Image default
Felietony Polityka

Minął miesiąc: krótkie komentarze do wybranych wydarzeń sierpniowych

1. Niejako w odpowiedzi na działania sejmu w stosunku do Sądu Najwyższego (SN), ten ostatni wysłał do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) 5 pytań związanych z przeprowadzaną reformą. Do czasu odpowiedzi zawiesił kontrowersyjne przepisy wynikające z ustaw reformujących. Sprawą tą, na prośbę SN, ETS zajmie się prawdopodobnie już we wrześniu. PiS nie godzi się na zawieszenie tych przepisów, i np. wicepremier Gowin już z góry zakłada, że wydany wyrok, jeśli będzie niekorzystny dla rządzących, może nie być przestrzegany. Spór przenosi się więc na szczebel unijny. Myślę, że do czasu wydania wyroku należałoby wstrzymać się z jakimikolwiek opiniami i oświadczeniami, które te sprawy przesądzają.

 

2. 12 sierpnia zakończyły się w Berlinie Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Polscy lekkoatleci zdobyli 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal. Zespołowo zajęli II miejsce za Wielką Brytanią, co jest dużym sukcesem często porównywalnym do wyników legendarnego Wunderteamu na mistrzostwach Europy w Sztokholmie w 1958 r., gdzie Polacy zdobyli aż 8 złotych medali oraz na mistrzostwach Europy w. Budapeszcie w 1966 r., z których nasza reprezentacja przywiozła 7 złotych medali. Pamiętam rekord świata Edmunda Piątkowskiego na Memoriale Kusocińskiego w roku 1959, kiedy jego dysk wylądował na odległości 59,91 m przełamując 10 letnią dominację amerykańską w tej dyscyplinie.

 

3. 15 sierpień ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO, uroczysta defilada pokazująca naszą armię i jej wyposażenie oraz historycznych poprzedników. Defilowali  również żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Orzyszu. Zabrakło obiecanych helikopterów czy dronów.

Mniej eksponowano równoległy marsz ONR. Próbę jego blokowania przez organizacje demokratyczne skutecznie likwidowała policja.

Przy okazji trudno nie powiedzieć o dwóch fregatach australijskich typu „Adelajda”, których zakup w ostatniej chwili anulował premier, kiedy delegacja polska na czele z prezydentem i ministrem obrony już leciała do Australii, aby miedzy innymi uzgodnić ten zakup. Po wcześniej zerwanym kontrakcie na francuskie helikoptery typu „Caracal”, niezbyt dobrze służy to budowaniu naszej wiarygodności w świecie.

 

4. Wizyta papieża w Irlandii (25-26 sierpień). Jednym z głównych celów była reakcja papieża na aferę pedofilską w tej do niedawna jednej z głównych podpór chrześcijaństwa w Europie. Nie trudno zauważyć, że z pedofilią wśród duchownych kościół zmaga się w wielu krajach świata. Cale szczęście, ze trafiło to na Franciszka, który stara się przeciwstawić temu zjawisku, stając zdecydowanie po stronie pokrzywdzonych. Podobnie Jan Paweł II wcześniej zmagał się z problemami związanymi z istnieniem bloku wschodniego w Europie. Moim zdaniem kościół powszechny miał szczęście (wpływ Ducha Świętego?) przy wyborze obu tych papieży.

 

5. Gospodarka (rok do roku), wzrost PKB: w I kwartale 5,2 %, w II – 5,1 %; m. in., dzięki:

wzrostowi wydatków konsumpcyjnych: w I kwartale 4,8 %, w II 4,9 %;

szybko rosnącymi wynagrodzeniami – 7-8 %;

spadającym bezrobociem oraz programami socjalnymi (np. 500+);

wzrostem inwestycji: w I kwartale 8,1 %, w II 4,5 % – nie dotyczy to inwestycji ze środków europejskich.

To dobra wiadomość, szczególnie co do inwestycji – bo w ostatnich latach z nimi w polskiej gospodarce było kiepsko.

 

Powiązane tematycznie

Nowe otwarcie Francji na Europę Środkowowschodnią

Homo Politicus

Prezydent Szczurek zataił pomysły mieszkańców dotyczące Polanki Redłowskiej

Redakcja

Aziewicz pyta Premiera

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie