Image default
Felietony

Minął miesiąc: krótkie komentarze do wybranych wydarzeń lipcowych

1. Mundial 15.07.2018 r. Francja mistrzem świata, mała Chorwacja – wicemistrzem a na szczycie cztery drużyny europejskie.

Ciekawe, co by powiedzieli np. Wszechpolacy o mistrzowskiej, ale wieloetnicznej drużynie francuskiej? Być może również to wyśmiewane przez nasza władze multi-kulti daje możliwość, podobnie jak w sporcie, harmonijnego rozwijania i zbliżania się różnych kultur.

 

2. Koniec lipca posłowie i senatorowie PiS, uchwalają a Prezydent bezzwłocznie podpisuje ostatnie akty prawne kończące praktycznie trójpodział władzy.

Jednym z celów tej niezależności była ochrona prawna mniejszości, w której, m. in, zawsze jest opozycja (przez wiele lat była w niej PiS). Obecnie, być może wg rządzących, opozycja takiej ochrony nie potrzebuje a nawet na nią nie zasługuje.

 

3. Po pisowskiej reformie obejmującej Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i Trybunał Stanu, Sejm przyjął poprawkę do ustawy Gowina,

dotyczącej nauki i szkolnictwa wyższego, nadającej sędziom tych sądów prawo do dożywotnich etatów na uczelniach wyższych. Poprawkę negatywnie oceniła konferencja rektorów, wskazując, że narusza to autonomię uczelni. Ale po zlekceważeniu Konstytucji na autonomie uczelni nie zwrócono uwagi, najważniejsze było przełamanie impasu w pozyskiwaniu chętnych na wakujące miejsca w tych sadach po ostatnich reformach (czystkach?) PiS.

 

4. 550. lecie polskiego parlamentaryzmu było obchodzone bogato – na sam namiot, w którym ta uroczystość się odbywała, wydano ok. 1 mln zł.

Ale wewnątrz chyba nie było przyjemnie, bo zaraz po rozpoczęciu uroczystości (m. in. odśpiewaniu hymnu) opozycja w większości opuściła namiot a próba zabrania głosu przez jednego z zaproszonych gości, co mogłoby zagrażać nie planowanym przedłużeniem przebywania pod tym namiotem, zakończyła się niepowodzeniem.

 

5. Komisji sejmowej dotyczącej AMBER-GOLD przewodniczy posłanka PiS Małgorzata Wassermann (córka posła PiS, który zginął w katastrofie smoleńskiej).

Podczas przesłuchiwania b. ministra finansów Jacka Rostowskiego, tak się zdenerwowała jego zeznaniami, że przerywając mu wyrzuciła z siebie spory ładunek nienawiści zaczynając, o ile pamiętam, od „A wy …… itd.” Nie chodzi o dokładne przytoczenie tych słów (zapewne znajdują się w nagraniach z przesłuchań), tylko czy taka osoba może zapewnić (zagwarantować) minimum obiektywizmu w rozpatrywanej sprawie (podobnej do aktualnej afery GetBack)?

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie