,,MINĄŁ LUTY 2020” Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.
Felietony Polityka Redakcja poleca

,,MINĄŁ LUTY 2020” Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

1. KORONAWIRUS

[28.02.2020]

123RF

Koronawirus – co to jest? Skąd się wziął wirus, jakie objawy mają osoby zarażone? Sprawdźcie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), który na bieżąco wydaje także ostrzeżenia i alarmuje podróżujących. Wirus po raz pierwszy pojawił się w chińskiej miejscowości Wuhan. W Europie pojawia się coraz więcej zachorowań: m.in. we Włoszech, Chorwacji, Austrii i Szwajcarii. W Polsce pojawił się w marcu br. Pod koniec stycznia 2020 roku WHO ogłosiła alarm i stwierdza stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym [PHEIC].

Media monitorują sytuację na bieżąco.

Więcej: https://dziennikbaltycki.pl/koronawirus-co-to-jest-jakie-przyczyny-objawy-leczenie-jak-zapobiec-zarazeniu-wirusem-z-chin-mapa-liczba-zachorowan-28022020/ar/c14-14745532

2. 5 lutego 2020 ruszyła kampania wyborcza i zbieranie podpisów wsparcia kandydatów. Wybory 10 maja 2020

łz, sc 29.02.2020

Oto ostatni sondaż poparcia zgłoszonych kandydatów.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Andrzeja Dudę poparłoby 42,44 procent respondentów. Na kolejnych miejscach są Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska; 22,14 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL; 11,71 proc.). Nieznacznie za szefem ludowców znajdują się Robert Biedroń (Wiosna; 9,45 proc.) i publicysta Szymon Hołownia (9,34 proc.). Krzysztof Bosak (Konfederacja) według sondażu może liczyć na 4,92 proc. głosów.

W badaniu spytano również o preferencje w ewentualnej drugiej turze. W tym przypadku najtrudniejszym przeciwnikiem dla prezydenta Dudy byłby Hołownia (52 proc. w stosunku do 48,01 proc.). Kosiniak Kamysz mógłby liczyć w drugiej turze na 48 proc. głosujących, Kidawa-Błońska – 46 proc., Biedroń – 44 proc., zaś Bosak – 34 proc.

https://www.tvp.info/46901435/sondaz-prezydent-duda-liderem-wygrywa-z-kazdym-w-drugiej-turze

2. Prezydent marzeń

Daniel Passent

15.02.2020

Z wyjątkiem tabliczki mnożenia wszystko, co dobre, zawdzięczamy prezydentowi Andrzejowi Dudzie – taki wniosek płynie z jego konwencji wyborczej.

Fot. Wikipedia. Prezydent Andrzej Duda.

Tonacja wszystkich trzech przemówień była umiarkowana, nieliczne ukłony pod adresem prawicowego elektoratu (obniżenie rent i emerytur byłym sługom Moskwy) odbierane były ciepło przez zgromadzony aktyw. Mówiąc o polityce zagranicznej, panowie kłaniali się Stanom Zjednoczonym, żaden nie wspomniał o naszych sąsiadach, o NATO ani o Unii Europejskiej. Raczej możemy się spodziewać więcej tego samego, co przyniosło sukces pięć lat temu.

Oddziaływanie Prezydenta na potencjalnych wyborców praktycznie trwa od zaprzysiężenia go na to stanowisko, dotyczy to oczywiście wszystkich jego poprzedników i nie ma w tym nic nienormalnego. Intensywność to wzrasta w czasie formalnego ogłoszenia kampanii wyborczej i pierwszej tury wyborów przez marszałka sejmu.

Marszałek wyznaczyła pierwszą turę wyborów na 10 a drugą na 24 maja br. Mam nadzieję, że Prezydent jak najszybciej przekaże wyborcom informację o tym jak wywiązywał się ze swoich obowiązków jako STRAŻNIK KONSTYTUCJI. Strzec i przestrzegać KONSTYTUCJI – fundamentu demokratycznego państwa prawa, to jedna z najważniejszych powinności, którą powierzyli mu wyborcy i na którą złożył przysięgę.

https://passent.blog.polityka.pl/2020/02/15/prezydent-marzen/

3. „NASI CELEBRYCI”

– a) Joanna Lichocka

Joanna Lichocka , fot. TVN24

13 lutego br. w nocy Sejm przegłosował projekt ustawy autorstwa PiS, który przeznacza prawie 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Posłanka PiS Joanna Lichocka po wygranym przez PiS głosowaniu pokazała opozycji środkowy palec.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gest-lichockiej-wygenerowal-w-ciagu-tygodnia-publikacje-warte-blisko-140-mln-zl-nie-o-taka-kampanie-chodzilo

– b) Maciej Nawacki

(Daniel Passent, 7.02.2020)

„Jestem dziennikarzem ponad 60 lat, ale nie przypominam sobie podobnego „widowiska”. TVN 24, relacja z dzisiejszego (7 lutego) zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie. Udział brało ok. 40 osób, w tym zawieszony sędzia Paweł Juszczyszyn, który nie miał prawa głosu, ale mógł się przysłuchiwać, ponieważ zebranie miało charakter publiczny”.

Maciej Nawacki

Prezes drze projekt rezolucji zebrania sędziów, w obronie Juszczyszyna, którą podpisało 31 sędziów na ok. 40 obecnych – mówiąc, że nawiązuje do staropolskiego (jeśli dobrze usłyszałem – Daniel Passent) zwyczaju.

Następnie prezes Sądu Rejonowego Nawacki odpowiadał (trzeba przyznać, że cierpliwie) na pytania dziennikarzy, przede wszystkim TVN. Jest to pasjonujący wywiad, prezes pokazał się jako człowiek

inteligentny, opanowany, bez słabości, niewzruszony żołnierz złej zmiany. Pokoleniowo i umysłowo przypomina wiceministrów sprawiedliwości: Wójcika, Kanthaka i pozostałych. Nie wykluczam, że wkrótce zostanie awansowany i do nich dołączy.

Całość przypominała mi gorące zebrania z Października ’56 oraz innych chwil przełomowych. Musicie to zobaczyć. Kiedy zobaczycie Nawackiego – zrozumiecie Juszczyszyna.

Przypominam, że to właśnie ten prezes ma najmniej pewne papiery (podpisy) ze wszystkich członków neo-KRS a stare hinduskie powiedzenie głosi: „Posiąść władzę, to tak jakby dosiąść tygrysa ale spróbuj z niego spaść”.

https://passent.blog.polityka.pl/2020/02/07/musicie-to-zobaczyc/

4. Czesi wychodzą na ulice: „Nie chcemy iść drogą Polski i Węgier”

(tytuł=link, OKO.press 23.02.2020)

Łukasz Grzesiczak

26 lutego 2020

W niedzielę w Pradze będzie kolejna uliczna demonstracja organizowana przez stowarzyszenie Milion chwil dla demokracji. Jej liderom udało się w obronie demokracji zorganizować największe protesty w Czechach po 1989 roku. Tym razem pomaszerują pod hasłem „Nie chcemy iść drogą Polski i Węgier”

W czerwcu 2019 roku na Letniej manifestacji – najliczniejszym czeskim proteście po aksamitnej rewolucji – demonstrowało około 300 tys. Czechów. Równie duży protest odbył się w czeskiej stolicy w listopadzie zeszłego roku w przeddzień 30. rocznicy aksamitnej rewolucji.

Manifestacja w Pradze

Milion chwil dla demokracji to w dzisiejszych Czechach największa demokratyczna siła, która żąda ustąpienia czeskiego premiera, jednego z najbogatszych Czechów i potentata branży spożywczej Andreja Babiša, i krytykuje działania prezydenta Miloša Zemana. Prezydent nie stroni od sympatii do Chin, Rosji, za to zdecydowanie nie lubi dziennikarzy.

5. Karczewski: Pacjenci zadowoleni, onkologia ma się świetnie, a TVP jest obiektywna (tytuł=link, OKO.press z 23.02.2020)

Marta K. Nowak

19 lutego 2020

„Wiele osób narzeka na polską służbę zdrowia, nie znając jej, ale kiedy mają z nią do czynienia, są z niej zadowoleni” – tak Stanisław Karczewski (PiS) podsumował pogłębiający się kryzys w służbie zdrowia, brak personelu, zgony na SOR i fatalną sytuację onkologii. A 2 mld na TVP są potrzebne, bo „obiektywnie przedstawia różne punkty widzenia

W oczekiwaniu na podpis Andrzeja Dudy pod ustawą przekazującą 2 mld zł na TVP, PiS wciąż rozpaczliwie próbuje załagodzić wizerunkową katastrofę wywołaną przez posłankę Lichocką i jej równie entuzjastyczny co wulgarny gest w Sejmie.

6. 15 prawnych bzdur PiS o uchwale Sądu Najwyższego. Eksperci punkt po punkcie rozmontowują kłamstwa władzy (tytuł=link, OKO.press z 9.02.2020)

3.02.2020

PiS twierdzi, że Sąd Najwyższy działa bezprawnie, wkracza w kompetencje Sejmu, narusza prawo unijne i próbuje zablokować odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. To wszystko fałsz – pokazują eksperci Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Prawnicy obalają wszystkie (na razie) przekłamania władzy na temat historycznej uchwały SN.

Ze względu na obszerność materiału odsyłam zainteresowanych do całego artykułu:

7. OKO.press ujawnia: Aż 10 z 11 rzeczników dyscyplinarnych powołano wbrew prawu. Ziobro ma problem (tytuł=link, OKO.press z 9.02.2020)

2.02.2020

Rzecznicy dyscyplinarni dla prokuratorów zostali powołani niezgodnie z przepisami ustawy, którą uchwalił PiS. Legalnie działa tylko jeden rzecznik z Krakowa, którego powołano na pełną kadencję. Niemal wszystkie dyscyplinarki dla niezależnych prokuratorów mogą być do podważenia.

8. 22 sędziów TK w oświadczeniu bez precedensu: Pawłowicz i Piotrowicz w składzie orzekającym to naruszenie prawa (tytuł=link,OKO.press z 16.02.2020)

10.02.2020

„Słuszne jest, niestety, wyrażane powszechnie przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny praktycznie został zlikwidowany” – piszą sędziowie. Wskazują na ostentacyjne łamanie prawa przy rozpatrywaniu rzekomego sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, m.in. Stanisław Biernat, Lech Garlicki, Ewa Łętowska, Ferdynand Rymarz Andrzej Rzepliński, Marek Safjan i Andrzej Zoll, piszą w specjalnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek 10 stycznia, że obecny, podporządkowany PiS, Trybunał Konstytucyjny rażąco łamie ustawę o TK.

„Zarówno Krystyna Pawłowicz, jak i Stanisław Piotrowicz, głosowali 8 grudnia 2017 r. (..) za przyjęciem ustawy, którą obecnie mają oceniać jako sędziowie TK” – wskazują sędziowie.

Zdaniem podpisanych pod oświadczeniem wybitnych prawników to rażące naruszenie zasad bezstronności, a co za tym idzie ostentacyjne złamanie przepisów o TK.

Co będzie oceniał Trybunał Przyłębskiej?

Sprawa przed Trybunałem dotyczy rzekomego, wykreowanego przez polityków PiS, sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Oto szczegóły tej sprawy.

28 stycznia 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zawieszeniu stosowania uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia (uchwała wskazywała m.in., że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem) do czasu rozstrzygnięcia przez TK sprawy – rzekomego – sporu kompetencyjnego (sprawa Kpt 1/20) między Sejmem RP a Sądem Najwyższym oraz między Prezydentem RP a SN. Wniosek w tej sprawie do TK skierowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Sprawę komentował dla OKO.press konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski:

„Orzekając o nieistniejącym sporze kompetencyjnym, TK wydał postanowienie pozbawione podstaw ustawowych. Z prawnego punktu widzenia postanowienie TK z 28 stycznia 2020 roku jest wydane z naruszeniem ustawy i Konstytucji.

Obracamy się w świecie antykonstytucyjnej fikcji prawnej. To piętrowy domek z kart. Fikcyjny TK rozstrzyga fikcyjny spór kompetencyjny, kreując fikcyjną podstawę wydania postanowienia.

9. Ziobro już nie kryje, co zrobi z sądami. Będzie reorganizacja i wielka czystka w całej Polsce (tytuł=link, OKO.press 26.02.2020)

Mariusz Jałoszewski,

10 lutego 2020

Plan obecnej władzy na ostateczne podporządkowanie sądów oficjalnie ujawniło kierownictwo ministerstwa sprawiedliwości na konwencji Solidarnej Polski. Pełną kontrolę nad sądami ma dać spłaszczenie ich struktury. A taka restrukturyzacja otworzy drzwi do weryfikacji wszystkich sędziów i pozbycia się z zawodu tych, co Ziobrze się nie kłaniają.

10. Daniel Olbrychski: mam wiarę w piękne jutro [fragment wywiadu]

Paweł Piotrowicz

27 lutego 2020,

Nie ukrywa pan też, że bardzo źle znosi obecną władzę w Polsce, a PiS przyrównuje pan w skłócaniu ludzi do bolszewików. W jakim miejscu jesteśmy jako Polacy dziś?

Wiadomo, w jakim…. Wie pan, gdyby nie katastrofa smoleńska, dawno by tej partii nie było. Zwłaszcza że Lech Kaczyński na pewno by nie wygrał reelekcji. Istniałaby pewnie jakaś inna partia, ale inaczej skonstruowana, nie tak fanatycznie oparta na oszustwie.

Zdumiewające, że cały ten podział zaczął się od kłamstwa na temat zamachu pod Smoleńskiem i na kłamstwie dalej jedzie. Aż dziw bierze, że tak długo to trwa. I to kłamstwo zostało wykorzystane do przejęcia władzy i manipulowania społeczeństwem. Jesteśmy świadkami tego, że to zło jest tak fotogeniczne dla tylu ludzi, że ma pozory jakiejś mądrości, jakiejś racji, mimo że objawia się na najrozmaitsze sposoby.

Co ocenia pan najgorzej?

Podział, jaki nastąpił, najgorsza rzecz, jaka się w państwie może zdarzyć. Podzielić naród usiłowali zaborcy, Hitler i komuniści, ale nie byli w stanie. Przez pięćdziesiąt lat komunizmu KGB stawało na głowie, żeby Kościół w Polsce podzielić i się nie udawało. A raptem przyszła demokracja i wstawili nam w Toruniu radyjko, które z łatwością społeczeństwo podzieliło.

Czy da się to społeczeństwo z powrotem, przepraszam za neologizm, „odpodzielić”?

Nie wiem. Jak zwykle kryzys ekonomiczny by w tym pomógł, ale Polsce nikt go oczywiście nie życzy.

Przecież to jest niewyobrażalne, co się teraz dzieje. Afera goni aferę. Ta partia ma jednak swoich wyznawców i żeby nie wiem co, żeby Jezus Chrystus przyszedł i powiedział „kopnijcie się w głowę”, to te trzydzieści parę procent zawsze będzie za nimi. Ile jeszcze potrzeba, żeby dotarło do znaczącej części społeczeństwa? Tak dalej być nie może.

Wierzy pan, że to się choćby częściowo zmieni po majowych wyborach prezydenckich?

Musi się zmienić, bo inaczej będziemy w jeszcze gorszym miejscu. To wszystko ma naprawdę siłę kuli śnieżnej.

https://www.onet.pl/film/onetfilm/daniel-olbrychski-mam-wiare-w-piekne-jutro-wywiad/ndwdprj,681c1dfa

11. Zgrzyt w machinie ojca Rydzyka. Polscy biskupi oskarżeni

27 luty 2020

Szukanie księży, którym można postawić zarzut pedofilii i preparowanie dowodów. Taki obraz hierarchów dostają słuchacze Radia Maryja – pisze Tomasz Krzyżak w „Rzeczpospolitej”.

„I tak słuchacze się dowiadują, że biskupi pod naciskiem mediów na siłę szukają w swoich diecezjach księży, których można oskarżyć o pedofilię. Z pomocą adwokatów hochsztaplerów preparują przeciwko nim dowody i kierują sprawy do sądów. Dlaczego? Bo trzeba tak robić. Jest bowiem moda na walkę z pedofilią, jest przecież hasło „zero tolerancji”. Dla swojego świętego spokoju biskupi są w stanie poświęcić jednego lub drugiego księdza, bo zależy im wyłącznie na dobrej opinii w TVN lub „Gazecie Wyborczej”.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zgrzyt-w-machinie-ojca-rydzyka-polscy-biskupi-oskarzeni/d1m0hhb

11. Wizyta Trumpa w Indiach. Krwawe starcia w stolicy kraju

Aleksander Sławiński

|25.02.2020

Tragiczny bilans starć w Delhi, stolicy Indii. Siedem sób zginęło w ulicznych walkach, pomiędzy muzułmanami a hinduistami. Starcia wybuchły po tym, jak z oficjalną wizytą do kraju przybył Donald Trump i mają związek z kontrowersyjną ustawą o obywatelstwie, która w sposób wyraźny wyklucza muzułmanów. Demonstranci wykorzystali wizytę Donalda Trumpa jako okazję do zademonstrowania swojego niezadowolenia z tej ustawy. Natomiast Trump, przed czekającymi go wyborami jesienią br., uruchamia nowy kierunek politycznego działania.

(Getty Images, Hindustan Times / Contributor)

Policjant oraz sześcioro cywili zginęło w walkach na ulicach Delhi. Wywiązały się one między zwolennikami, a przeciwnikami kontrowersyjnego prawa, dyskryminującego muzułmanów w ubieganiu się o obywatelstwo. Ponad 100 osób zostało też rannych.

Protestujący przeciwko nowej ustawie starli się z jej zwolennikami. Do walk doszło głównie w dzielnicach zamieszkiwanych przez wyznawców islamu. Rzucano kamieniami, koktajlami Mołotowa i podpalano samochody. Policja próbowała rozdzielić walczące strony, jednak bezskutecznie. W niektórych punktach uliczne bitwy trwały do późnej nocy.

https://www.o2.pl/artykul/wizyta-trumpa-w-indiach-krwawe-starcia-w-stolicy-kraju-6482386821458049a

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie