Pixabay/Caracas/Wenezuela
Pixabay/Caracas/Wenezuela
Felietony Polityka Ze Świata

MINĄŁ MARZEC 2019: Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

1.Kampania wyborcza.

Na razie oba główne ugrupowania, PiS i KO, ogłosiły przede wszystkim swoje projekty socjalne, które w skrócie można przedstawić następująco:
– PiS – znany 5pak;

– KO – to co do wyborów uchwali sejm (tzn. PiS) + 1000 zł dla nauczycieli.

Ale trzeba pamiętać, że PiS jeszcze prowadzi z nauczycielami rozmowy i nie wiadomo jak się one skończą.

Tworzy to te dwie oferty socjalne prawie takie same bez względu na to, która strona w wyborach zwycięży. W takim wypadku można się skupić na innych ważnych sprawach, związanych z tymi wyborami, a mianowicie, czy:

pogłębiać integrację, która podobnie jak w Stanach Zjednoczonych będzie robiła UE coraz silniejszą nie tylko gospodarczo ale także politycznie? Przypomnijmy, że tylko sam dolar, który wyrósł z waluty krajowej na międzynarodową, przynosi swemu państwu, jak oceniają ekonomiści, korzyści ok. 100 mld dolarów rocznie. Podobnie może stawać się z euro. Dlatego nieuzasadnione opóźnianie jego przyjęcia może być dla nas niekorzystne.

– pozostać na dotychczasowym poziomie integracji a nawet się cofnąć, zgodnie z hasłami „Polska tylko dla Polaków”, zapominając o podobnych przedwojennych hasłach „Deuchland, Deuchland uber alles” („Niemcy, Niemcy ponad wszystko”) i tego co później stało się z Europą?

– szanować ustalony porządek prawny państwa, którego fundamentem jest Konstytucja (podobnie jak w USA) i która także określa sposób jej zmiany? Łamanie tych, także przyjętych w referendum, zasad prowadzi praktycznie do zmiany ustroju demokratycznego na autorytarny.

2. O konferencji prasowej episkopatu dotyczącej pedofilii w polskim Kościele (14 marca br.), mszy pokutnej w Łodzi (31 marca) i innych wydarzeniach związanych z Kościołem.

Konferencji prasowej przewodził Przewodniczący Episkopatu abp Gądecki mający główne wystąpienie w którym niestety nie padło proste słowo „przepraszam” w stosunku do ofiar pedofilii, których sprawcami byli duchowni – co oznacza, przede wszystkim, brak szacunku dla tych ofiar.

O problemie pedofilii, w podobnym tonie, także bez przeprosin, wypowiadał się abp Marek Jędraszewski, który przedtem długo bronił abp. Juliusza Paetza oskarżanego o molestowanie kleryków i księży. A kiedy uczestniczył w watykańskiej konferencji poświęconej pedofilii i nadużyciom seksualnym w Kościele w lutym br., jako przewodniczący naszej delegacji (arb Gądecki był chory) i miał do wyboru uczestniczyć w kończącym tą konferencję nabożeństwie pokutnym celebrowanym przez papieża lub w uroczystościach w Fatimie, jako jedyny przewodniczący delegacji narodowej zrezygnował z tej mszy i przewodniczeniu polskiej delegacji do końca i pojechał do Fatimy. W świetle wymienionych tu jego wcześniejszych poczynań (np. wobec abp. Paetza), nie jest to specjalnie zaskakujące.

Dopiero kazanie abp. Grzegorza Rysia na mszy pokutnej 31 marca br. w Łodzi napawa jakimś optymizmem. Arcybiskup w kontekście pedofilii mówił do wiernych o grzechach Kościoła, grzechach księży, a przede wszystkim o roztrwonieniu darów Boga, autorytetu, powołania, charyzmatów celibatu, wiarygodności, powagi. Oby zapoczątkowało to tego typu działania Kościoła.

Prawie w tym samym czasie na Jasnej Górze zlot nacjonalistów pod hasłami typu „Polska tylko dla Polaków”, odpalających race nie spotkał się z oczekiwaną reakcją tamtejszych księży przeciwdziałającą tym faszyzującym zachowaniem.

W Gdańsku księża w ramach rekolekcji spalili książki (m. in. „Harry Pottera”) i przedmioty związane z pogaństwem jak: słonia z trąbą podniesioną do góry, maskę afrykańską i inne (niechlubnie rozsławiając to w świecie).

Na podstawie tego skrótowego przekazu, można powiedzieć, że sytuacja w naszym Kościele jest skomplikowana.

3.Wenezuela

Sytuacja w Wenezueli nadal jest napięta głównie przez istniejącą dwuwładzę: prezydenta Maduro, mającego kontrolę nad instytucjami państwowymi i armią oraz poparcie Rosji, Chin i Kuby oraz prezydenta Juana Guaido wybranego przez parlament, mającego poparcie większości społeczeństwa oraz wielu państw Ameryki Południowej, UE i innych (w sumie ok. 50 państw). Opozycja stara się przejąć władzę bez przelewu krwi. Czy jej się to uda – nie wiadomo. Wydaje się, że sposób rozwiązania tego konfliktu może mieć duże znaczenie dla przyszłości tego regionu – stąd takie nim zainteresowanie.

Oto niektóre wydarzenia marcowe:

– w połowie marca (17.03) Holandia i USA porozumiały się w sprawie użycia infrastruktury Curacao, terytorium zależnego Holandii na Karaibach, w celu dystrybucji pomocy humanitarnej do Wenezueli – jeśli wenezuelski rząd wyrazi na to zgodę. Na razie o takiej zgodzie nie słychać, wręcz przeciwnie Maduro zamknął granicę z tym rejonem.

– w stolicy Wenezueli, Caracas, po drugiej w ciągu miesiąca ogólnokrajowej awarii, przywrócono w czwartek (24 marca) dostawy prądu, ale trzecia część kraju go nie miała. W sklepach, brakowało podstawowych artykułów, nie działały terminale, a w bankomatach często brakowało banknotów.

– dwa rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w sobotę 24.03 w stolicy Wenezueli Caracas, pasażerski Ił-62 przywożąc tam szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych generała Wasilija Tonkoszkurowa i około 100 żołnierzy oraz transportowy An-124 z 35 tonami ładunku.

Na razie nie wróży to dojścia do jakiegoś porozumienia pomiędzy głównymi stronami konfliktu.

4 SPORT

  1. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w Glasgow – od 1 do 3 marca 2019 r.

Ten rok rozpoczął się bardzo dobrze, w tych Mistrzostwach zwyciężyliśmy w klasyfikacji medalowej. Przypomnijmy, że Polacy bronili tytułu najlepszej drużyny halowych mistrzostw Europy, który wywalczyli dwa lata temu w Belgradzie. Wówczas biało-czerwona reprezentacja zdobyła w sumie 12 medali, w tym aż siedem złotych. Tym razem do zdobycia tego tytułu wystarczyło 5 złotych i 2 srebrne.

A oto nasi medaliści:

  – złoci:
– Sztafeta 4×400 metrów kobiet: Justyna Święta-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik
– Marcin Lewandowski – 1500 metrów;
– Ewa Swoboda – bieg na 60 metrów;
– Paweł Wojciechowski – skok o tyczce;
– Michał Haratyk – pchnięcie kulą.
  – srebrni:
– Sofia Ennaoui – bieg na 1500 metrów;
– Piotr Lisek – skok o tyczce.

 2. Skoki narciarskie

W marcu kończył się również sezon skoków narciarskich w którym odnieśliśmy cenne sukcesy, niektóre z nich, dotyczące całego sezonu, odzwierciedlają przedstawione tabele.

Klasyfikacja Pucharu Świata w skokach narciarskich 2018/2019

Miejsce Zawodnik Kraj Punkty
1. Ryoyu Kobayashi Japonia 2085
2. Stefan Kraft Austria 1349
3. Kamil Stoch Polska 1288
4. Piotr Żyła Polska 1131
5. Dawid Kubacki Polska 988


Klasyfikacja Pucharu Narodów w skokach narciarskich 2018/2019
Ciekawe czy Ryoyu Kobayashi pobudzi japońskie skoki podobnie jak dokonał tego Adam Małysz u nas.

Miejsce Reprezentacja Punkty
1. Polska 6083
2. Niemcy 5650
3. Japonia 4813

Po tym sezonie nastąpiła również spodziewana rezygnacja, dotychczasowego austriackiego trenera, Stefana Horngachera – będzie on prowadził reprezentacje skoczków niemieckich. Zastąpi go Czech Michal Doleżal, dotychczasowy jego asystent. Życzymy mu co najmniej takich sukcesów szkoleniowych, jakie miał jego poprzednik.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie