii Europejskiej”

16.01.2020

PAP/Piotr Polak Prezes PiS wziął w czwartek udział we mszy świętej w Starachowicach, skąd pochodziła jego matka

Polska suwerenna, wolna, w UE, we wspólnocie wolnych państw i wolnych narodów – to jest ta przyszłość, o którą musimy walczyć i którą wywalczymy – mówił w czwartek w Starachowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński na nabożeństwie które odbyło się w czwartek (16.01.2020) w przeddzień 7. rocznicy śmierci jego matki, Jadwigi Kaczyńskiej.

I dalej: „Nam, Polakom, należy się własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne, które jest organizacją wspólnoty Polaków.”

A więc Polska w integrującej się UE nie jest celem Kaczyńskiego. UE widzi jako luźną organizację wolnych państw co dotychczas nie uchroniło nasz kontynent od wywołania dwóch wojen światowych.

Inny kierunek rozwoju integracyjnego widzimy na przykładzie Stanów Zjednoczonych gdzie poszczególne stany (państwa) zgodziły się na formę federacyjną i osiągnęły ją pomimo przeszkód, jakim była choćby wojna secesyjna pokazana w filmie „Północ – Południe”. Dlatego dziś są przodującym państwem tak pod względem politycznym, gospodarczym, innowacyjnym, kulturalnym, wojskowym i innym.

Życzyć należy Europie, żeby dzięki takiemu zjednoczeniu odgrywała podobną rolę w świecie jak Stany Zjednoczone. Wszyscy, którym taki proces integracyjny nie odpowiada, nie chcąc dzielić się władzą z rządem federalnym, działają na szkodę poszczególnych krajów, chcąc ich odciąć od korzyści jakie daje zjednoczenie, narażając jednocześnie Europę na nowe konflikty wojenne pomiędzy wolnymi państwami jakie występowały w przeszłości. Nic takiego nie występuje pomiędzy Stanami, które się zjednoczyły. Nacjonalistyczne zapędy przywódców niektórych krajów, jak Polski czy Węgier są największą przeszkodą tworzenia Federacji podobnej do USA. Europa ma podobne szansę jaką wykorzystały poszczególne Stany jednocząc się. Wybór należy do nas.

I chociaż istnieje znaczące różnice pomiędzy XVIII wiecznymi jednoczącym się stanami a jednoczącą się Europą, to widać jak w obecnej sytuacji państwa tworzące UE wszechstronnie ze sobą współpracując – mogą zacząć tworzyć Federację Europejską.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-01-16/kaczynski-polska-suwerenna-wolna-w-unii-europejskiej-to-ta-przyszlosc-o-ktora-musimy-walczyc/

7. Michał Szułdrzyński: Za ostro o sądach

19.01.2020

Forsując zmiany w sądach, obóz władzy płaci wysoką cenę. W emocjach, w kolejnych wystąpieniach przybywa deklaracji, które jeszcze tę cenę podnoszą.

Zbigniew Ziobro podczas debaty w Senacie oświadczył, że PiS wygrał wybory, więc wybrał posłusznych sobie sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, a jak opozycja wygra wybory, wybierze swoich. W ten sposób, paradoksalnie, minister sprawiedliwości przyznał rację wszystkim swym dotychczasowym oponentom, którzy zwracali uwagę, że na razie jedyną sądową „reformą”, jaką wprowadził w życie PiS, było obsadzenie kluczowych stanowisk, szczególnie w KRS, posłusznymi sobie ludźmi. Ziobro przyznał też więc, że wcale nie chodzi o niezależność sądownictwa, lecz o to, by to politycy wskazywali sędziów.

AFP

Z kolei prezydent Andrzej Duda postanowił wykreować Polskę na ofiarę międzynarodowego spisku, za którym stoją opozycja i środowiska sędziowskie. Mówiąc, że sędziowie mają możliwość oddziaływania międzynarodowego, m.in. przez różne trybunały, próbował podważyć wszystkie dobiegające z zagranicy krytyczne głosy na temat ustawy kagańcowej. Zamiast się zastanowić, dlaczego ustawę krytykują Komisja Europejska, europarlament, Komisja Wenecka, OBWE i inne ciała międzynarodowe, idzie w zaparte – że wszystkie są na usługach opozycji i „kasty” sędziowskiej.

https://www.rp.pl/Komentarze/301199977-Michal-Szuldrzynski-Za-ostro-o-sadach.html

8. Duży kłopot z (nie)polskim hierarchą

22.01.2020

Episkopat Polski oficjalnie odcina się od kontrowersyjnego arcybiskupa, który uważa papieża Franciszka za heretyka.

Arcybiskup Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce. Nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z KEP. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów. Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd – komunikat z takimi informacjami wydał w środę ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

,

Abp Jan Paweł Lenga twierdzi, że został zmuszony do rezygnacji z biskupstwa w Kazachstanie w wyniku spisku.

To reakcja na liczne w ostatnim czasie wystąpienia emerytowanego biskupa Karagandy w Kazachstanie, który po przejściu na emeryturę zamieszkał w Polsce.

Abp Lenga budzi spore kontrowersje, przyznając, że podczas mszy nie modli się za papieża Franciszka, mówi o nim per „Bergoglio”, uważa go za heretyka, twierdzi, że „dzisiejsi biskupi, wraz z Bergoglio, prowadzą Kościół na zatracenie”. Do niedawna hierarcha prezentował swoje poglądy głównie w książkach, na spotkaniach autorskich oraz internetowych rozmowach. W poniedziałek (20.01) był jednak gościem TVP Info w programie „Warto rozmawiać”.

Biskupi powinni ostrzegać wiernych przed jego działalnością i naciskać na nuncjusza, by jako przedstawiciel papieża rozwiązał ten problem – wskazuje rozmówca „Rz” z kręgów zbliżonych do Episkopatu. – Problem w tym, że arcybiskup nie uważa Franciszka za papieża, a zatem istnieje prawdopodobieństwo, że nie podporządkuje się także zaleceniom kierowanych przez niego urzędów – dodaje.

https://www.rp.pl/Kosciol/301229897-Duzy-klopot-z-niepolskim-hierarcha.html

9. Starcia przerwały protest w Hongkongu

01/19/2020

„Chcemy prawdziwych powszechnych wyborów”, skandowali protestujący. „Rozwiąż siły policyjne, uwolnij Hongkong!” (do zarządzającej Hongkongem, Carrie Lam).

Policja przetrzymuje protestujących wzywających do reform wyborczych i bojkotu Chińskiej Partii Komunistycznej w Hongkongu w niedzielę. | Ng Han Guan / AP Zdjęcie

HONG KONG – W niedzielę wybuchły starcia między protestującymi a policją w Hongkongu, przerywając wiec po tym, jak tysiące zebrały się w parku, aby wezwać do reform wyborczych i bojkotu Komunistycznej Partii Chin.

Policja wystrzeliła gaz łzawiący w pobliżu parku, znanego jako Chater Garden, po tym, jak niektórzy protestujący zaatakowali funkcjonariuszy cywilnych – powrót do przemocy, która od miesięcy niszczy terytorium Chin.

Na razie nic nie zbliża stanowisk protestujących i rządzących.

https://www.google.pl/search?q=Policja+przetrzymuje+protestuj%C4%85cych+wzywaj%C4%85cych+do+reform+wyborczych+i+bojkotu+Chi%C5%84skiej+Partii+Komunistycznej+w+Hongkongu+w+niedziel%C4%99.+%7C+Ng+Han+Guan+/+AP+Zdj%C4%99cie&bih=642&biw=1371&hl=pl&sxsrf=ACYBGNTrr8s-bsKILlo8E_1rLuM76XuSfg:1582127652525&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=dTuvkN7-z__KqM%253A%252Ccn8BgK9O_7QiBM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kT6bcEJuthUmBdoD-I3tewzzsSaVg&sa=X&ved=2ahUKEwiVhN_l_N3nAhVIsKQKHYvKDw4Q9QEwBXoECAoQBQ#imgrc=dTuvkN7-z__KqM&imgdii=3U4FrnXYtAsYMM

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x