Polityka Redakcja poleca Z kraju Za miedzą

Międzynarodowe Forum Obywatelskie „1989-2019. Narodziny nowej Europy” w ECS-ie, 4 czerwca 2019 r.

Lech Wałęsa podczas Międzynarodowego Forum Obywatelskiego w ECS. Fot. Aleksander Olszak
Lech Wałęsa podczas Międzynarodowego Forum Obywatelskiego w ECS. Fot. Aleksander Olszak

Drugi dzień Międzynarodowego Forum Obywatelskiego rozpoczęła pieśń „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego  Scholla Cantorum Gedanensis.

– 4 czerwca to też okazja do upamiętnienia miliarda ofiar rewolucji studentów i robotników chińskich podczas masakry na Placu Niebiańskiego Spokoju

 – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.   Następnie były wystąpienia byłych prezydentów. Kolejno głos zabrali: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

 

Wałęsa: To nieprawdopodobne zwycięstwo”

Wałęsa wspominając 1989 r. mówił: „Mamy z czego się cieszyć, chociaż 30 lat nam przybyło. Ale nasze pokolenie może się cieszyć. Poprzednie pokolenie przekazało nam kraj zniewolony z narzuconym systemem. Słyszałem ich głos, że zdradzono Polskę w 1939 i 1945 r., że nie mieliśmy siły ich obronić. Te tęsknoty przerzucili na nas. Ale udało nam się zakończyć tamten etap”.

Lech Wałęsa dodał, że nie byłoby czasu historycznego, w którym był prezydentem, nie byłoby też jego następców i kolejnych rządów, gdyby nie wielkie zwycięstwo. Prezydent w latach 1990-1995 zaznaczył, że gdyby się zatrzymali na jednym etapie, Polska nie byliby w miejscu, w którym teraz się znajduje. – Nikt z nas ludzi Solidarności by nie zwyciężył. Musieliśmy przewrócić Okrągły Stół, zburzyć tamtą koalicję i stworzyć nową organizację. Niech ludzie, którzy dzisiaj są przy władzy pamiętają, że nie byłoby ich gdyby nie nasze zwycięstwo w tamtym czasie. Z konieczności musiałem podejmować błyskawiczne decyzje, za które przepraszam – przyznał Wałęsa. Były zaznaczył prezydent, że czasem był nieodpowiedzialny, bo dążył do tego zwycięstwa, mimo że nikt wtedy nie dawał wtedy szans na zwycięstwo. – Proszę Was, abyśmy jeszcze raz wspólnie zaczęli budować. Los nam dał tę drugą szansę. Pierwszą szansę wykorzystaliśmy. Na różnicach widocznych w Europie i świecie nie da się więcej zbudować – wyjaśniał Wałęsa. Dalej dodał, że teraz jest epoka słowa. Na zakończenie zaapelował, abyśmy się cieszyli, że tamtemu pokoleniu udała się rzecz niezwykła.

 

Kwaśniewski: Kto podnosi rękę na samorząd, podnosi rękę na Polskę”

– Mimo że przegrałem kiedyś wybory, to dzisiaj jestem z Wami – mówił prezydent w latach 1995-2005. 4 czerwca to było wielkie zwycięstwo. Nie możemy rozdzielać różnych wydarzeń. Historia to rzeka, która tworzy wspólny los. Bez Solidarności nie byłoby dalszego ciągu jak: stan wojenny, lata 80. i kumulacji w 1989 r. – kontynuował. Dodał, że Okrągły Stół świadczył, że dialog był możliwy. Okrągły Stół pokazał, że ludzie, którzy byli po drugiej stronie mogli dojść do kompromisu, który nie świadczył o słabości, a sile. – Tylko kompromis pomógł nam jako ludzkości przeżyć tysiące lat – tłumaczył Kwaśniewski. Po 1989 r. było wiele ważnych reform, jak ta Balcerowicza, ale też decentralizacja państwa. W 1990 r. były pierwsze w pełni wolne wybory do samorządów w Polsce. Wtedy oddano władzę w ręce obywateli. Nawiązując do obecnej sytuacji, Kwaśniewski zauważył, że ten, kto podnosi rękę na samorząd podnosi rękę na Polsce. – 26 lat nieprzerwanego rozwoju gospodarczego to Polska we ruinie! – grzmiał Kwaśniewski. Zaznaczył, że aby budować, trzeba mądrości ze strony władzy. Trzeba mieć odwagę tworzenia reform. – Demokracja przeżywa kłopot. Wynika on z tego, że dla najmłodszego pokolenia wolność i demokracja są oczywiste. Elity się zużyły, ludzie zestarzeli. To też wynik tego, co stało się w ciągu 20 lat – zmiany technologicznej, nowych zjawisk na rynku pracy, rewolucji cyfrowej, Internetu – wyliczał były prezydent. Przestrzegał też przed totalitarnymi zapędami i autorytarnym pokusom, ktore są m. in. w takich krajach jak: Turcja, Chiny czy Rosja. Zauważył, że w nowym świecie komunikowania się, stare metody demokratyczne, nie zawsze się sprawdzają. Wolność, demokracja, państwo prawa, wolny rynek, szacunek dla odrębności i niedyskryminowanie kogokolwiek. – A fundament wolności, solidarności i państwa prawa pozwala budować wolną i szczęśliwą Polskę – dodał Kwaśniewski.

 

Komorowski: Trzeba szukać tego, co łączy, a nie co dzieli”

Komorowski stwierdził, że do Okrągłego Stołu podchodził sceptycznie. Obawiał się użycia siły przez komunistyczną władzę. Był jej nieufny. Według niego momentem przełomowym były wybory 4 czerwca. – Wynik 1 do 99 to był polityczny nokaut. Komunizm skończył się w wyniku werdyktu przy użyciu kartki wyborczej. Było to cenne zwycięstwo pomimo związanych rąk – mówił prezydent w latach 2010-2015. Przypomniał też, że wojsko i Milicja Obywatelska, pomimo że głosowały w obwodach zamkniętych, to wybierali kandydatów Solidarności. Najważniejsze wydarzenia według niego to: obrady Okrągłego Stołu, wybory 4 czerwca i decyzja o powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Najistotniejsze reformy to: dążenie do zbudowania demokracji, głęboka zmiana w ustroju gospodarczym (gospodarka wolnorynkowa), reforma samorządowa oraz zmiana w obszarze polityki zagranicznej państwa. – Bilans 30-lecia, pomimo wszystkich mankamentów, jest dodatni – twierdził Komorowski. Podkreślał zasługi m.in. Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. – Trzeba szukać tego, co łączy, a nie co dzieli. Trzeba wyciągać wnioski, aby być mądrzejszym i lepszym na przyszłość. Polska jest krajem na dorobku, goni kraje zachodnie – zauważył były prezydent. Przypomniał hasło z 2015 r., że „Polska jest w ruinie”. Dodał, że trzeba budować polską dumę z dokonań, aby mieć siłę do dalszego działania. Jednak ubolewał nad tym, że część obecnych radykałów politycznych nie jest w stanie wyciągnąć wniosków z tego, co przeżyło przez 30 lat, że rocznica Okrągłego Stołu to wspólny sukces. Przypomniał 25. rocznicę Okrągłego Stołu i wystąpienie ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy. A na zakończenie dodał, że: „tylko naszą pracą i mądrością można dogonić Europę na miarę potrzeb i aspiracji. Tylko wtedy można myśleć o następnych krokach”.

wybrane z pomorskie.eu//Dorota Kulka

Święto Wolności i Solidarności w ECS

Powiązane tematycznie

Nieudana podróż samolotem. Na jakich zasadach można dochodzić odszkodowania po wakacjach?

Redakcja

Event motoryzacyjny i wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

Redakcja

SLD składa zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie