fot. Pixabay
Felietony Historia Polityka Redakcja poleca

MINĄŁ MAJ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

  1. KORONAWIRUS

a) Włoscy naukowcy twierdzą, że opracowali szczepionkę przeciwko koronawirusowi

REDAKCJA MEDONET

18.05.2020

Włoscy badacze wyhodowali przeciwciała neutralizujące koronawirusa SARS-CoV-2 u myszy. Twierdzą, że ich szczepionka może tłumić chorobę COVID-19, ale testy na ludziach jeszcze się nie zaczęły.

Kateryna Kon / Shutterstock

Firma Takis testuje szczepionkę na COVID-19 w laboratorium wirusologii rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani. Na razie udało się uzyskać obiecujące rezultaty u myszy. Jak mówią przedstawiciele Takis, po szczepieniu u mysz powstały przeciwciała, które mogą zablokować działanie wirusa. Twierdzą również, że jako pierwszym na świecie udało im się uzyskać taki rezultat.

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,wloscy-naukowcy-twierdza–ze-opracowali-szczepionke-przeciwko-koronawirusowi,artykul,86161395.html

b) Naukowcy: wirus grypy może torować drogę dla koronawirsa. Warto się zaszczepić.

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI 

01.06.2020

Getty Images

Eksperci przekonują, że warto szczepić się na grypę, zwłaszcza w czasie pandemii. Dlaczego? Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii.

https://www.medonet.pl/komusiszronawirus/to–wiedziec,naukowcy–wirus-grypy-moze-torowac-droge-dla-koronawirusa–warto-sie-zaszczepic,artykul,14653577.html

2. WYBORY (maj/czerwiec)

a) Jarosław Gowin: opozycja nie jest winna temu, że wybory 10 maja się nie odbyły

30 maja 2020

Senat miał prawo do procedowania ustawy o głosowaniu korespondencyjnym przez 30 dni, a samorządowcy bez wejścia w życie ustawy nie mieli podstaw prawnych do wydawania spisy wyborców – powiedział szef Porozumienia Jarosław Gowin. Jednocześnie przekonywał, że to on „uchronił Polskę przed głębokim, wieloletnim kryzysem konstytucyjno-ustrojowym”.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-polska-gowin-o-wyborach/d5qvysk

b) „Andrzej Duda musi być prezydentem”.

(Wyniki wyborów, wg Kaczyńskiego, nie podlegają dyskusji)

Jeszcze nigdy w wyborach prezydenckich nie stawiano wyborcom takiego warunku. Co się za tym kryje: strach przed niemożliwością prowadzenia „demolki” państwa w ramach „dobrej zmiany” czy zapowiedź użycia wszelkich dostępnych środków do osiągnięcia zamierzonego celu?

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C661661%2Ckaczynski-andrzej-duda-musi-byc-prezydentem-dobry-prezydent-czlowiek-ktory

c) Trzaskowski napisał list. Prezes PiS też, ale jakże inny….

FAKT 24

2020-06-12

Kilka dni temu (9.06) Jarosław Kaczyński napisał list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Ostrzegł w nim, że ewentualny wybór Rafała Trzaskowskiego (PO) na prezydenta stworzy rzekomo ogromne zagrożenie dla Polski. Sukces kandydata opozycji miałby się skończyć „kryzysem moralnym, społecznym i politycznym”.

Rafał Trzaskowski. Foto: Mateusz Słodkowski / Fotonews

Rafał Trzaskowski nie pozostał dłużny prezesowi PiS i również napisał list do członków partii rządzącej (12.06). Jednak nie było w nim żadnych pouczeń i gróźb. List Trzaskowskiego jest w zupełnie innym tonie. Obecny prezydent Warszawy namawia w nim do pojednania i oferuje zwolennikom PiS kompromis.

Rafał Trzaskowski skierował do zwolenników PiS prośbę o zażegnanie waśni. List ma inny charakter niż to, co Jarosław Kaczyński napisał kilka dni temu. Trzaskowski sporo mówił o szacunku dla odmiennych poglądów, a prezes PiS nawoływał do mobilizacji celem wzmożenia walki z kandydatem opozycji na urząd prezydenta.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/list-rafala-trzaskowskiego-do-sympatykow-pis/lfgb0g0

https://glosgdyni.eu/list-prezesa-pis-jaroslawa-kaczynskiego/

d) Sondaż prezydencki: Duda traci poparcie. Trzaskowski bezpiecznie w II turze

14 czerwiec 2020 

Opublikowany w niedzielę sondaż prezydencki Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski wskazuje, że starający się o reelekcję urzędujący prezydent Andrzej Duda jest faworytem do zwycięstwa w I turze wyborów prezydenckich zarządzonych na 28 czerwca br. Prezydent cieszy się w nim 40,7 proc. głosów, a to oznaczałoby, że 12 lipca odbyłaby się II tura.

Jak zaznaczono, w porównaniu do poprzedniego sondażu dla Wirtualnej Polski z 7 czerwca, urzędujący prezydent stracił 2 proc.

Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego w sondażu IBRiS oddałoby głos 28 proc., czyli – jak wskazuje WP – w porównaniu z poprzednim badaniem zyskuje 1,4 proc.

Lider PSL, kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 9,7 proc. poparcia. W porównaniu z sondażem z 7 czerwca polityk zyskuje 2,5 proc.

Czwarte miejsce zajął z kolei niezależny kandydat Szymon Hołownia, na którego chciałoby zagłosować 7,8 proc., czyli 0,1 proc. więcej niż przed tygodniem.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski Foto: Tomasz Gzell, Andrzej Grygiel / PAP Wybory prezydenckie 2020.
Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski
Foto: Tomasz Gzell, Andrzej Grygiel / PAP Wybory prezydenckie 2020.

Za Hołownią na kolejnych miejscach znaleźli się: kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego zagłosowałoby 7,1 proc., czyli o 0,2 proc. więcej niż w sondażu z 7 czerwca oraz kandydat Lewicy Robert Biedroń z 3-procentowym poparciem, co jest spadkiem o 0,4 proc.

Według sondażu IBRiS 3,6 proc. wyborców nie wie, na kogo zagłosuje.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-prezydenckie-2020-sondaz-duda-traci-poparcie-trzaskowski-w-ii-turze/kw73xjf

e) „Postawmy PiS-owcom polityczną mogiłę” – rapuje syn Jarosława Gowina w ramach #Hot16Challenge2

polsatnews.pl

31.05.2020

Rządzi nami Zjednoczona Prawica, a mnie już od tego strzela k*****a…” – słyszymy na nagraniu Ziemowita Gowina. Syn byłego wicepremiera Jarosława Gowina odpowiedział na wyzwanie w ramach rapowanej akcji #Hot16Challenge2. „Postawmy PiS-owcom polityczną mogiłę” – apeluje.

Ziemowit Gowin krytykuje także Telewizję Publiczną:

„Pogońmy razem pisowskich frajerów TVPiS? Jak w Korei propaganda. Pogrywa sobie z nami Kaczyńskiego banda, stroszą pióra udając piękne pawie, a w Polsce od dawna mamy bezprawie. Opozycja słaba, wszyscy o tym wiemy. Nie oznacza to wcale, że się ugniemy. Połączmy się tedy, zbudujmy wielką siłę. Postawmy PiS-owcom polityczną mogiłę”. 

Portal Onet.pl poprosił o komentarz Jarosława Gowina.

Syn jest zdolnym filozofem i jako ojciec bardziej jestem dumny z jego esejów filozoficznych niż z osiągnięć wokalnych. Jest wolnym dorosłym człowiekiem, ma prawo do swoich poglądów. Nigdy nie byłem fanem rapu, od wczoraj tym bardziej” – skomentował prezes Porozumienia. 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-05-31/postawmy-pis-owcom-polityczna-mogile-rapuje-syn-jaroslawa-gowina/?ref=aside_najnowsze

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25993453,j-gowin-o-hot16challenge2-syna-nigdy-nie-bylem-fanem-rapu.html

f) Ksiądz nazwał kandydatów na prezydenta idiotami. Biskup go ukarał

Angelika Karpińska

15.05.2020

Kazanie księdza z Małopolski wywołało oburzenie (YouTube)

Podczas kazania ksiądz z Łąkty Górnej pod Bochnią (Małopolska) w wyjątkowo ostry sposób podsumował kandydatów w wyborach prezydenckich. Stwierdził, że dziewięciu z nich to „kłamcy i idioci”. Biskup tarnowski postanowił ukarać duchownego – informuje „Fakt”. Nagranie z kazania udostępniono na kanale „Parafia Łąkta” na YouTube.

Film szybko zniknął z serwisu, jednak oburzeni internauci zachowali kopie. W wywiadzie z „Gazetą Krakowską” ks. Janusz Czajka przyznał, że jedynym „sprawiedliwym” kandydatem na prezydenta jest Andrzej Duda.

https://www.o2.pl/informacje/ksiadz-nazwal-kandydatow-na-prezydenta-idiotami-biskup-go-ukaral-6510845048567425a

3 MASECZKI

a) Wątpliwości przy zakupie maseczek przez Ministerstwo Zdrowia (MZ), obecnie pojawiły się także wątpliwości przy zakupie respiratorów.

14.04.2020,

Jacek Harłukowicz

We wtorek rano na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował największy użytkowany obecnie samolot transportowy świata, który dostarczył z Chin 7 milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Sprzęt kupiły spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos.

Gigantyczny Antonow An-225 Mriya został zaprojektowany do transportu wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety.

„Wyborcza” ma dokumenty świadczące o tym, że zamówione w Chinach przez KGHM maseczki to niewiele warte dla medyków jednorazówki, za które koncern prawdopodobnie grubo przepłacił pośrednikowi – spółce założonej przez byłego oficera WSI

fot. Marcin Chludziński

Marcin Chludziński

W poniedziałek spółka KGHM opublikowała oświadczenie – jak podkreśliła – „z powodu szeregu manipulacji, nieprawdziwych sugestii i wprowadzania opinii publicznej w błąd”. Spółka zwróciła uwagę, że „w artykule pojawia się stwierdzenie, że KGHM Polska Miedź SA prawdopodobnie grubo przepłacił pośrednikowi oraz że środki sprowadzone do Polski to jednorazówki, które są obecnie dostępne w dyskontach nawet po 1,62 zł za sztukę, podczas gdy autor zaznacza, że spółka zapłaciła za maseczkę po 8 zł za sztukę”.

11 maja 2020 | 06:01

fot. (Adam Guz/KPRM)

Premier z wicepremierem i prezesem KGHM przy antonovie. Obok zgłoszenie celne, 

Chciałbym zaznaczyć, że jeżeli by się to potwierdziło to zysk pośrednika wynosiłby krocie:

(8,00-1,62)x7 mln=44,66 mln zł (dla przeciętnego zjadacza chleba kwota astronomiczna).

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25934285,tajemnice-transportu-z-chin-najwiekszego-samolotu-swiata-wsi.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-04-14/mial-przewozic-prom-kosmiczny-dostarczy-maseczki-i-kombinezony-dzis-ladowanie-w-warszawie/

b) Szumowski odpowiedział na głośny artykuł „GW”: maseczki nie spełniły norm, zażądaliśmy ich wymiany (maseczki kupione w kraju w marcu/kwietniu, pośrednikiem był znajomy ministra instruktor narciarski Łukasz G.).

Paweł Orlikowski

12 Maja 2020

Szumowski odpowiedział na głośny artykuł „GW”: maseczki nie spełniły norm, zażądaliśmy ich wymiany (obecnie takie maseczki, które sprzedano brutto po ok. 42 zł, kosztują 1,62 zł i łatwo je wymienić zachowując gro zarobku-dop. J.B.).

W swoim materiale Gazeta Wyborcza powołuje się na udostępnioną korespondencję SMS i nagrania. Jak informuje, dwa dni po wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, z bratem ministra zdrowia miał się skontaktować instruktor narciarstwa z Zakopanego, Łukasz G. i zaoferować mu zakup maseczek. Biznesmen w sprawę zaangażowany był w roli pośrednika między resortem zdrowia a hurtownikami środków ochrony osobistej. 30 marca na żonę zakopiańskiego biznesmena zarejestrowana została firma, której przedmiotem działalności jest „sprzedaż hurtowa wyrobów farmaceutycznych i medycznych”. 

Łukasz G. miał dostać kontakt do wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego i  powołując się na znajomość z bratem ministra Szumowskiego, szybko sfinalizować zakup przez Ministerstwo Zdrowia środków ochrony osobistej. Za pośrednictwem instruktora. Ministerstwo Zdrowia zakupiło co najmniej 100 tys. maseczek FFP2, z których każda kosztowała ok. 42 zł w tym 8% VAT (3,12 zł) i 20 tys. sztuk maseczek chirurgicznych w cenie 8 zł netto za sztukę.

Jak wynika z cytowanych przez „Gazetę Wyborczą” nagrań, kupione przez resort maseczki nie spełniają polskich norm, a przedstawione certyfikaty zapewne zostały sfałszowane. Wiceminister Cieszyński na początku maja zażądał od zakopiańskiego przedsiębiorcy zwrotu pieniędzy. Ponieważ zakupione maseczki w znacznej części zostały już wykorzystane prawdopodobnie trudno będzie odzyskać za nie zwrot gotówki.

Minister Szumowski zapowiedział, że jeżeli nie otrzymamy zwrotu, sprawa trafi do prokuratury. Szumowski i wiceminister Cieszyński potwierdzili główne ustalenia GW, jednak zaznaczyli, że oferta na zakup maseczek nie była traktowana priorytetowo, tylko jak każda inna. Ale wygrał ją, dziwnym trafem, znajomy.

Znam tego pana sprzed kilku lat, jeździłem z nim na nartach. (…) Jako normalny kontrahent zgłosił się do ministerstwa. Otrzymał ten kontakt od mojego brata. Jeśli nie dostaniemy zwrotu i wymiany towaru, to będzie zawiadomienie do prokuratury”– mówił we wtorek minister Szumowski na antenie Radia Zet odnosząc się do materiału Gazety Wyborczej.

Z materiałów, które w ministerstwie pozyskali posłowie PO-KO, wynika, że powodem złożenia zawiadomienia do prokuratury była odmowa kontrahentów oddania pieniędzy za dostarczony towar – w poniedziałek odbyło się w Krakowie spotkanie z wiceministrem Cieszyńskim, które nie zakończyło się ugodą.

Oto dalsze ustalenia GW.

Wyborcza” ma pełny rejestr zakupu sprzętu kupowanego przez rząd w ramach walki z pandemią. Liczy on 167 pozycji i obejmuje zakupy sprzętu ochronnego, respiratorów, lekarstw itp. Ministerstwo Zdrowia i Centralna Baza Rezerw (CBR) wydały na to 851 mln 412 tys. zł. Najwięcej w wykazie jest maseczek ochronnych (jednorazowych, chirurgicznych oraz FFP2 i FFP3). Z rejestru wynika, że w dostawie większości maseczek – 20 mln sztuk – pośredniczyła Agencja Rozwoju Przemysłu. Prywatnych dostawców było zaledwie sześciu, maseczki FFP2 sprzedało tylko trzech z nich. Wszyscy należą do „konsorcjum” utworzonego przez Łukasza G. To instruktor narciarstwa z Zakopanego i bliski znajomy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz jego brata Marcina.

Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki ochronne od górala Łukasza Guńki, któremu zapłacono 38 zł za sztukę (+VAT 8%). To ogromna przebitka, bo firmie 3M za dobry, a nie wadliwy produkt płacono ok. 4 zł za sztukę. CBA od początku miało wątpliwości.

A więc praktycznie była to oferta tylko dla „swoich” i jeżeli reklamacja skończy się wymianą na maseczki z atestem (kupione przez dostawcę obecnie po ok. 1,7 zł) to i tak zysk dostawcy będzie niewiele mniejszy! Chyba, że warunki umowy sprzedaży dają inne możliwości wycofanie się z zakupu. Sprawa jest rozwojowa.

https://wsensie.pl/polska/35399-szumowski-odpowiedzial-na-glosny-artykul-gw-maseczki-nie-spelnily-norm-zazadalismy-ich-wymiany

https://wyborcza.pl/7,75398,25993987,zdemaskowani-czesc-2-nowe-fakty-o-skandalu-w-ministerstwie.html

https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200519558-Bezwartosciowa-ochrona-za-fortune-Cene-za-maseczki-wywindowali-posrednicy.html

4. WYBÓR PREZESA SN

Sąd Najwyższy. Mocne słowa prawnika, PiS oburzone

Zdaniem prawnika Marcina Matczaka, prezydent powołując na prezesa Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską w rażący sposób naruszył konstytucję. – Ustawa zasadnicza wymaga, aby I Prezesem SN była osoba przedstawiona przez Zgromadzenie Ogólne, a więc większość sędziów. Prof. Manowska nie miała takiego poparcia – mówi prof. Matczak.

Według prof. Marcina Matczaka, wybór I prezesa SN jest niekonstytucyjny (PAP)

https://wiadomosci.wp.pl/sad-najwyzszy-mocne-slowa-prawnika-pis-oburzone-6514353326659713a

5 „CO BY TU JESZCZE ……..PANOWIE, CO BY TU JESZCZE?’ (Wojciech Młynarski)

  1. TRÓJKĘ”

Piosenka Kazika godzi w interesy narodu? Premier Morawiecki o cenzurze w Trójce

Michał Danielewski

OKO.press 17 maja 2020

Kazik w piosence skrytykował wizytę Kaczyńskiego na cmentarzu, a jego protest song wygrał prestiżowe głosowanie słuchaczy Trójki i zajął pierwsze miejsce w piątkowym (15 maja) notowaniu Listy Przebojów rozgłośni. Kierownictwo stacji szybko usunęło informację o tym zdarzeniu ze strony radia, a samo notowanie unieważniło. I rozpętała się burza. Z Trójki w geście protestu odeszli m.in. Marek Niedźwiecki (twórca Listy Przebojów, tzw. postać kultowa), Marcin Kydryński, Hirek Wrona.

W mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki odniósł się do usunięcia piosenki Kazika Staszewskiego z Listy Przebojów Trójki. Według szefa rządu Jarosław Kaczyński na Powązkach dokonał gestu w interesie narodu, a kwestionowanie tego jest „niepojęte”.

Mimo że Morawiecki w sposób oczywisty odnosi się do usunięcia z Listy Przebojów Trójki piosenki krytykującej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nie wymienia żadnych nazwisk, ani nazw instytucji. Czytelnicy muszą się domyślać, o co premierowi chodzi.

A o co chodzi? Analiza OKO.press wskazuje, że szefowi rządu podoba się decyzja o ocenzurowaniu piosenki Kazika. Według premiera niepojęte jest bowiem, by „kwestionować godne uczczenia rocznicy Katastrofy Smoleńskiej”.

Przypomnijmy, że utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” odnosi się do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na warszawskich Powązkach, które 10 kwietnia były zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Prezesa PiS na cmentarz wwiozła limuzyna, a następnie złożył on kwiaty na grobie matki oraz na symbolicznej mogile ofiar katastrofy smoleńskiej.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości tłumaczyli, że Kaczyński miał specjalne pozwolenie Kościoła i mógł wjechać na cmentarz. Szkopuł w tym, że taką zgodę miał tylko on, nie uzyskały jej w dniu rocznicy tragedii rodziny innych ofiar katastrofy z 2010 roku. Lider Prawa i Sprawiedliwości nie reprezentował na Powązkach państwa polskiego, kwiaty składał w jednej z dwóch ról: albo jako osoba prywatna albo jako poseł.

https://oko.press/piosenka-kazika-godzi-w-interesy-narodu/

Piosenka: https://youtu.be/o9LzNtpjhV0

Tekst piosenki: https://glosgdyni.eu/twoj-bol-jest-wiekszy-niz-moj/

b) STADNINĘ

Boksów nie czyszczono miesiącami. „Zbrodnia na zwierzętach w stadninie koni w Janowie Podlaskim”

Facebook/Dorota Niedziela
Tragiczna sytuacja koni i krów w stadninie w Janowie Podlaskim

To, co zgotował tam zwierzętom poprzedni prezes, powinno być surowo ukarane – stwierdziła posłanka Dorota Niedziela, która wspólnie z Joanną Kluzik-Rostkowską (Koalicja Obywatelska) pojawiła się w stadninie koni w Janowie Podlaskim na interwencji poselskiej. – Konie nie miały czyszczonych boksów przez 5 miesięcy, a kopyta nie były pielęgnowane od sierpnia 2019 r. – przekazała posłanka Niedziela.

„Wszyscy już wiedzą, że marka stadniny została zniszczona i stadnina jest bankrutem, ale że konie nie nie miały czyszczonych boksów 5 miesięcy, a kopyta nie były pielęgnowane od sierpnia 2019 r., to jakaś niepojęta sytuacja” – napisała posłanka Dorota Niedziela, która we wtorek pojawiła się w Janowie Podlaskim w ramach interwencji poselskiej.  

„To, czym karmią konie, woła o pomstę do nieba” 

„W najgorszej jednak sytuacji było stado 600 krów. Takie traktowanie zwierząt jest karalne. Zaniedbane, cierpiące bez odpowiedniej opieki krowy i cielęta” – opisywała zastaną w stadninie sytuację posłanka.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-05-20/boksow-koni-nie-czyszczono-miesiacami-zbrodnia-na-zwierzetach-w-stadninie-w-janowie-podlaskim/

6. Z historii żeglarstwa: TELIGA znaczy żeglarz – 50 rocznica śmierci

Łukasz Zalesiński

20 maja 2020

To był czas, gdy większość ludzi kombinowała, jak przeżyć do pierwszego. Dla przeciętnego Polaka podróż do Francji, czy RFN była wówczas równie realna jak podróż na Marsa. A on postanowił, że ruszy w świat. I dopiął swego. Pół wieku temu zmarł Leonid Teliga – pierwszy polski żeglarz, który samotnie opłynął świat na pojedynczym jachcie.

Jak to się zaczęło?

Przyszedł i powiedział: „zbuduj dla mnie łódź”. – Teligę znałem już wcześniej – wspomina Maciej Dowhyluk. – Od pięćdziesiątego ósmego praktycznie żyłem na basenie jachtowym w Gdyni. W sześćdziesiątym zbudowałem pierwszy prywatny jachcik. Miałem opinię niezłego szkutnika. A on należał do klubu „Gryf” Gdynia. Żeglował i marzył o dalekich wyprawach. Jak wielu wówczas. Tylko u innych wszystko kończyło się na marzeniach. A Teliga to był facet konkretny.

Jesienią 1965 roku rusza budowa jachtu. Teliga przeznacza na ten cel wszystkie swoje oszczędności. Legenda głosi, że w tym celu sprzedaje nawet swoje mieszkanie.

Jesienią kolejnego roku jacht jest gotowy. Teliga już wcześniej decyduje, że będzie nosił nazwę „Opty”. „Opty” jak „optymista”. Polski Związek Żeglarski pomaga zarejestrować jednostkę w Izbie Morskiej. Urzędowo poświadcza, że stanowi ona własność Teligi. Nie wyraża jednak zgody na rozpoczęcie rejsu. Powód: pora roku, niesprzyjająca pogoda, nadmierny ruch statków na bałtyckim odcinku planowanej trasy. Teliga jest zmuszony przesunąć początek wyprawy. Musi też rozważyć inne miejsce startu. Wreszcie uzyskuje wsparcie Polskich Linii Oceanicznych. „Opty” zostaje zapakowany na pokład statku MS „Słupsk”, który płynie w stronę Casablanki. Ostatecznie stamtąd właśnie żeglarz wyruszyć ma w rejs dookoła świata.

Foto: ALAMY LIMITED / Agencja BE&W Leonid Teliga na jachcie „Opty”

  • Leonid Teliga (ur. 28 maja 1917 w Wiaźmie – zm. 21 maja 1970 w Warszawie) był w swoim życiu żołnierzem piechoty, strzelcem w załodze bombowca w Wielkiej Brytanii, rybakiem na Morzu Czarnym, zagranicznym korespondentem PAP. Pasją jego życia stało się jednak żeglarstwo.
  • Na zbudowanym za własne pieniądze jachcie „Opty” postanowił opłynąć kulę ziemską. W podróż wyruszył w 1967 roku. Trwała ona dwa lata. 

  • Teliga stał się pierwszym Polakiem, który samotnie okrążył kulę ziemską na pojedynczym jachcie. Pobił też rekord w długości samotnego przebywania na morzu.

  • Znaczek Poczty Polskiej poświęcony rejsowi Leonida Teligi
  •   Z wyprawy wrócił śmiertelnie chory. W maju 1970 roku zmarł na nowotwór.

  • Maciej Dowhyluk: – Mimo głębokiej komuny, Teliga bez dwóch zdań otworzył dla polskiego żeglarstwa świat. Przetarł szlaki Baranowskiemu, Puchalskiemu i wielu innym świetnym żeglarzom. Cieszę się, że mogłem mieć w tym swój skromny udział.

  • Tablica pamiątkowa poświęcona Leonidowi Telidze w gdyńskiej marinie

Jednym z ostatnich wspomnień Teligi z morza jest wyimaginowany dialog na pokładzie „Opty”.

Grób Leonida Teligi na Powązkach (d. Wojskowy) Foto: Bartosz Krupa / East News

” – Jakże mam zakończyć ten rejs?

– Nie wiem!

– Spytaj kogoś mądrego!

– Pytaj całej załogi! Odpowiadać! Jak mam zakończyć ten rejs? – powtarzam pytanie głośno.

Ktoś zza pazuchy szepcze złośliwie:

– Nie zakończysz go nigdy, będziesz w nim tkwić jak tkwiłeś w środku mórz. Pamiętasz, co powiedział ci Sierioża w Dakarze? No, przypomnij sobie. Nie chcesz? Podpowiem. Powiedział tak:

– Zazdroszczę ci, zazdroszczę nie dlatego, że zdobywasz jakąś sławę, zazdroszczę, że przeżyłeś coś silnego, coś co pozostanie w tobie jak wojna pozostała w nas „frontowcach”. Zazdroszczę, bo twoje wspomnienia będą jasne, pełne słońca. One pozwolą – oby tak było – wytrzeć z pamięci dni burzy i ognia, wspomnienia czarne od dymu i pożarów”.

Okładka książki

Leonid Teliga na jachcie „Opty”.

Książka jest zbiorem materiałów, które po śmierci Leonida scalił i przygotował do druku jego brat – Stanisław Teliga

https://podroze.onet.pl/ciekawe/leonid-teliga-samotny-rejs-dookola-swiata-na-jachcie-opty-ciekawostki-historia/nqc05re

Janusz Beński

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x