Image default
Felietony Z kraju

Minął miesiąc: krótkie komentarze do wybranych wydarzeń październikowych

1. Wybory samorządowe 21 października. Pierwszy rzeczywisty sprawdzian siły poszczególnych partii i organizacji lokalnych biorących udział w wyborach.

A oto w skrócie ich wyniki:

– sejmiki (najbardziej partyjne): PiS zdobył 254 mandaty, KO – 194, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD – 11.

– PiS będzie rządził w 6. sejmikach, w pozostałych prawdopodobnie koalicje, w tworzeniu, których PiS nie ma dużych szans.

– prezydentami większych miast zostali głównie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz innych niepartyjnych komitetów wyborczych.

Obaj najwięksi rywale, PiS i KO odtrąbili sukces; z kolei PSL nie dał się wyeliminować przez PiS z gry.

Frekwencja wyborcza wyniosła 54,96 % (stosunkowo duża).

Gdynia: prezydentem nadal pozostaje Wojciech Szczurek (Samorządność Wojciecha Szczurka) zdobywając 67,88 % głosów, pozostali: Marcin Horała (PiS) 16,85 %, Zygmunt Trzebiatowski (Wspólna Gdynia) 11,28 %, Marcin Strzelczyk (SLD Lewica Razem) 2,37 % i Łukasz Kowalczyk (Marzę o Gdyni) 1,62 %.

Podział 28. mandatów w Radzie Miasta: 17 Samorządność W.S., 5 KO, 5 PiS i 1 Wspólna Gdynia.

Czyli w naszym mieście bez większych zmian, rządzić będzie dalej drużyna Prezydenta Szczurka.

Dogrywka (4 listopad). Wybrano 107 prezydentów, w tym; 77 z własnych komitetów wyborczych, 22 z KO; 4 z PiS, 2 z SLD i po jednym z Kukiz’15 i PSL. Duża przewaga niepartyjnych komitetów nad pozostałymi. Znaczna różnica pomiędzy KO i PiS.

Komentarz Kornela Morawieckiego: „PiS powinno obawiać się kolejnych wyborów” (https://wiadomosci.wp.pl/kornel-morawiecki-pis-powinno-obawiac-sie-kolejnych-wyborow-6313716366931585a).

2.a) Na krotko przed samymi wyborami wyszły na jaw taśmy z nagraniami wypowiedzi premiera Morawieckiego w okresie, kiedy był czlonkiem rządu PO – PSL, a w czasie trwania kampanii wyborczej dwa razy przegrał w procesach wyborczych za mówienie nieprawdy – rzadki to przypadek dla rządzącego polityka tak wysokiej rangi. Premierowi, który razem z Kaczyńskim, odgrywał w tej kampanii znaczącą rolę, może nie wyjść to na dobre.

  1. b) W końcówce kampanii minister Ziobro wystąpił do TK o stwierdzenie niezgodności art. 267 traktatu o funkcjonowaniu UE z Konstytucją RP, umożliwiającego sądom krajowym zadawania Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytań prejudycjalnych. „Ziobro podkłada bombę pod polskie członkostwo w Unii Europejskiej” – skomentował to konstytucjonalista prof. UW Marcin Matczak, (mogło to także ujemnie odbić się na wynikach wyborów dla PiS). Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz najpierw się odciął od tej sprawy, aby ostatecznie ją zaakceptować
  1. c) Prezydent Andrzej Duda, będąc z wizyta w Niemczech 23.10.2018, narzekał na ograniczenia narzucane nam przez UE, np. w zaprzestaniu sprzedaży zwykłych żarówek; dostępne są tylko energooszczędne Można to uzupełnić o azbest, który także zabrania się używać np. w budownictwie. Czepliwa ta Unia.
  1. Sytuacja polityczna w kraju rządzonym przez PiS nie jest najlepsza. Komplikuje ją jeszcze polaryzacja znacznej części Kościoła w kierunku władzy. Papież Franciszek mający za sobą złe doświadczenia w Ameryce Południowej skutkujące, miedzy innymi, powstaniem, w kontrze do takiego mariażu, tzw. teologii wyzwolenia, wyraźnie przestrzega przed takimi skłonnościami. Wydaje się, że te ostrzeżenia nie w pełni do nas docierają. Warto przypomnieć słowa Jana Pawła II wpisujące się w tą sytuację (cytowane przez Katarzynę Kolenda – Zalewską w artykule „Jan Paweł II jako rekwizyt” – GW 16 październik 2018 r. str. 15):

„Trójpodział władzy jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania państwa – każda władza musi być równoważona przez inne władze”;

„Najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi”. Nic tu nie ma o wyższości woli narodu i suwerena – dodaje autorka. Często na tą wolę powołują się dyktatorzy, ponieważ w ich państwach obiektywnie trudno to sprawdzić.

Nie słychać też wyraźnego głosu episkopatu w sprawie uchodźców, zgodnego z duchem ewangelii, co przypomina, okazyjnie przebywając w Polsce, jałmużnik papieża, nowo mianowany kardynał Konrad Krajewski.

Jeżeli dodamy do tego jeszcze zmagania z rozliczeniem się z pedofilii wśród duchowieństwa oraz przeciwdziałanie podziałom katolików mającym podłoże polityczne, to stawianie czoła tym problemom na pewno nie będzie łatwe.

Zmiana pozycji i znaczenia Kościoła irlandzkiego w państwie, wyraźnie zaznaczony rozdział tych dwóch podmiotów, jaki się ostatnio dokonał, może stanowić cenne źródło wiedzy dla naszego Kościoła.

Olbrzymie zainteresowanie filmem „Kler” dowodzi, że problemy wewnętrzne duchowieństwa nie są społeczeństwu obojętne.
  1. 19.10.2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE na wniosek Komisji Europejskiej zawiesił czystkę emerytalną w Sądzie Najwyższym do czasu wydania prawomocnego wyroku. Usunięci przez prezydenta sędziowie muszą zostać przywróceni – stwierdził Trybunał w Luksemburgu. Nie podporządkowanie się tym decyzjom może grozić dotkliwymi karami pieniężnymi dochodzącymi do 100 tys. euro/dziennie.

Sukcesywnie, usunięci przez prezydenta sędziowie, na wniosek Przewodniczącej SN prof. Gersdorf, wracają na swoje stanowiska; 20. przywróconym sędziom przydzielono już sprawy i pokoje. Podobnie reaguje Naczelny Sąd Administracyjny, gdzie wolę powrotu wyraziło już ok. 10 sędziów.

Wszyscy oczekują na normalizujące tą sytuację posunięcia rządu. Przed następnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r., sprawa ta może odegrać dużą (może nawet decydującą) rolę.

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie