YouTube.com
Felietony Polityka Ze Świata

MINĄŁ LIPIEC 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

1. Marsz Równości w Białymstoku 20 lipca br.

Wydarzenia podczas Marszu Równości w Białymstoku wstrząsnęły Polską. To, czego byliśmy świadkami w tym mieście wywołało szereg komentarzy.

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związek Powstańców Warszawskich stanowczo potępiły akty agresji, które zakłóciły pierwszy Marsz Równości w Białymstoku. „Nie ma naszej zgody na bicie i opluwanie drugiego człowieka, a także na wykorzystywanie symbolu naszej walki z okupantem – symbolu Polski Walczącej” – piszą w oświadczeniu.

„Nie ma zgody na poniżanie mniejszości seksualnych w kraju, w którym homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność”.

Sceny, które rozegrały się 20 lipca 2019 na ulicach Białegostoku powstańcy przyjęli z oburzeniem. W oświadczeniu zwrócili uwagę na bezradność policji i niespotykane akty agresji wobec słabszych.

„Obrazy, które widziała cała Polska, ale i świat, muszą spotkać się z radykalnym sprzeciwem ludzi przyzwoitych” – czytamy.

Doda, która wkrótce ma wystąpić na białostockiej scenie, również wyraziła swoje zdanie. „Czy wychodząc u was na scenę, mam się bać, że oddając serce dostaniemy w zamian kamieniem?” – napisała na swoim Instagramie.

2. Listy rekomendacji dla sędziów nowej KRS

28 lipca minęły dwa tygodnie, odkąd Kancelaria Sejmu otrzymała uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie publikacji list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. We wtorek (30 lipca) minął też termin, w którym Kancelaria Sejmu zapowiedziała wypełnienie wyroku. – Nie mam żadnych innych informacji, żeby ten termin miał nie zostać dotrzymany – zapewnia Andrzej Grzegrzółka, szef Centrum Informacyjnego Sejmu.

Niestety dalej nie ujawniono tej „Listy wstydu polskiego wymiaru sprawiedliwości”. Wyrok sądu to nie jest decyzja ostateczna”. Czy Kancelaria Sejmu może zignorować prawomocny wyrok sądu? Wydawałoby się, że nie, ale wicemarszałek Ryszard Terlecki sugeruje, że może. Od wielu miesięcy utajniona przed Polakami jest lista tych, którzy rekomendowali nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Opozycja pyta, kto jest na tej liście, skoro władza robi wszystko, by jej nie ujawnić?

Pretekstem tego opóźnienia mają być kwestie ochrony danych osobowych, które jednoznacznie rozstrzygnął sąd. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że sędziowie popierający kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa pełnią funkcje publiczne, więc ich dane osobowe nie podlegają takiej ochronie.

 

3. Nie tylko Warszawa z 13-letnią Ingą. O lepszy klimat walczą młodzi z całej Polski

Szósty tydzień z rzędu w piątek (26 lipiec) przed siedzibą Sejmu młodzi ludzie protestowali w obronie klimatu. Wakacyjny Strajk Klimatyczny zapoczątkowała pod koniec czerwca Inga Zasowska. 13-latka zdecydowała, że do końca lipca będzie co tydzień przypominać politykom o konieczności walki z globalnym ociepleniem.

W Łodzi siedzą pod urzędem po trzy godziny dziennie. W Katowicach uważają, że nie ma wakacji od zmian klimatu. W Warszawie są co piątek. W ślad za 13-letnią Ingą Zasowską idzie młodzież z innych miast.

„Dzięki, Inga!”. Rówieśnicy wdzięczni za strajk klimatyczny. „Podzieliła się z nami odwagą”.

Na pewno nadal będę działać w sprawach klimatu, ale w innej formie – zapewnia 13-letnia Inga Zasowska. Konsekwentnym protestem pod Sejmem zainspirowała rówieśników.

 

4. Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje po raporcie HFPC

25.07.2019. Od lutego prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) badali sytuację w polskich sądach po wdrożonych przez PiS zmianach. Raport jest bardzo krytyczny wobec reformy. Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? – Tak nierzetelną publikację przyjmujemy z rozczarowaniem – mówi nam rzecznik resortu Jan Kanthak.

  • Zdaniem pytanych przez HFPC sędziów, naciski ze strony władzy to głównie groźba postępowań dyscyplinarnych
  • Sędziowie, z którymi rozmawiała HFPC, wprost wskazują także, że nie mają zaufania ani do nowej KRS, ani do Trybunału Konstytucyjnego
  • Jak podkreślali rozmówcy autorów raportu, czyli sędziowie liniowi z całej Polski, obecne zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie przyniosły żadnych dobrych skutków
  • https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ministerstwo-sprawiedliwosci-reaguje-po-raporcie-hfpc/etr0xxl

5. Wojna PiS-u z Gdańskiem. Kara za niepokorne wolne miasto

Partia rządząca już najwyraźniej pogodziła się z tym, że w Gdańsku nie może wygrać – próbuje więc zrobić teraz z miasta teren antypolski i proniemiecki.

Gdańsk nie jest antypolski. Gdańsk jest antypisowski. I wyrasta na stolicę polskiej opozycji. To z tego powodu prawica usiłuje go osłabić, a przynajmniej ograniczyć oddziaływanie na resztę kraju.

Fabrykuje dowody mające świadczyć o proniemieckości Gdańska, by za pomocą tego argumentu wytłumaczyć wysokie poparcie mieszkańców dla opozycji i opór wobec rządu.

https://oko.press/wojna-pis-u-z-gdanskiem-kara/

5. INNE

Historia

Daria i Tomasz Nałęczowie w „Czasie przełomu” odkopują spod hałd urzędowego kłamstwa dramatyczne losy i dylematy stojące przed ludźmi kierującymi życiem publicznym w 1989 i 1990 r. I tak okazuje się, że

Prezydenta Jaruzelskiego chcieli Gorbaczow, Bush, Kościół, Jan Paweł II i bracia Kaczyńscy.

Wenezuela

Stolica kraju – Caracas – i kilkanaście innych regionów zostały w poniedziałek (22 lipca) pozbawione prądu. Rząd zakomunikował, że przyczyną awarii był „atak elektromagnetyczny”.

Ale katastrofa gospodarcza Wenezueli jest, przede wszystkim, ściśle powiązana z postępującym tam autorytaryzmem.

Protesty w Hong Kongu

Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, by rozproszyć demonstrantów, którzy wzięli w sobotę (27.07.2019) udział w zakazanej manifestacji sił demokratycznych w okolicy Yuen Long na Nowych Terytoriach – pomiędzy wyspą Hongkong a granicą z Chinami kontynentalnymi. Dzień wcześniej tysiące osób protestowały na lotnisku międzynarodowym w Hongkongu, jednym z najruchliwszych portów lotniczych świata.

Ubrani na czarno demonstranci zgromadzili się w hali przylotów, by zwrócić uwagę tysięcy przybywających do miasta osób na swoje starania o wycofanie projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego -umożliwiającego np. zatrzymanych manifestantów przekazywać do Chin kontynentalnych. Według lokalnych mediów zebrani wznosili hasła: „Uwolnić Hongkong!” i sugerowali, że hongkońska policja współpracuje z gangsterami.

Ponieważ protesty te trwają już ponad dwa miesiące władze, obawiając się ich wpływów na resztę kraju, grupują w sąsiedzkim rejonie wojskowe siły porządkowe aby „zneutralizować” te „nieodpowiedzialne i chuligańskie rozruchy”.

 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie