fot. koduj24.pl
Felietony Polityka Redakcja poleca Wersje i kontrowersje

MINĄŁ SIERPIEŃ 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

  1. AFERA W MINISTERSTWIE ZIOBRY

(sprawa rozwojowa)

Zorganizowany hejt, kierowany przez wiceministra Łukasza Piebiaka w ministerstwie sprawiedliwości, wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się reformom PiS w sądownictwie to, po łamaniu Konstytucji, jeden z głównych zarzutów opozycji dotyczącego psucia państwa i zmierzania do władzy autorytarnej.

Główną obroną PiS jest zmarginalizowanie tej afery do dwóch grup sędziów walczących pomiędzy sobą o kształt reform w sądownictwie. Znajdują się jednak tacy, po stronie PiS-u, którzy traktują ten problem poważnie. Do tej grupy zaliczyłbym Grzegorza Wszołka autora artykułu Kłopoty na własne życzenie” (Suma niefrasobliwości, czyli skazy na wizerunku Zjednoczonej Prawicy), zamieszczonego w Gazecie Polskiej – 26.08.2019 (str.15). Obszerne fragmenty tego artykułu, dotyczące głównie samej afery, podaję poniżej.

„Nie ma co się mamić i oszukiwać – PiS ma ostatnio bardzo kiepską passę. Tuż przed ostatnią prostą kampanii niektórzy politycy i sędziowie, związani z partią rządzącą, zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie. Oprócz poważnych kłopotów dochodzą dymisje, które nie budują pozytywnego przekazu Zjednoczonej Prawicy.”

„Jeśli opozycja szukała jakiegoś wiatru zmian, który pozwoli na wyjście z marazmu, to wydaje się, że właśnie go znalazła. Koalicja Obywatelska dostała najpierw w pakiecie wykorzystywanie służbowych samolotów do prywatnych podróży marszałka Marka Kuchcińskiego. Sprawa na pierwszy rzut oka ucichła, choć i Kuchciński, i najważniejsze osoby w PiS zbyt długo milczeli, a Kancelaria Sejmu wręcz wprowadzała opinię publiczną w błąd, jeśli chodzi o liczbę lotów byłego już marszałka. Wreszcie doszło do dymisji, a Sejm przedstawił pakiet nowych zmian dotyczących przewozu VIP-ów i korzystania z rządowych odrzutowców.”

„Nie minął nawet miesiąc, a w Ministerstwie Sprawiedliwości wybuchła bomba z opóźnionym zapłonem. Internautka „Mała Emi” postanowiła się zemścić – bo tak w istocie można określić przekazanie całej korespondencji z 2018 r. z mediów społecznościowych dziennikarzom o określonym profilu – i doprowadziła do największego kryzysu w koalicji. Nie ma co ukrywać – współpracownicy Zbigniewa Ziobry zaszkodzili partii rządzącej. Chcąc wyrównać rachunki z nadzwyczajną kastą – jak określali sędziów antypisowskich, często nieukrywających politycznych motywacji w wystąpieniach publicznych – posłużyli się niegodziwymi metodami. Plotkami, niezweryfikowanymi informacjami, przekazywanymi od nadpobudliwej i niebudzącej zaufania w żadnym stopniu internautki. Nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu: nie może być tak, że ktoś, kto ma wyczyścić patologie sędziowskie, niczym się nie różni, a nawet stosuje gorsze metody od tych, których zwalcza. Zbigniew Piebiak stracił stanowisko w resorcie, jednocześnie oświadczył, że „Mała Emi” nakłamała na temat współpracy przy walce z sędziami, a korespondencja jest zmanipulowana. Od kiedy jednak potwarz i zwykłe fejki są powodem złożenia dymisji i przyjęcie jej przez szefa?”

„KRS prawdopodobnie wykluczy ze swoich szeregów Jakuba Iwańca, z którym też miała korespondować „Mała Emi”. Iwaniec, podobnie jak Piebiak, zaprzecza, ale już szefostwo nowej Krajowej Rady Sądownictwa ma wątpliwości, czy rzeczywiście racja leży po stronie sędziego.”

„I jeszcze na dokładkę w jakieś infantylne zaczepki Małgorzaty Gersdorf – ulotki z wulgarną odezwą – wszedł podobno sędzia Konrad Wytrykowski. Uwaga: członek Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To nie są sędziowie Żurek, Gersdorf, Tuleya czy Łączewski, po których prawicowy wyborca prędzej spodziewałby się sięgania po brudne chwyty. Mowa o nowej elicie sędziowskiej, o tych, którzy są odpowiedzialni za być może najważniejszą reformę po 1989 r. Tu nie ma miejsca na błędy (a takie się zdarzały), a co dopiero na nieetyczne i budzące politowanie zachowania. Ziobro tłumaczy, że afera w jego resorcie sprowadza się do walki jednej frakcji sędziowskiej, zwolenników reformy sądów, z drugą, liberalną, i jest to de facto kłótnia w rodzinie. Nawet jeśli to po części prawda, nie da się ukryć, iż to współpracownicy ministra atakowali sędziów, używając danych wrażliwych. Po drugiej stronie przecież Ziobro nie może niczego dobrego się spodziewać. Ale po osobach, wskazanych przez siebie do reformowania wymiaru sprawiedliwości?”

„Oczywiste pytanie, jakie nasuwa się po ostatnich problemach obozu władzy, jest następujące: czy na pewno będą one doskwierać i w jakim stopniu doprowadzą do tego, że opozycja nadrobi dystans do Zjednoczonej Prawicy?”

„Dodajmy, że mimo wszystko trudno będzie Prawu i Sprawiedliwości przekonać coraz to nowych wyborców, tak jak udało się to w wyborach do europarlamentu. Elektorat głosujący na mniejsze zło może czuć zażenowanie kolejnymi wynurzeniami państwowych urzędników w konwersacjach z internautką „Małą Emi”. Wszak media – co wiemy od kilku tygodni – dysponują naprawdę potężnym katalogiem rozmów niby-prawicowej użytkowniczki Twittera z wierchuszką na szczeblach władzy. Swoją drogą – to coś niespotykanego, by tak odpowiedzialni politycy czy sędziowie, a nawet dziennikarze, którzy mają być pierwszymi krytykami źródeł, tak łatwo ulegli prowokacji nadgorliwej pani. Wystarczył rzut oka na wpisy owej internautki, by dostrzec obraz raczej nadużywającej wulgaryzmów hejterki aniżeli zatroskanej o losy Polski i sądownictwa działaczki społecznej.”

„Teraz za głupotę przyjdzie politykom Prawa i Sprawiedliwości zapłacić.”

Całość artykułu:

https://gpcodziennie.pl/119118-klopotynawlasnezyczenie.html

Z dotychczasowej działalności widać, że strategicznym celem PiS jest zniesieniem konstytucyjnej niezależności sądownictwa (oficjalnie jego usprawnienie), tak aby całą władzę (ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą) można było skupić w swych rękach. Zwykle realizacją takiego strategicznego celu kieruje Wódz, który, jako jedyny, dysponuje całym arsenałem sił i środków aby ten cel osiągnąć. Jak już na wstępie zaznaczyłem jest to prosta droga do rządów autorytarnych.

Ale aby ta gra jak najmniej zagrażała jej uczestnikom to podczas jakiejś wpadki, najczęściej pozostali gracze natychmiast się odcinają od podpadniętych tak, aby straty ludzkie i inne (np. polityczne, wizerunkowe) były jak najmniejsze.

Ciekawe czy tak będzie i w tym wypadku?

 

  1. Jedna rocznica, oddzielne obchody. Jubileusz Sierpnia ’80 w tym roku w cieniu polityki.

Miasto Gdańsk wraz z częścią legendarnych działaczy „Solidarności” – między innymi Lechem Wałęsą – zorganizowało swoje obchody Porozumień Sierpniowych. Obecna „Solidarność” uczciła rocznicę w osobnych uroczystościach, na które przybył premier Mateusz Morawiecki. Marszem Sektorówki rozpoczęły się tegoroczne obchody Sierpnia 80 i powstania Solidarności. W pochodzie, zainicjowanym przez środowiska obywatelskie m.in. Komitet Obrony Demokracji i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, udział wzięli Bogdan Borusewicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, a także Lech Wałęsa. Marsz przeszedł spod pomnika Sobieskiego, obok dworca głównego, przy Zieleniaku, aż do placu Solidarności. Tam odbyło się uroczyste otwarcie stoczniowej bramy nr 2. To z tej bramy Lech Wałęsa ogłosił zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego od władz i komunistycznej partii związku zawodowego.

Tymczasem NSZZ „Solidarność” zaplanowała oddzielne obchody. Po godz. 11 delegacja władz związku wraz z premierem Mateuszem Morawieckim złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a potem pod pomnikiem Anny Walentynowicz, jednej z bohaterek strajków w 1980 roku.”Solidarność” złożyła także kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II oraz wzięła udział w uroczystej mszy świętej w bazylice świętej Brygidy, po której premier z władzami obecnej „Solidarności” udali się również pod stoczniową bramę nr 2.

  1. Dzieci oficerów AK: Panie Prezydencie, jak można oddawać cześć kolaborantom?!

„Nasi ojcowie walczyli z hitlerowcami, bo tak pojmowali swój obowiązek wobec Ojczyzny. Niewyobrażalna była dla nich jakakolwiek współpraca z okupantami” – piszą w liście do Andrzeja Dudy dzieci oficerów ze Zgrupowań Świętokrzyskich Armii Krajowej. Prezydent objął patronatem rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ, formacji wojskowej skrajnej prawicy, która nie uznawała rozkazów dowództwa Armii Krajowej oraz współpracowała z Niemcami.

  1. Brak pieniędzy, brak lekarzy, brak polityki zdrowotnej. Miażdżący raport NIK o ochronie zdrowia w Polsce

Najnowszy raport NIK nie pozostawia wątpliwości: skrajnie niedofinansowany, źle zorganizowany, nieprzyjazny dla pacjenta, nie wykorzystuje własnego potencjału – taki jest polski system opieki zdrowotnej A.D. 2019.

A – co ważne – w oparciu o te ustalenia, a także wnioski z paneli dyskusyjnych, sformułowali długą listę rekomendacji, które ich zdaniem powinny przyczynić się do naprawy systemu.

  1. Hongkong

Niemal bez przerwy od trzech miesięcy trwają w Hongkongu antyrządowe protesty, których pierwotną przyczyną był zgłoszony przez władze projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, przewidujący m.in. możliwość odsyłania podejrzanych do Chin kontynentalnych. Z czasem do postulatu wycofania tego projektu dołączyło m.in. żądanie powszechnych, demokratycznych wyborów lokalnej administracji i parlamentu.

W tym celu w piątek (23 sierpnia br.) tysiące mieszkańców Hongkongu utworzyły na ulicach miasta wielokilometrowy żywy łańcuch na wzór Szlaku Bałtyckiego z 1989 roku, gdy dwa miliony osób utworzyło żywy łańcuch od Wilna przez Rygę do Tallina, by zaprotestować przeciwko sytuacji politycznej w ówczesnych republikach ZSRR. Akcja ta została zorganizowana w 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Litwa, Łotwa i Estonia utraciły niepodległość.

Jak widać manifestacja ta została wówczas zauważona i przypomniana obecnie.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x