Image default
Felietony Polityka

MINĄŁ MIESIĄC: Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń listopadowych.

  1. Marsz Niepodległości 11 listopada oficjalnie firmowany, po uzgodnieniach z „narodowcami”, jako jeden ogólnonarodowy. Na czele szli przedstawiciele władz i innych organizacji, które przyjęły zaproszenia do uczestnictwa w nim. Opozycja razem z „narodowcami” iść w tym marszu nie chciała. Przypomnijmy, że najpierw prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz nie wyraziła nań zgody, jednak sąd ostatecznie taka zgodę dał. Nie obyło się bez incydentów; będą je teraz rozpatrywały sądy (mam nadzieje, że szybciej niż te z ubiegłego roku – dotąd nie zakończone). Chciałbym zwrócić uwagę na dwa wydarzenia mówiące, moim zdaniem, dużo o obecnej sytuacji politycznej w Polsce, a mianowicie:

– spalenie przez przedstawiciela Młodzieży Wszechpolskiej flagi UE przed frontem długiego na szerokość jezdni plakatu tej organizacji;

– ochronę policji grupy stających na boku ludzi trzymających transparenty z napisem „KONSTYTUCJA”, przed agresją, przechodzących przed nimi, uczestników pochodu.

A jeszcze do niedawna wydawało się, że przynależność do UE oraz zasady demokratycznego państwa prawa, jakim jest KONSTYTUCJA są praktycznie bezsporne. Ta manifestacja firmowana przez oficjalne władze pokazała, że tak już nie jest. Te dwa zdarzenie, chociaż były mniej widoczne niż palące się race, powinny mobilizować wszystkich zwolenników demokratycznego państwa prawa – członka UE – do stałej troski o nie.

 

  1. Afera Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) – jej przewodniczący Marek Chrzanowski podaje się do dymisji, którą bezzwłocznie przyjmuje premier (jego bezpośredni przełożony), po ujawnieniu nagrań rozmów (skąd my to znamy) pomiędzy nim a znanym biznesmenem Leszkiem Czarneckim, dotyczących problemów finansowych jego Get Nobel Banku. Ponieważ sprawa ta rozgrywa się na poziomie najwyższych urzędników państwowych (m. in. premiera i szefa NBP), to, przy niekorzystnym rozwoju, może ona mieć negatywny wpływ na stabilność finansową systemu bankowego państwa. Opozycja dąży do utworzenia Komisji Śledczej w tej sprawie, PiS jest temu przeciwny. Obecnie po aresztowaniu M. Chrzanowskiego problemem tym zajmuje się prokuratura. Sprawa jest rozwojowa.

Ostatnio po aresztowaniu 7 wysokich urzędników z byłego kierownictwa KNF, w tym b. wiceszefa Wojciecha Kwaśniaka, (którego za „dotknięcie” SKOKÓW napadnięto i o mało, co nie zabito) i rychłym ich wypuszczeniu (po przesłuchaniach), widać, ze PiS na gwałt szuka przeciwwagi dla obecnej afery z Markiem Chrzanowskim w tle.

 

  1. 20 Listopada br. rząd, swoją odpowiedzią, zaakceptował decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE z 19.10.2018 r. zawieszającą zmiany w ramach tzw. reformy SN, zapowiadając uchwalenie odpowiedniej ustawy i przywrócenie stanu sprzed 3 kwietnia 2018 roku, to jest sprzed wejścia w życie przepisów przewidujących obniżenie wieku emerytalnego sędziów z 70 do 65 lat. Zgodnie z tymi regulacjami 27 spośród 72 czynnych sędziów SN miało przejść w stan spoczynku, włącznie z pierwszą prezes Małgorzatą Gersdorf.

Tak decydujące cofnięcie się PiS w reformie sądownictwa stanowi poważny dopływ wiary w możliwości przywrócenia konstytucyjnego stanu prawnego w sądownictwie, głównie w Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym.

Takie postępowanie władzy tłumaczyć można:

– bezpośrednio – naciskami UE;

– czasowo – zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu;

– decydująco – dotychczasowymi manifestacjami o niezależne sądy.

  1. Ryszard Petru zakłada, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, nową partię Razem, przepraszam Teraz! Taką samą sekwencję w nazwie przedstawiła pomyłkowo posłanka Sheuring – Wielgus. Może ślepy los chciał wygenerować nazwę „Razem Teraz!” (lub odwrotnie). Petru stanowisko Przewodniczącego Nowoczesnej stracił w wyborach partyjnych, które wygrała Katarzyna Lubnauer. Do porażki w znaczącym stopniu przyczyniła się jego romantyczna podróż na Maderę w czasie strajku posłów opozycji okupujących sejm w grudniu 2017 r.

Ponieważ już aktywizuje się Robert Biedroń, po zakończeniu swojej udanej kadencji na stanowisku prezydenta Słupska, mający w projekcie utworzenie „trzeciej siły” w stosunku do PO i PiS, to szanse Petru na utworzenie znaczącej partii są niewielkie.

 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie