MINĄŁ LIPIEC 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca
Felietony Polityka Redakcja poleca Ze Świata

MINĄŁ LIPIEC 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

GORĄCO PO NIEDZIELNYCH (9 SIERPNIA) WYBORACH NA BIAŁORUSI. PROTESTY W WIELU MIASTACH, CORAZ POWAŻNIEJSZE STARCIA Z POLICJĄ.

 Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo!

Mińsk, Foto: Sergei GAPON / AFP / AF
Mińsk, fot. TATYANA ZENKOVICH / PAP

I KORONAWIRUS

a) Reuters ustalił, ile ma kosztować szczepionka dla jednej osoby

Robert Czykiel

|24.07.2020

Prace nad szczepionką na koronawirusa są na coraz bardziej zaawansowanym poziomie. Możliwe, że jako jedni z pierwszych otrzymają ją Amerykanie. Wiemy, ile będzie kosztować podwójna dawka dla jednej osoby.

Obraz Angelo Esslinger z Pixabay
Obraz Angelo Esslinger z Pixabay

Naukowcy z całego świata rywalizują o to, kto pierwszy stworzy i wprowadzi na rynek skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Zwykle cały proces trwa kilka lat, ale z powodu światowej pandemii przyspieszono wszystkie procedury. Dzięki temu jest szansa, że za kilka miesięcy nastąpi przełom.

Stany Zjednoczone chcą być jednym z pierwszych krajów, który zapewni swoim obywatelom dostęp do szczepionek. Rząd już zamówił 100 mln szczepionek. Media ustaliły, ile będzie musiała zapłacić jedna osoba za szczepionkę na koronawirusa.

Reuters zdradza, że podwójna dawka szczepienia będzie kosztować około 39 dolarów. Po przeliczeniu na polską walutę byłoby to niespełna 160 zł. To na razie nieoficjalne dane, więc jeszcze dużo może się zmienić.

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-reuters-ustalil-ile-ma-kosztowac-szczepionka-dla-jednej-osoby-6535442294684448a

b) Rząd chce refundować szczepionkę na koronawirusa. „Przynajmniej w grupach wysokiego ryzyka”

Na razie wciąż trwa walka z czasem. Pierwsze testy powstających szczepionek są obiecujące, ale kluczowe będą badania na większej grupie ludzi. Jeżeli potwierdzą one, że lek jest bezpieczny i skuteczny, to będzie można rozpocząć prace nad wprowadzeniem go na rynek.

W tej chwili najbardziej zaawansowane prace nad szczepionką są w trzech miejscach. To koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech, w których zamówienie złożyli Amerykanie. Świetnie idzie także naukowcom z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-reuters-ustalil-ile-ma-kosztowac-szczepionka-dla-jednej-osoby-6535442294684448a

c) Naukowcy: warto zakażać ochotników (zaszczepionych – dop. JB) koronawirusem. Tylko tak dowiemy się czy szczepionka działa

Materiał pochodzi z serwisu:

Coraz więcej naukowców opowiada się za kontrowersyjnymi badaniami klinicznymi, w których ochotnicy przyjmujący szczepionkę przeciwko COVID-19 byliby celowo zarażani wirusem SARS-CoV-2. List otwarty w tej sprawie do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA podpisało m.in. 15 noblistów.

BBC News informuje, że w ocenie autorów listu jedynie celowe zakażenie ochotników uczestniczących w testach klinicznych może wykazać, że szczepionki opracowane przeciwko koronawirusowi są faktycznie skuteczne.

Ich zdaniem wymagałoby to zdrowych, młodych ochotników, którym by celowo podano koronawirusa, po otrzymaniu przez nich szczepionki. Przekonują przy tym, że wynikające z tego zagrożenie zdrowia dla uczestników badań klinicznych byłoby niewielkie, a korzyści społeczne – ogromne.

https://www.onet.pl/?utm_source=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=fd881bee-a137-4e2a-9860-1418c9a783bc&sid=4e9b6959-4f88-4e8b-9613-65de7438fe5a&utm_v=2

II WYBORY

a) Wyniki głosowania w drugiej turze

Polska:

TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 10 018 263 48,97%

DUDA Andrzej Sebastian 10 440 648 29,94%

Razem 20 458 911 głosów

Frekwencja: 68,18 proc.

Gdynia

TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 97 194 70,06%

DUDA Andrzej Sebastian 41 539 29,94%

Razem 138 733 głosów

Frekwencja: 75,04 proc.

https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/wyniki/2/pl

https://glosgdyni.eu/wybory-2020-pomorze/

b) Sztab Trzaskowskiego żąda powtórzenia wyborów

 WOJCIECH ROGACIN

22 lipca 2020

Sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego złożył protest do Sądu Najwyższego, w którym znalazło się żądanie powtórzenia wyborów prezydenckich – informuje Onet. Chodzi m.in. o dopisywanie krzyżyków na kartach wyborczych, a także „finansowanie przez TVP kampanii Dudy”.

Karolina Misztal / Polska Press

https://expressilustrowany.pl/onet-sztab-trzaskowskiego-zazadal-powtorzenia-wyborow-prezydenckich-taki-zapis-jest-w-protescie-wyborczym-zlozonym-do-sadu/ar/c1-15091419

GW podaje opinię, która jakby potwierdza ten wniosek w stosunku do TVP.

Jacek Kurski uważa, że to dzięki niemu Duda wygrał. W wywiadzie w tygodniku „Sieci” mówi wprost: „ Przy telewizji typowej dla III RP, obłej, tchórzliwej, biernej, Trzaskowski wygrałby miażdżąco.”

https://wyborcza.pl/7,75398,26162495,krrit-do-tvp-prosze-przestrzegac-zasady-rzetelnosci.html

c) Sąd Najwyższy zdecydował. Protest wyborczy komitetu Rafała Trzaskowskiego bez dalszego biegu

ONET/WIADOMOŚCI

1.08.2020

Wśród protestów rozpoznanych w sobotę SN zajął się m.in. protestem złożonym przez polityków KO reprezentujących komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Sąd Najwyższy pozostawił ten protest bez dalszego biegu – informuje rzecznik tego sądu Aleksander Stępkowski. Do rozpoznania w SN pozostało jeszcze około 200 protestów.

Leszek SZYMAŃSKI/PAP

Jak poinformował sędzia Stępkowski, Sąd Najwyższy wskazał, że protest wyborczy KO w części wykraczał poza jego ustawowo określony przedmiot i granice zakreślone w Kodeksie wyborczym. Sąd uznał też, że w części wnoszący protest nie przedstawił ani nie wskazał dowodów na poparcie formułowanych zarzutów, do czego obliguje go Kodeks wyborczy.

Jednym z dowodów mogła być analiza treści nadawanych przez TVP audycji związanych z II turą wyborów prezydenta ale było to bardzo trudno, a wręcz niemożliwe dokonać tego w ciągu kilku dni po wyborach przeznaczonych na składanie protestów (do 16 lipca). Przypuszczam, że gdyby, w tak ważnej sprawie, Sąd zażądał uzupełnienia dowodów w określonym terminie, dających możliwość merytorycznego rozpatrzenia tej sprawy, to prawo i sprawiedliwość na pewno by na tym nie ucierpiały.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wybory-prezydenckie-2020-sn-protesty-komitetu-trzaskowskiego-bez-dalszego-biegu/gx5pc4z,79cfc278

d) Prof. Rzepliński: „SN rozpatrzył protesty wyborcze w uproszczony sposób. To nie do przyjęcia”

JULIA THEUS

3.08.2020

– Sąd Najwyższy rozpatrzył protesty w trybie nieprocesowym, uregulowanym w Kodeksie wyborczym oraz w Kodeksie postępowania cywilnego. To tryb uproszczony – mówi WP prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Mam nadzieję, że SN zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej – dodaje.

Nie rozpatrzył sprawy zgodności przebiegu wyborów prezydenckich zgodnie z powszechnymi w Europie nakazami konstytucyjnymi, gwarantującymi każdemu prawo do rzetelnego procesu sądowego. Sąd Najwyższy powinien być pewien przy rozstrzyganiu, że wybory te były równe, wolne i tajne, a poprzez to ważne – mówi WP prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prof. Rzepliński: „SN był zobligowany do przeprowadzenia kilkudniowego postępowania wyjaśniającego”

Sąd Najwyższy ponad 90 z protestów wyborczych uznał za zasadne, ale uznał, że nie miały one wpływu na wynik wyborów. 88 proc. pozostawiono bez dalszego biegu.

„Sejmowa komisja śledcza powinna wyjaśnić okoliczności wyborów”

Zdaniem prof. Rzeplińskiego, SN był zobligowany do przeprowadzenia kilkudniowego postępowania wyjaśniającego kilka podstawowych zarzutów. – Te zarzuty SN wyjąłby przed nawias i dopuściłby do rozpoznania w uproszczonym z natury rzeczy rzetelnym procedowaniu sprawy – mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Naruszeniem prawa był według mnie fakt, że SN nie umożliwił pełnomocnikom skarżących udziału w posiedzeniu i reprezentowania skarżących. Tymczasem w sprawie tak szczególnej rangi nie było postępowania dowodowego, a uchwałę mieliśmy po trzech godzinach – dodaje.

 

Treść uchwały SN w sprawie ważności ostatnich wyborów prezydenckich zadekretował Jarosław Kaczyński, mówiąc, że wybory były uczciwe. Po myśli tego dekretu orzekał Sąd Najwyższy.

Według prof. Rzeplińskiego, ustawa z 2 czerwca o nazwie „o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego” nie spełnia konstytucyjnych wymogów ustawy, zarówno co do motywacji projektodawcy ustawy, jak i trybu jej uchwalenia. W tym, chodzi skrócenie z 14 do trzech dni, czyli pięciokrotnie, prawa do wnoszenia protestów wyborczych.

– Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego mogę skomentować opierając się na jednym z rozdziałów Księgi Rodzaju. Niech w uzasadnieniu uchwały najwyższej instancji znajdzie się chociaż jeden sprawiedliwy, taki, który napisze zdanie odrębne i analizując uprzednio zarzuty zawarte w protestach wyborczych. Gdyby chociaż jeden sprawiedliwy wygłosił takie zdanie, byłby światełkiem na ciemnym polu – mówi prof. Rzepliński.

Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prezydent Andrzej Duda powinien podjąć działania w kierunku sejmowej komisji śledczej, która wyjaśniłaby okoliczności wyborów prezydenckich. – Obrady takiej komisji i jej sprawozdanie miałyby znaczenie tonujące dzielenie Polaków na dwa plemiona. Skoro wybory okazałyby się być uczciwe, wolne, równe i tajne, to nic ryzykuje. Przeciwnie – mówi prof. Rzepliński.

I dodaje: – Przeprowadzenie wyborów prezydenckich powinno zostać zbadane również pod względem wydatków. Przecież relatywnie łatwo jest ustalić, przy powszechnej komputeryzacji jakichkolwiek przepływów pieniędzy, kto wydał pieniądze, komu, kiedy i w jakim celu. Wydatki w sektorze publicznym muszą mieścić się w ramach ustawy budżetowej, najważniejszej w każdym państwie każdorocznej ustawie. Tego wymaga prawo, a my, jako obywatele, powinniśmy to wiedzieć.

 

https://wiadomosci.wp.pl/prof-rzeplinski-sn-rozpatrzyl-protesty-wyborcze-w-uproszczony-sposob-to-nie-do-przyjecia-6539098537653889a

III INNE

a) 76 rocznica powstania warszawskiego, Tłumaczka języka migowego podczas koncertu piosenek powstańczych robi furorę w sieci

1.08.2020

W ramach obchodów Powstania Warszawskiego odbył się wczoraj koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Epidemia sprawiła, że znacznie więcej osób obserwowało wydarzenie w telewizji i internecie. Koncert docenia się za walory artystyczne i patriotyczne, ale serca widzów skradła tłumaczka języka migowego.

Popatrzmy i posłuchajmy:

https://twitter.com/pikus_pol/status/1289648230406344705?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1289651633605849089%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2F_55s8gFkK%2F

b) Radio Nowy Świat już działa, sprawdź jak słuchać online

 Maciej Persona

10.07.2020

W dniu 10 lipca br, o godzinie 6:00, oficjalnie odbyła się pierwsza audycja radia Nowy Świat, które zostało założone przez grupę „Ratujmy Trójkę”. W jej skład wchodzą byli pracownicy „Programu 3 Polskiego Radia”, w tym m.in.: Wojciech MannJan ChojnackiWojciech i Bartosz WaglewscyMarcin Kydryński czy Michał Nogaś.

Wojciech Mann, takimi oto słowami przywitał pierwszych słuchaczy radia Nowy Świat, w swojej autorskiej audycji „Poranna Manna” – To nie jest stara Trójka, to nie jest nowa Trójka, to jest po prostu Radio Nowy Świat„. Pierwszą odegraną piosenką został utwór Beatlesów „All You Need is Love” („Wszystko, czego potrzebujesz, to miłość”).

10.07.2020 Warszawa , ulica Ostra 14 . Pierwszy dzień funkcjonowania Radia Nowy Świat . (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

 

Radio Nowy Świat ma już wyższą słuchalność niż odbierany na całym świecie angielskojęzyczny BBC Online.

Magda Jethonwojciech mannmarek niedźwieckiradio nowy świat,Trójka

Już pierwszego dnia naczelna Magda Jethon była zaskoczona: RNŚ słuchało sporo ponad pół miliona osób! 

Radio Nowy Świat będzie nadawać od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu słuchaczy zawsze witać będzie Wojciech Mann o godzinie 6:00. W weekendy, transmisja zaczynać się będzie od 10:00. Radio codziennie nadawać będzie do godziny 22:00.

Radia Nowy Świat możecie słuchać bezpośrednio na jego oficjalnej stronie (https://nowyswiat.online/). Tam też znajdziecie pełną rozpiskę ramówki na najbliższy tydzień i gdzie jeszcze możecie usłyszeć znajome głosy.

– Twórcy Radia Nowy Świat mają szansę na otwarcie nowego rozdziału w historii polskich, kultowych stacji radiowych dostępnych w nowoczesny sposób. Obecność stacji na naszych platformach szybko zapewni legendarnym radiowcom nowe grono słuchaczy, a im samym da dostęp do radia w praktycznie dowolnym miejscu, czasie i na wielu urządzeniach. Radio Nowy Świat to projekt, który powstał z pasji do radia, dlatego bardzo cieszymy się na tę współpracę – komentuje Joanna Skwarna, wiceszefowa ds. produktu w Wirtualnej Polsce.

https://wyborcza.pl/7,75398,26165334,wejscie-smoka-radio-nowy-swiat-podbija-swiat.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

https://nowyswiat.online/

https://onlineradiobox.com/ua/?cs=pl.radionowyswiat&played=1

c) Sąd przeciwny uchwale dotyczącej „strefy wolnej od LGBT”. To pierwsza pozytywna opinia w tej sprawie

Autor:   Wadowice24.pl 

środa, 15 lipiec 2020

Rok temu kilkadziesiąt samorządów terytorialnych w Polsce podjęło uchwały lub deklaracje dotyczące tak zwanych „stref wolnych od LGBT”. Decyzje te zaskarżył rzecznik Praw Obywatelskich. Jest pierwszy pozytywny dla rzecznika wyrok w tej sprawie.

Fot. Rownosc.org.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 r. w sprawie „powstrzymania ideologii LGBT” przez wspólnotę samorządową.

Radni deklarowali między innymi ochronę prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami, ochronę dzieci przed demoralizacją i przedsiębiorców przed dyskryminacją.

Podobną deklarację podjął w lipcu 2019 roku samorząd województwa małopolskiego, jako jeden z kilkudziesięciu samorządów w kraju.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, sądy administracyjne powinny zweryfikować, czy jednostki samorządu terytorialnego mogą wydawać uchwały, które są w sprzeczności z brzmieniem Konstytucji i zakazem dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, który jest wyrażony w art. 32 Konstytucji.

Bodnar ocenił na antenie telewizji TVN, że takie uchwały „nie są tylko i wyłącznie deklaracjami politycznymi”, ale „mogą mieć walor normatywny” i „wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego”.

Dla przykładu dokument przyjęty przez Sejmik województwa małopolskiego głosi „zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny”.

Kalwaria Zebrzydowska zapowiadała podjęcie podobnej uchwały, ale zdecydowała się wycofać z jej procedowania.

Po roku od rozpoczęcia akcji Rzecznika Praw Obywatelskich jest pierwsze pozytywne dla niego rozstrzygnięcie. Według sądu w Gliwicach Rada Gminy Istebna podejmując taką uchwałę wykroczyła poza ustawowe granice swojego działania i podjęła ją z naruszeniem prawa. Sąd uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej.

Na razie decyzja sądu w Gliwicach nie jest prawomocna, ale może się stać podstawą do wszystkich następnych postępowaniach w sprawach dotyczących tak zwanych „stref wolnych od LGBT”. Wcześniej wojewódzkie sądy administracyjne m.in. w Krakowie, Kielcach i Poznaniu odrzucały skargi Adama Bodnara.

Jak informuje TVP Info Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny pouczył nawet RPO o wolności wyrażania opinii i ocen zjawisk społecznych przez samorząd.

https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13996-sad-przeciwny-uchwale-dotyczacej-strefy-wolnej-od-lgbt.html

d) Ksiądz zgwałcił Agnieszkę w saunie, abp Głódź stwierdził, że nie pamięta, by ktoś mu o tym mówił. Sąd nie dał mu wiary (link – OKO.press,

19.07.2020)

Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź od kilku lat powtarza konsekwentnie, że nie miał pojęcia o przestępstwach seksualnych księży z Archidiecezji Gdańskiej. Tak też zeznawał w procesach przed powszechnymi sądami. Jak dowiedziało się OKO.press, w dwóch takich sprawach sąd nie dał wiary arcybiskupowi

e) Plan Ziobry: przejąć media, sądy, a nawet szkoły i uczelnie. Cel: władza totalna (link – OKO.press, 19.07.2020)

W ledwie dzień po wyborach z obozu władzy słychać zapowiedzi dokończenia rewolucji narodowo-katolickiej. W pierwszym rzucie rozprawa z wolnymi mediami i ostateczne przejęcie sądów. Władza PiS może też przejąć kontrolę nad szkołami i uniwersytetami, po to by od małego wychowywać „prawdziwych” Polaków

f) Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS bez samodzielniej większości w Sejmie

KRYSTIAN WINOGRODZKI

20-07-2020 (07:06)

Najnowszy sondaż daje Zjednoczonej Prawicy 39,7 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska traci do niej 11,6 p.p. W Sejmie znalazłoby się pięć partii. Niższa niż w wyborach prezydenckich byłaby frekwencja.

Podziel się67

Najnowszy sondaż poparcia przed wyborami parlamentarnymi (PAP, Fot: Radek Pietruszka)

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się obecnie poparciem na poziomie 39,7 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla portalu onet.pl. Taki rezultat oznacza, że Zjednoczona Prawica do rządzenia potrzebowałaby kolejnego koalicjanta. To kolejna symulacja, która pokazuje, że PiS nie ma samodzielnej większości.

Drugą siłą w Sejmie byłaby Koalicja Obywatelska, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 28,1 proc. badanych. KO do PiS straciłaby 11,6 punktów procentowych. Na podium uplasowałaby się Lewica z wynikiem 9,9 proc. Konfederacja według sondażu może liczyć na 8-proc. poparcie.

W Sejmie znalazłoby się pięć partii. Próg wyborczy przekroczyłoby również Polskie Stronnictwo Ludowe, które popiera 5,8 proc. ankietowanych. 8,6 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby głos. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższym terminie, do urn poszłoby 62,1 proc. wyborców. To mniej niż wyborach prezydenckich 2020, gdzie frekwencja wyniosła 68,18 proc.

https://opinie.wp.pl/zakrocki-zasada-zwyciestwa-podczas-szczytow-ue-wygrac-maja-wszyscy-opinia-6534558996036384a?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=WPOpinie-Push

g) Uchodźcy z Czeczenii skarżyli Polskę i wygrali. Rząd musi im zapłacić

ONET/WIADOMOŚCI

23 lipca 2020cebook | 2,7 tys.

„Uchodźcy z Czeczenii, którym Straż Graniczna kilkadziesiąt razy odmówiła możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, zaskarżyli Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali. Rząd polski musi zapłacić każdemu z nich kwotę 34 tys. euro” – informuje adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram.

Billboard w Terespolu, fot. granicaprawczlowieka.amnesty.org.pl Materiały prasowe

Billboard w Terespolu, fot. granicaprawczlowieka.amnesty.org.pl – Materiały prasowe

ETPC uznał, że Polska naruszyła przepisy, m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania

Polska od lat odmawia prawa do ochrony Czeczenom, choć ci uciekają przed prześladowaniem

Raporty wielu organizacji pozarządowych jasno pokazują, że sytuacja w Czeczenii nadal zagraża bezpieczeństwu jej mieszkańców, szczególnie narażone są kobiety, osoby LGBT czy przedstawiciele opozycji.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od 15 marca do 20 kwietnia, czyli w czasie obowiązującego zamknięcia granic, deportowano z Polski 55 osób

Dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że Polska – odmawiając przyjęcia grupy uchodźców z Czeczenii – naruszyła szereg przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, brak skutecznego środka odwoławczego, a także naruszyła prawo do skargi indywidualnej. Zgodnie z wyrokiem rząd polski musi zapłacić każdemu Czeczenowi 34 tys. euro odszkodowania.

Jak napisała na Facebooku adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, „skarżący byli w grupie osób, której 17 marca grupa (niesamowitych!) adwokatów i adwokatek z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie udzieliła wsparcia pro bono na granicy w Terespolu. Nasi klienci razem z ponad pięćdziesięcioma pozostałymi osobami nie zostali wpuszczeni do Polski. Żadne przewidziane w polskich przepisach instrumenty prawne nie pozwoliły skutecznie im pomóc, chociaż uciekali z Czeczenii przed torturami i prześladowaniem.”

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/uchodzcy-z-czeczenii-skarzyli-polske-i-wygrali-rzad-musi-im-zaplacic/wzedd8d,79cfc278

h) Węgry: tysiące osób na demonstracji na rzecz wolności mediów

ONET/WIADOMOŚCI

24 lipca 2020

Kilka tysięcy osób wzięło w piątek udział w demonstracji na rzecz wolnej prasy na Węgrzech, zorganizowanej przez opozycyjny Ruch Momentum w Budapeszcie. Manifestacja zakończyła się przed siedzibą premiera Viktora Orbana w Budzie.

Demonstracja miała związek ze zwolnieniem redaktora naczelnego największego niezależnego portalu informacyjnego Index Szabolcsa Dulla, po którym wypowiedzenia złożyło kierownictwo redakcji i ponad 80 jej pracowników.

W środę redakcja wydała oświadczenie, w którym uznała zwolnienie Dulla za decyzję nie do przyjęcia. „Od lat podkreślamy, że za warunek niezależnego funkcjonowania Indexu uważamy dwie rzeczy: nie może być zewnętrznej ingerencji ani w publikowaną treść, ani w skład redakcji. Wraz z wyrzuceniem Szabolcsa Dulla ten drugi warunek został złamany. Jego zwolnienie jest ewidentną ingerencją w skład redakcji i nie możemy tego traktować inaczej jako próbę jawnego wywierania presji” – napisano w oświadczeniu.

Sytuacja podobna do radiowej „Trójki”, której redaktorzy założyli Radio Nowy Świat – cieszącego się zaskakująco dużym powodzeniem (patrz wyżej).

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wegry-tysiace-osob-na-demonstracji-na-rzecz-wolnosci-mediow-galeria/70rnn4y,79cfc278

i) Wielki sukces w polskim zoo. Jest najrzadszy na świecie

Robert Czykiel

|24.07.2020

Tygrys sumatrzański to jeden z najrzadszych gatunków zwierząt na świecie. Dlatego wrocławskie zoo jest dumne, że to tutaj przyszedł na świat nowy osobnik.

Od kilku dni nasza dwumiesięczna tygrysica sumatrzańska wychodzi na wybieg. Pod czujnym okiem matki – Nuri, poznaje świat i uczy się jak być kotem. W przerwach pozwala się pielęgnować matce i ćwiczy bycie groźną” – relacjonuje zoo we Wrocławiu.

We wrocławskim zoo urodził się tygrys sumatrzański (Facebook)

https://www.o2.pl/informacje/narodziny-w-polskim-zoo-to-najrzadszy-tygrys-na-swiecie-6535475135064864a

Film:

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=745805092658595

j) Popatrzmy! Fotograf pozostaje spokojny, gdy łoś atakuje.

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie