Image default
Felietony Polityka Wersje i kontrowersje Ze Świata

MINĄŁ LISTOPAD 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

Ech ty, Banaś!” Być może tak westchnął sobie Szef myśląc o tarapatach w jakie wepchnął PiS „żelazny Marian” przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Kiedyś podobnie zareagowała angielska prasa na problemy z następcą tronu, księciem Walii („Ech ty, Karol!”).

Marian Banaś, prezes NIK // NIK

1„Idą biali wojownicy, narodowi katolicy”. Za Polskę wolną od aborcji, islamu, Żydów i LGBT! (źródło: OKO.press. Magdalena Chrzczonowicz, Dominika Sitnicka, 11 Listopad 2019).

Marsz narodowców 2019 // TVN24

11 listopad br. Morze narodowych flag i masa tzw. normalnych rodzin. Ale nad Marszem wisi nienawistna retoryka. Osławiony homofob z USA Paul Cameron chwali Polaków za zatrzymanie islamu i LGBT, a tłum dowcipnie skanduje „Islamistów nie wpuścimy, polskie kozy obronimy”. I dla jasności: „Tu jest Polska, a nie Polin”.

W dymie odpalanych rac i przy dźwiękach pieśni „Idzie żołnierz borem lasem”, o 1515 Marsz Niepodległości 2019 rusza z Ronda Dmowskiego. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi – według rzecznika Ratusza 47 tys., czyli trzy-cztery razy mniej niż rok temu – w morzu biało-czerwonych flag słucha modlitwy różańcowej i niekończących się pieśni maryjnych, ale do marszu zagrzewają ich przemówienia dalekie od miłości bliźniego.

Robert Bąkiewicz mówi też, że dzisiejsze elity ściągają „marksizm kulturowy”, zajmują szkoły, plugawią myśli naszych dzieci. „Ani słowem nie mrukną, kiedy Żydzi chcą ograbić naszą ojczyznę. Takie mamy dzisiaj elity, które są na nas wypięte, które nas nie szanują”. I dalej o elitach: „Oni nienawidzą naszej historii, naszych bohaterów, naszych świętych. Hartman [Jan, filozof i publicysta – red.] to szef żydowskiej loży”. Padają też nazwiska Michnika, Tuska i – uwaga – Gowina.

(źródło: OKO.press. Magdalena Chrzczonowicz, Dominika Sitnicka, 11 Listopad 2019).

2. Układ sił się zmienia

Popatrzmy na ten wykres podziału mandatów w sejmie po wyborach i na podstawie dwóch sondaży.

Wygląda na to, że:

– słabnie PiS (w porównaniu z wyborami ma wg sondażu Kantar o 33 mandaty mniej);

– Lewica urosła (plus 17 mandatów) i trzyma się tego;

– rośnie Konfederacja (plus 24);

– PSL spoczęło na laurach i traci (minus 10);

– KO po kryzysie wróciła do pozycji silnego numeru 2 (plus 3).

Na podstawie artykułu Piotra Pacewicza „Układ sił się zmienia ….” z 17 listopada 2019 (OKO.press).

3„TRZEBA ANULOWAĆ, BO MY PRZEGRAMY”,

czyli jak PiS nocą (z 21/22 listopada br.) wybrał sobie nowych członków KRS.

fot. Kancelaria Sejmu

Elżbieta Witek anulowała głosowanie w sprawie kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Według opozycji zrobiła to bezprawnie. PiS broni marszałek i przyjmuje narrację o problemach technicznych i przestarzałych urządzeniach do głosowania. Na nagraniu z posiedzenia słychać jednak wiceszefa Kancelarii Sejmu, który informuje Witek, że wszyscy posłowie zagłosowali.

Cytat „pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy” to zdanie dnia. Słowa wypowiedziała na nocnym posiedzeniu Sejmu posłanka PiS, najprawdopodobniej Joanna Borowiak. Po tym Elżbieta Witek przerwała głosowanie nad kandydaturami członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wbrew oburzeniu opozycji powtórzono je. Posłowie opozycji uważają, że Sejm powinien ujawnić wyniki pierwszego głosowania i oceniają działanie Witek jako bezprawne. Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odwołanie marszałek, natomiast Lewica złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25437510,anulowanie-glosowania-w-sejmie-pis-probuje-przekonywac-do-narracji.html

4. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE miażdży sądową reformę

Trybunał Sprawiedliwości UE drugi raz orzekł, że flagowy element „reformy” sądowniczej PiS jest niezgodny z unijnym prawem. W wyroku z 5 listopada stwierdza, że przepisy ustawy o sądach powszechnych z 2017 roku, m.in. różnicujące wiek przechodzenia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn, naruszały zakaz dyskryminacji i zasadę skutecznej ochrony sądowej.

Konieczna wolność sędziów od wszelkiego rodzaju ingerencji lub nacisków z zewnątrz wymaga określonych gwarancji, takich jak nieusuwalność, chroniących osoby, którym powierzono zadanie sądzenia. Zasada nieusuwalności wymaga w szczególności, by sędziowie mogli sprawować urząd do momentu ukończenia obowiązkowego wieku przejścia w stan spoczynku lub upływu kadencji sprawowania danej funkcji, jeżeli ma ona charakter czasowy” – orzekł 5 listopada 2019 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak podaje komunikat prasowy.

Wielka Izba TSUE podzieliła argumentację rzecznika generalnego Jewgienija Tanczewa.

Na podstawie art. Anny Wójcik „Znamy wyrok! Trybunał Sprawiedliwości UE miażdży sądową „reformę” PiS”, (OKO.press, 5.11.2019).

5. Dziennikarz TVP tłumaczy się w sądzie z paszkwilu na dr Pikulską: „Byłem tylko narzędziem”

19 listopada 2019 rozpoczął się proces z pozwu dr Katarzyny Pikulskiej przeciwko TVP. W 2017 roku Pikulska była jedną z protestujących rezydentek i rezydentów – domagali się m.in. podwyższenia nakładów przeznaczonych na zdrowie. Z tego powodu stała się celem ataku TVP, która wyemitowała zmanipulowany materiał oczerniający ją i wszystkich młodych lekarzy.

Proszę napisać, że to proces o honor wszystkich lekarzy” – mówi nam dr Pikulska oczerniona przez TVP

Sensacyjne zeznanie złożył dziennikarz TVP, który współtworzył paszkwil o dr Pikulskiej: „Potraktowano mnie jak narzędzie”. Kiedy zasugerował weryfikację źródeł, od Owsińskiego i Pereiry (TVP) usłyszał: Nie weryfikuj, po prostu pisz”. Materiał opublikowany w 2017 roku miał uderzyć w protest rezydentów.

Pikulska pozwała TVP. Żąda przeprosin wyemitowanych w głównym wydaniu „Wiadomości” oraz zadośćuczynienia wpłaconego na konto Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – to z jej ramienia pojechała na niebezpieczną misję medyczną, którą TVP przedstawiło jako egzotyczne wakacje.

Na podstawie art. Marii Nowak „Dziennikarz TVP tłumaczy się w sądzie z paszkwilu na dr Pikulską: „Byłem tylko narzędziem” (OKO.press, 19.11.2019).

6. Wierni domagają się odwołania abp. Głódzia. Donoszą papieżowi

Piotr Drabik / Wikipedia
Wikipedia / Piotr Drabik

Wierni z archidiecezji gdańskiej wysłali do papieża Franciszka list, w którym domagają się odwołania abp. Sławoja Leszka Głódzia. „Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański, stracił moralną wiarygodność, niezbędną do pełnienia posługi biskupa diecezjalnego” – czytamy w piśmie.

Wierni z archidiecezji gdańskiej napisali do papieża Franciszka list, w którym domagają się odwołania abp. Sławoja Leszka Głódzia

Przede wszystkim Arcybiskup przez wiele lat ewidentnie działał na rzecz oskarżonych o pedofilię duchownych, co do których winy nie ma wątpliwości. Między innymi chronił ks. Mirosława Bużana, skazanego za molestowanie 15-letniej dziewczynki, awansował go, a o wyroku nie zawiadamiał odpowiednich władz w Watykanie. Nie reagował na doniesienia o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, byłego kapelana Lecha Wałęsy, a także w sprawie dowodów na molestowanie dzieci przez księdza Henryka Jankowskiego” – czytamy w petycji.

List ma też związek z głośnym reportażem „Czarno na białym”, w którym padają zarzuty ubliżania, publicznego poniżania i psychicznego znęcanie się hierarchy nad podległymi mu duchownymi. Hierarsze zarzucono także, że angażuje się on dla poparcia jednej partii politycznej. Wytknięto mu także zamiłowanie do przepychu i wystawnego stylu życia.

Petycja kończy się następująco: „Wierzymy, że zmiana Pasterza Kościoła Gdańskiego stanie się ważnym impulsem do jego odnowy i wzmocnienia, a wątpiącym i skrzywdzonym przywróci nadzieję wiary”.

https://www.youtube.com/watch?v=sVsX_mRYCZs

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wierni-domagaja-sie-abp-slawoja-leszka-glodzia-napisali-do-papieza-franciszka/q34mxje#slajd-1

Dla zainteresowanych majątkiem arcybiskupa Głódzia podajemy link:

https://poranny.pl/majatek-arcybiskupa-glodzia-ujawniamy-szokujaca-prawde-o-posiadlosci-w-bobrowce-na-podlasiu-wartej-miliony-zl/ar/c1-14547191

7. Zwierzę niewidziane od 100 lat.

(28.11.2019)

Prezes wrocławskiego zoo pokazał dziś zdjęcie mundżaka roosvelta, gatunku zwierząt niewidzianego od 100 lat. Fotografię na początku października zrobił strażnik Parku Narodowego Bach Ma w Wietnamie, którego ochronę wspiera wrocławski ogród.

Zdjęcie zrobiono w Wietnamie 28.11.2019

My finansujemy ochronę Parku Narodowego Bach Ma. Będziemy tam budować niedługo stację hodowli różnych dziwnych zwierzątek. Więc w jakimś sensie jest to także nasze osiągnięcie – wyjaśnia prezes Radosław Ratajszczak.

Przywiozłem zdjęcia do Wrocławia, żeby pokazać w Polsce, że takie coś tam żyje. To są pierwsze przyzwoitej jakości zdjęcia tego gatunku, jakie zostały zrobione kiedykolwiek, mimo że zwierzaczek jest znany od 1929 r., kiedy ekspedycja finansowana przez Theodore’a Roosvelta znalazła skórę i czaszkę w Laosie. Później na długie dziesiątki lat zwierzę znikło z horyzontu – dodaje.

Prezes wrocławskiego zoo zapewnia, że teraz po stwierdzeniu, gdzie występuje mundżak roosvelta, będzie można zacząć chronić dawno niewidziany gatunek. – Jego obecności nikt się tam nie spodziewał, bo najbliższe znane miejsce występowania na podstawie skóry było 800 kilometrów od miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie – tłumaczy Radosław Ratajszczak.

https://wroclaw.onet.pl/zwierze-niewidziane-od-100-lat-zdjecie-zrobiono-w-wietnamie/b9hf8vp

8. Powiesili wizerunki polityków PiS

(28.11.2019).

Lotna Brygada Opozycji przed Ministerstwem Sprawiedliwości (Facebook.com, Fot: wolne-media.pl).

To reakcja na umorzone śledztwo ws. zdjęć europosłów PO na szubienicach.

Przyszli przed ministerstwo sprawiedliwości. Na wywróconych taczkach wieszali wizerunki polityków PiS i pytali: czy tak można? To reakcja Lotnej Brygady Opozycji na umorzenie śledztwa ws. narodowców, którzy powiesili na szubienicach zdjęcia europosłów PO. Jeden z aktywistów mówi WP: – Jeśli doczekamy się zarzutów, to pokaże tylko hipokryzję działań prokuratury.

https://wiadomosci.wp.pl/powiesili-wizerunki-politykow-pis-to-reakcja-na-umorzone-sledztwo-ws-zdjec-europoslow-po-na-szubienicach-6450960532318337a

9. Prawybory prezydenckie w PO.

W prawyborach ma wystartować dwoje kandydatów – wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak,

Ponieważ z poglądami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mogliśmy się zapoznać w, niedawno minionej, kampanii wyborczej członków do obu izb parlamentu w której otrzymała największą ilość głosów (ok. 450 tys), to zaprezentujmy niektóre poglądy drugiego kandydata Jacka Jaśkowiaka.3

Prezydent Poznania ma zdecydowaną opinię o Kościele. Jacek Jaśkowiak był kiedyś ministrantem i miał nawet zostać jezuitą, ale o tym, co robi dziś Kościół, nie ma dobrego zdania.

Trzeba oczyścić świątynię. Mówiąc o hierarchach kościelnych, Jacek Jaśkowiak przywołał wydarzenie z Ewangelii z udziałem Jezusa Chrystusa. Gdy Jezus przybył do Jerozolimy i zastał w świątyni siedzących za stołami bankierów i kupców, zrobił bicz ze sznurów i wszystkich wypędził. Do tych, który sprzedawali gołębie, rzekł:

Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!”

Biblia to jest bardzo mądra książka! Biblia i mity greckie to dwa fundamenty naszej cywilizacji. Odrębną sprawą jest to, co robi Kościół. Chrystus wyrzucił kiedyś kupców ze świątyni. I dziś takimi kupcami, których należałoby wyrzucić są ojciec Rydzyk, abp Jędraszewski czy abp Głódź – powiedział Jacek Jaśkowiak w rozmowie z „Super Expressem”.

Prezydent Poznania zmierzy się w prawyborach z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Delegaci wskażą zwycięzcę podczas krajowej konwencji PO 14 grudnia.

https://www.o2.pl/artykul/jacek-jaskowiak-wyrzucic-rydzyka-i-jedraszewskiego-6450908013738113a

10. NIEPOKOJE

a) Hongkong

Trump wsparł demonstrantów z Hongkongu. Chiny zapowiadają „kontrposunięcia”.

Prezydent Donald Trump podpisał 27 listopada 2019 ustawę Kongresu wspierającą prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. W odpowiedzi na ten ruch chińskie MSZ zapowiedziało „zdecydowane kontrposunięcia”, jeśli USA będą nadal „działać arbitralnie” w sprawie Hongkongu. Wezwało również amerykańskiego ambasadora w Pekinie. „Ustawa o prawach człowieka i demokracji w Hongkongu” została w ubiegłym tygodniu jednogłośnie uchwalona przez Senat. W Izbie Reprezentantów tylko jeden deputowany był przeciw.

Gdyby nie ja, tysiące ludzie byłoby zabitych w Hongkongu i nie byłoby żadnych zamieszek, byłoby państwo policyjne – oświadczył Donald Trump w wywiadzie dla kanału Fox News. Zdaniem prezydenta USA chińskie wojska nie wkraczają, ponieważ poprosił o to prezydenta Chin Xi Jinpinga. Jak dodał, „Hongkong byłby zmiażdżony w 14 minut” przez chińskie wojska.

Ustawa zobowiązuje Departament Stanu do składania okresowych, co najmniej corocznych, raportów zaświadczających, iż Hongkong ma wystarczającą autonomię. Przewiduje także sankcje za łamanie praw człowieka. Donald Trump podpisał również drugą ustawę, która zabrania eksportu do Hongkongu środków i broni do walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze gazu pieprzowego, gumowe kule i broń hukowa.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/donald-trump-podpisal-ustawe-o-poparciu-dla-prodemokratycznych-demonstrantow-w-hongkongu,988877.html

Wyniki wyborów w Hongkongu. Liderzy akcji protestacyjnych radnymi.

Niedzielne (24.11.2019) wybory radnych było wyraźnym sygnałem ze strony społeczeństwa 7,4–milionowego Hongkongu, że popiera ideały przyświecające organizatorom protestów społecznych i że rozumie ich postulaty.

Siły opowiadające się za zacieśnieniem więzów z Pekinem zdobyły tylko 59 mandatów na wszystkie 452, o jakie toczyła się rywalizacja.

Radnymi zostali liderzy akcji protestacyjnych. Symboliczne zwycięstwo kandydatów z koalicji sił prodemokratycznych jest tym bardziej spektakularne, że w niedzielę odnotowano bardzo wysoką frekwencję – 71,2 %. Głosowało prawie 3 mln ludzi jest, zdaniem lokalnych środków masowego przekazu, najlepszym dowodem poparcia społecznego dla trwających od czerwca prodemokratycznych protestów.

To jest właśnie siła demokracji. To prawdziwe demokratyczne tsunami – powiedział korespondentowi agencji Reutera Tommy Cheung, jeden z liderów protestu studenckiego, który zdobył mandat.

https://www.tvp.info/45496513/liderzy-akcji-protestacyjnych-radnymi-wyniki-wyborow-w-hongkongu

b) Na czele Boliwii stanęła kobieta, ale protesty nie ustają

(16 listopada 2019)

Luisa Gonzalez / Forum/Polityka

Jeanine Añez, opozycyjna wiceprzewodnicząca boliwijskiego senatu, ogłosiła się we wtorek (12 listopada) tymczasowym prezydentem kraju. Uznają ją jednak tylko siły przeciwne zbiegłemu z kraju Evo Moralesowi, a zwolennicy obu frakcji wciąż ścierają się na ulicach.

Boliwia znalazła się w politycznej próżni w niedzielę wieczorem (10 listopada), kiedy Evo Morales, będący u progu czwartej kadencji jako prezydent, zrezygnował ze stanowiska. Choć 20 października zdobył w wyborach największą liczbę głosów, krajowa opozycja i organizacje międzynarodowe zarzuciły mu elektoralne oszustwo i fałszowanie wyników. Morales ustąpić nie chciał, uznając kilka dni później swoje zwycięstwo i anonsując kolejną kadencję jako głowa państwa. Niemal w całym kraju wybuchły protesty, ludzie na ulicach domagali się powtórzenia wyborów. Na ich stronę przeszła też policja, deklarując, że „nie będzie wykonywać rozkazów żadnej partii politycznej”.

Ciekawe kiedy sytuacja się ustabilizuje i jaki wpływ będzie to miało na sytuację w sąsiedniej Wenezueli. Dotychczasowy prezydent Evo Morales wspierał prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, którego nie uznawała opozycja, w tym parlament. Nowa władza prezydentem Wenezueli uznała przywódcę opozycji Juana Guado. W obu tych krajach toczy się walka o przestrzeganie zasad demokratycznych. Jak będzie dalej zobaczymy?

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1932134,1,na-czele-boliwii-stanela-kobieta-ale-protesty-nie-ustaja.read

c) Protesty w CHILE, duże zwycięstwo

(Sobota, 16 listopada)

„W Chile torturują, gwałcą i zabijają” – taki napis widniał na klatce piersiowej piosenkarki z Chile, Mon Laferte, tuż przed ceremonią rozdania Latynoskich Grammy. Artystka pokazała piersi, by zwrócić uwagę na protesty odbywające się od dwóch miesięcy w jej kraju.

Podczas ceremonii piosenkarka otrzymała nagrodę za najlepszy album z muzyką alternatywną. Nagrodę zadedykowała Chilijczykom. Później na jej koncie na Instagramie pojawiło się zdjęcie z jej protestu, które podpisała „Moje wolne ciało za wolną ojczyznę”.

Jak podaje „Guardian”, Mon Laferte nie jest jedyną znaną osobą z Chile, która zabrała głos w sprawie toczących się w kraju protestów. W tym tygodniu piłkarze reprezentacji Chile poinformowali, że nie zagrają w planowanych meczu towarzyskim z Peru. Mecz został odwołany.

Bezpośrednim powodem protestów w Chile było podniesienie cen za komunikację publiczną, ale była to tylko iskra, która spowodowała wybuch narastającego niezadowolenia z pogłębiających się nierówności ekonomicznych oraz wzrastających kosztów opieki zdrowotnej, oświaty i niewydolnych systemów emerytalnych. Chilijczycy wychodzą na ulice od dwóch miesięcy.

Tysiące osób na ulicach Chile. Antyrządowe protesty zyskują na sile.

15 listopada br. przeciwnicy polityki rządu odnieśli duże zwycięstwo. Po kilkugodzinnych negocjacjach w parlamencie koalicja rządowa i główne partie opozycyjne podpisały „Porozumienie na rzecz pokoju i nowej konstytucji”, przewidujące organizację w 2020 roku referendum. W plebiscycie obywatelom zostaną zadane dwa pytania: pierwsze o to, czy są za zmianą obecnej konstytucji, a jeśli tak – to drugie pytanie będzie dotyczyło sposobu jej przygotowania –  sprecyzował przewodniczący Senatu.

W zeszłym tygodniu prezydent Miguel Juan Sebastian Pinera podpisał projekt ustawy podnoszącej o równowartość 66 USD płacę minimalną do ekwiwalentu 475 USD. To jeden z zapowiadanych przez prezydenta kroków, które mają uspokoić społeczne wrzenie w kraju. Jak podkreślił, zapowiedziana podwyżka będzie „bardzo drogo kosztowała skarb państwa”. W pierwszym roku pochłonie równowartość ok. 258 mln USD.

Program, który został przedstawiony przez prezydenta w momencie, gdy okazało się, że interwencje wojska na protesty są mało skuteczne, zawiera także obietnice podwyżki emerytur, obniżenia uposażeń członków parlamentu, poprawy katastrofalnej sytuacji w publicznej służbie zdrowia oraz ustabilizowania cen podstawowych świadczeń i usług, m.in. elektryczności oraz biletów metra.

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-w-chile-torturuja-gwalca-i-zabijaja-nagi-protest-piosenkarki,nId,3338294#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

d). IRAN. Największe protesty w Iranie od 40 lat nie ustają, przybywa ofiar śmiertelnych (28.11.2019)

Protesty rozpoczęły się po ogłoszeniu podwyżki cen benzyny o 50 % 

200 tys. osób – według władz – wzięło udział w trwających już od prawie dwóch tygodni w Iranie antyrządowych protestach po podwyżce cen benzyny. 7 tys. uczestników protestów trafiło do aresztów. Najwyższy irański przywódca ajatollah Ali Chamenei nazwał je „groźną konspiracją”.

Podczas tłumienia masowych protestów antyrządowych zginęło – według Amnesty International – 143 ich uczestników.

Do demonstracji wywołanych przez wprowadzoną niespodziewanie 50 proc. podwyżką cen benzyny, doszło w 80 milionowym kraju dotkniętym kryzysem gospodarczym pogłębionym przywróceniem po 2018 r. sankcji ekonomicznych przez USA. Sankcje te utrudniają Iranowi, który jest członkiem Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), eksport tego surowca , pozbawiając kraj głównego źródła dochodów.

Stany Zjednoczone, jak oświadczył we wtorek szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, udzieliły irańskim demonstrantom poparcia wysyłając do nich „około 20 tys. depesz ukazujących nadużycia reżimu”. Pompeo zapowiedział jednocześnie nowe sankcje wobec Teheranu.

Podczas protestów zdesperowani demonstranci atakowali stacje benzynowe, komisariaty, domy towarowe, meczety i instytucje publiczne. Według ajatollaha Ali Chameneia „ludzie dali się wciągnąć w szeroko zakrojony i niebezpieczny spisek”.

Media zwracają uwagę, że wobec wielodniowej blokady internetu wciąż trudno zorientować się do końca w prawdziwych rozmiarach wydarzeń, które wstrząsnęły Iranem.

https://www.tvp.info/45539947/iranczycy-wyszli-na-ulice-najwieksze-protesty-od-40-lat

e) IRAK

(16.11.2019)

Przez Irak przetacza się fala antyrządowych protestów, tłumionych przez władze. Po tym jak policja zaczęła szczuć demonstrantów psami, jeden z mężczyzn przyszedł na protest z lwem.

W sumie w wyniku manifestacji śmierć w Iraku od 1 października poniosło ponad 330 osób, głównie protestujących. Tysiące osób odniosło rany. Siły bezpieczeństwa oskarżane są o nadmierną brutalność.

Manifestacje w Iraku są wyrazem społecznego wzburzenia wywołanego m.in. biedą, bezrobociem oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, powstrzymującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie. Demonstranci domagają się odejścia całej elity rządzącej, która przejęła władzę po inwazji USA i obaleniu w 2003 roku Saddama Husseina.

https://www.tvp.info/45361477/przyszedl-na-antyrzadowa-demonstracje-z-lwem-wideo

f) LIBAN

(13 listopada 2019)

„Jeśli demonstracje będą się utrzymywać, nastąpi katastrofa”

W czasie wtorkowych manifestacji w Libanie (12 listopada) zginęła jedna osoba, pierwsza ofiara niepokojów. Płonące opony na ulicach Bejrutu, zamknięte szkoły i instytucje.

Protesty trwają od połowy października (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)

Podczas zamieszek w stolicy zginęła jedna osoba. To pierwsza ofiara śmiertelna trwających od połowy października niepokojów społecznych. We wtorek zamkniętych zostało wiele szkół i instytucji publicznych w Libanie. W stolicy, Bejrucie, demonstranci zablokowali ulice płonącymi oponami. To właśnie podczas jednej z takich blokad od strzału w głowę zginął mężczyzna.

Prezydent Michel Aoun we wtorek udzielił państwowej telewizji wywiadu, w którym wezwał demonstrantów, by wrócili do domów. Próbował uspokajać nastroje, mówiąc o zamiarze powołania rządu „techno-politycznego”, złożonego z technokratów i polityków. Wspomniał też o konsultacjach, które rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu, a których celem będzie wyznaczenie nowego premiera.- Jeśli będziecie kontynuować swój protest, uderzycie w Liban i jego interesy. Pracujemy dzień i noc, aby uporządkować sytuację. Jeśli demonstracje będą się utrzymywać, nastąpi katastrofa. Jeśli zatrzymacie się, nadal będzie szansa na naprawę sytuacji w kraju – mówił prezydent Libanu.

Protesty w Libanie rozpoczęły się w połowie października. Setki tysięcy demonstrantów domagały się odejścia całej klasy rządzącej, która de facto pozostaje niezmiennie taka sama od końca wojny domowej (1975-1990).

Pod koniec października do dymisji podał się premier Libanu Saad Hariri, który wcześniej ogłosił swój plan reform, nie znalazł on jednak aprobaty wśród demonstrantów.

Liban jest jednym z najbardziej zadłużonych państw na świecie (dług wynosi 86 mld dol., czyli ponad 150 proc. libańskiego PKB). Kraj boryka się z trudnościami finansowymi, wzrost gospodarki, zależnej od importu, jest spowolniony od kilku lat. Bezrobocie wśród osób poniżej 35. roku życia wynosi 37 proc., a według Banku Światowego około 30 proc. mieszkańców Libanu żyje poniżej granicy ubóstwa.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/liban-protesty-w-libanie-pierwsza-ofiara-smiertelna,984966.html

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie