Image default
Felietony Polityka

Minął miesiąc: krótkie komentarze do wybranych wydarzeń sierpniowych

1. Niejako w odpowiedzi na działania sejmu w stosunku do Sądu Najwyższego (SN), ten ostatni wysłał do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) 5 pytań związanych z przeprowadzaną reformą. Do czasu odpowiedzi zawiesił kontrowersyjne przepisy wynikające z ustaw reformujących. Sprawą tą, na prośbę SN, ETS zajmie się prawdopodobnie już we wrześniu. PiS nie godzi się na zawieszenie tych przepisów, i np. wicepremier Gowin już z góry zakłada, że wydany wyrok, jeśli będzie niekorzystny dla rządzących, może nie być przestrzegany. Spór przenosi się więc na szczebel unijny. Myślę, że do czasu wydania wyroku należałoby wstrzymać się z jakimikolwiek opiniami i oświadczeniami, które te sprawy przesądzają.

 

2. 12 sierpnia zakończyły się w Berlinie Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Polscy lekkoatleci zdobyli 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal. Zespołowo zajęli II miejsce za Wielką Brytanią, co jest dużym sukcesem często porównywalnym do wyników legendarnego Wunderteamu na mistrzostwach Europy w Sztokholmie w 1958 r., gdzie Polacy zdobyli aż 8 złotych medali oraz na mistrzostwach Europy w. Budapeszcie w 1966 r., z których nasza reprezentacja przywiozła 7 złotych medali. Pamiętam rekord świata Edmunda Piątkowskiego na Memoriale Kusocińskiego w roku 1959, kiedy jego dysk wylądował na odległości 59,91 m przełamując 10 letnią dominację amerykańską w tej dyscyplinie.

 

3. 15 sierpień ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO, uroczysta defilada pokazująca naszą armię i jej wyposażenie oraz historycznych poprzedników. Defilowali  również żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Orzyszu. Zabrakło obiecanych helikopterów czy dronów.

Mniej eksponowano równoległy marsz ONR. Próbę jego blokowania przez organizacje demokratyczne skutecznie likwidowała policja.

Przy okazji trudno nie powiedzieć o dwóch fregatach australijskich typu „Adelajda”, których zakup w ostatniej chwili anulował premier, kiedy delegacja polska na czele z prezydentem i ministrem obrony już leciała do Australii, aby miedzy innymi uzgodnić ten zakup. Po wcześniej zerwanym kontrakcie na francuskie helikoptery typu „Caracal”, niezbyt dobrze służy to budowaniu naszej wiarygodności w świecie.

 

4. Wizyta papieża w Irlandii (25-26 sierpień). Jednym z głównych celów była reakcja papieża na aferę pedofilską w tej do niedawna jednej z głównych podpór chrześcijaństwa w Europie. Nie trudno zauważyć, że z pedofilią wśród duchownych kościół zmaga się w wielu krajach świata. Cale szczęście, ze trafiło to na Franciszka, który stara się przeciwstawić temu zjawisku, stając zdecydowanie po stronie pokrzywdzonych. Podobnie Jan Paweł II wcześniej zmagał się z problemami związanymi z istnieniem bloku wschodniego w Europie. Moim zdaniem kościół powszechny miał szczęście (wpływ Ducha Świętego?) przy wyborze obu tych papieży.

 

5. Gospodarka (rok do roku), wzrost PKB: w I kwartale 5,2 %, w II – 5,1 %; m. in., dzięki:

wzrostowi wydatków konsumpcyjnych: w I kwartale 4,8 %, w II 4,9 %;

szybko rosnącymi wynagrodzeniami – 7-8 %;

spadającym bezrobociem oraz programami socjalnymi (np. 500+);

wzrostem inwestycji: w I kwartale 8,1 %, w II 4,5 % – nie dotyczy to inwestycji ze środków europejskich.

To dobra wiadomość, szczególnie co do inwestycji – bo w ostatnich latach z nimi w polskiej gospodarce było kiepsko.

 

Powiązane tematycznie

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie