Image default
Felietony Polityka

MINĄŁ ROK 2018

MINĄŁ ROK 2018

Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń ubiegłego roku.

 

To był rok bogaty w różne wydarzenia krajowe i międzynarodowe, zatrzymajmy się na niektórych z nich.

 

 1. 21 października i 4 listopada (dogrywka) odbyły się wybory samorządowe.

Po wyborach PiS ogłosił zwycięstwo, ponieważ w sejmikach zdobył najwięcej mandatów – 254, Koalicja Obywatelska (KO) 194, PSL 70, Bezpartyjni Samorządowcy 15 a SLD 11.

Natomiast prezydentami większych miast zostali wybrani głównie przedstawiciele KO oraz innych niepartyjnych komitetów wyborczych. Oba duże ugrupowania ogłosiły sukces, chociaż na pewno liczyły na więcej. Frekwencja była stosunkowo duża i wynosiła 54,96 %.

Kornel Morawiecki, były opozycjonista (szef „Solidarności Walczącej”), poseł i ojciec premiera powiedział:

„PiS powinno obawiać się kolejnych wyborów”

.

 


 1. Trzykrotne wycofanie się PiS z ważnych postanowień, a mianowicie:

 • ustawy o IPN;
 • wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej;
 • ustawy o SN.

 

Pierwsze ustąpienie może świadczyć o zaskoczeniu negatywnymi reakcjami zagranicy, a szczególnie Izraela i USA, na zawarte w tej ustawie karanie za rozpowszechnianie nieprawdziwych opinii szczególnie o holokauście oraz stosunkach polsko- żydowskich w czasie II wojny światowej. Według nich ograniczałoby to zbytnio wolność wypowiedzi obywateli innych państw oraz przyznanie jedynie Polsce ostatecznej wykładni tych spraw, zamiast tego główny nacisk położyć na wyjaśnianie tych trudnych i bolesnych spraw oraz na międzynarodową współpracę w tym zakresie.

 

Wycinkę drzew wstrzymano, po orzeczeniu TSUE, uznającym to za przekroczenie dozwolonego zakresu ingerencji na terenie Puszczy Białowieskiej – zgłoszonej do UE przez Polskę jako unikatowy obszar chroniony (Natura 2000). Za takie przekroczenie mogła grozić nam kara pieniężna w wysokości 100 000 euro dziennie!

 

Zawieszenie niekonstytucyjnej ustawy o SN, do czasu ostatecznego wyroku TSUE, było dotychczas najbardziej spektakularnym cofnięciem się PiS przed porządkiem prawnym UE. Zwolnionym na emeryturę sędziom dano prawo powrotu, uznając ciągłość ich pracy. Może to być początkiem odbicia ładu konstytucyjnego w Polsce.

 


 1. Trzy, moim zdaniem, spójne wydarzenia związane z premierem Mateuszem Morawieckim:

 • „Mam marzenie: zrechrystianizować Europę. Europie brak zasad i wartości” tak powiedział M. Marawiecki w mediach ojca Rydzyka w trakcie obejmowania stanowiska premiera w grudniu 2017;
 • porozumienie z „narodowcami” w sprawie wspólnego marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada ub. roku;
 • mianowanie byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej Adama Andruszkiewicza wiceministrem cyfryzacji.

Jeśli zamiar chrystianizacji Europy miąłby znaczyć tworzenie państw wyznaniowych, to ostatnio obserwujemy działania odwrotne, rezygnując z tego modelu, w kierunku państwa świeckiego idzie Irlandia i Hiszpania. Na podstawie własnych doświadczeń w Ameryce Łacińskiej papież Franciszek także uważa, ze związki Kościoła z państwem początkowo przynoszą korzyści, ale potem Kościół na tym traci. Między innymi w proteście do takich związków, zrodziła się teologia wyzwolenia, od której Kościół rzymskokatolicki się odcina ( patrz wizyta JP II w Nikaragui w roku 2013).

 

 

Porozumienie rządu premiera Morawieckiego z „narodowcami” w sprawie wspólnego marszu Niepodległości 11 listopada ubr. zbyt dużo dla tej drugiej strony nie znaczyło. Na marszu tym prawie pod nosem rządu i kierownictwa PiS – zaraz za chronioną otwierającą marsz kolumną „rządową” – przed frontem długiego na szerokość jezdni baneru wszechpolaków spalono flagę UE (szmatę – jak ją określa posłanka Pawłowicz). Były też zapalone race i ataki słowne na stojących przy jezdni, chronionych przez policję, ludzi trzymających plakaty z napisem „KONSTYTUCJA”. Miało tego wszystkiego nie być, ale było. Przewidując to opozycja zaproszenia na ten marsz nie przyjęła. Za powstałą sytuację w dużej mierze odpowiada premier, mając do dyspozycji policję, wojsko i inne siły porządkowe, nie zdołał (a może niezbyt się starał) takim sytuacjom zapobiec.

Czary goryczy, jeśli chodzi o zbliżanie się rządu do „narodowców”, przepełniło mianowanie jednego z wszechpolaków Adama Andruszkiewicza wiceministrem cyfryzacji, tak jakby 11 listopada nic się nie stało.

Adam Andruszkiewicz od 2015 roku zasiada w ławach sejmowych (kandydował z listy Kukiz’15). Wcześniej działał w skrajnie prawicowych organizacjach, był między innymi prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców, obrażał osoby LGBT. Nie ukrywa, że jego polityczny wzór to premier Węgier Viktor Orban. (https://www.tvn24.pl/).

Wszystkie te trzy wydarzenia były znane i bez sprzeciwu przyjmowane przez prezesa Kaczyńskiego. Być może mają one nie tylko pozyskać głosy „narodowców” dla PiS-u, w czekających nas wyborach, ale także w przyszłości, realizować wypowiedziany przez premiera zamiar chrystianizacji Europy – co pełniej tłumaczyłoby zawierane związki.

 


 1. W polityce zagranicznej nastąpiła wyraźna zmiana preferencji Polski z UE na USA, które mają być głównym gwarantem naszego bezpieczeństwa.

 

Nawet zapraszanie kontyngentu armii amerykańskie do Polski odbywa się bezpośrednio z rządem amerykańskim tak jakby to nie dotyczyło bezpieczeństwa całej Unii. Na pewno nie wzmacnia to jej integracji.

 


 1. W sporcie to kolejne mistrzostwo świata zdobyte przez drużynę naszych siatkarzy po zwycięstwie 3:2 z USA w półfinale i 3:0 z Brazylią w finale. Bartosz Kurek najlepszym siatkarzem mistrzostw.

Niestety był też blamaż na Mundialu naszej drużyny piłkarskiej, która – po wygraniu swojej grupy kwalifikacyjnej, była uważana nawet za jednego z faworytów. Niestety nie wyśliśmy nawet z grupy a ostatnie zwycięstwo 1:0 z Japonią to wynik, który nikogo już nie krzywdził. Słabe to pocieszenie, że tym razem wyjątkowo przydarzyło się to również aktualnym i wielokrotnym mistrzom świata Niemcom.

Trudno jeszcze nie powiedzieć o naszych skoczkach narciarskich, którzy w sezonie 2017/18 osiągnęli cenne sukcesy: Kamil Stoch wygrał wszystkie zawody Turnieju Czterech Skoczni a następnie cały sezon zakończył na pierwszym miejscu – jako nowy mistrz świata. W Pucharze Świata w lotach był 2. W konkursie drużynowym Polska zajęła 3 miejsce.

 


 1. Stary rok gospodarczo

zakończył się stosunkowo dużym wzrostem PKB o 5,1%, na obecny prognoza wzrostu wynosi ok. 4% – chociaż trochę mniejszy ale, w stosunku do innych państw UE, też całkiem niezły. Natomiast czekające nas w tym roku wybory do europarlamentu (26 maj) oraz do sejmu i senatu (jesień) mogą znacząco zmienić sytuację polityczną Polski – oby na lepsze.

 

Powiązane tematycznie

MINĄŁ STYCZEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

Janusz Beński

Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu

Homo Politicus

Szef KR: powiązanie funduszy unijnych z praworządnością uderzy w samorządy

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie