#MetropoliaGłosuje na ostatniej prostej
Polityka Redakcja poleca Za miedzą

#MetropoliaGłosuje na ostatniej prostej

Tuż przed ciszą wyborczą, w piątek 10 lipca odbyło się pomorskie podsumowanie kampanii wyborczej w samorządach. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie podsumowali w Pucku działania profrekwencyjne w swoich miastach, gminach i powiatach w ramach akcji #MetropoliaGłosuje.

W spotkaniu na puckim rynku udział wzięło kilkunastu samorządowców OMGGS, m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i wiceprezes Rady OMGGS, Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, Jarosław Białk, starosta pucki, Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck, Stefan Skonieczny, starosta gdański, Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, Tomasz Brzoskowski, wójt Stężycy, Robert Zieliński, wójt Sztutowa, Mirosław Augustyn, starosta tczewski, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

– Te wybory to jest być albo nie być samorządu w Polsce. Chcę, żebyśmy wreszcie żyli w kraju, w którym się szanujemy nawzajem, gdzie rozumiemy, że ktoś może inaczej myśleć, inaczej postępować, ale nie ma agresji. Jest uśmiech i przede wszystkim szacunek dla samorządu, który tworzą wszyscy mieszkańcy – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

– Idźcie na wybory, nie bądźcie bierni, bo inni wybiorą za was. Stawką tych wyborów są wolne sądy i warunki do rozwoju samorządów. Już dziś ze zgrozą patrzymy na rozdawane czeki bez pokrycia. Nie ma prawa, które regulowałoby podział takich środków finansowych. My dzisiaj pokazujemy też rachunki dla rządu. W skali województwa jest to ponad 1 mld zł, to są straty nijak nie rekompensowane. Upominamy się od wielu lat o ustawę metropolitalną. Brak tej ustawy to coroczne straty finansowe dla całej metropolii – te pieniądze mogą być przeznaczone na wspólny bilet, lepszy transport, wspólną politykę przestrzenną i kwestie ochrony środowiska. Idźcie na wybory! Wybierzcie samorząd

– mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Mam takie marzenie, żeby Puck, Pomorze, Tczew, Pelplin, Malbork, Gdańsk, cała Polska były miejscem dla każdego, bez pytania kto na kogo głosuje i skąd pochodzi. To zależy tylko od nas i od naszych decyzji w najbliższą niedzielę – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS.

– Samorząd to my wszyscy! Każdy bez względu na to jakie ma poglądy i jakie wartości mu przyświecają – tego dnia powinien być przy urnie i zadecydować jaka powinna być Polska przez najbliższe pięć lat. Wierzę głęboko, że Polska będzie wspólnotowa, otwarta i taka, która szanuje każdego. O takiej Polsce marzymy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, wiceprezes Rady OMGGS.

– W powiecie puckim 72% mieszkańców wzięło udział w I turze. W tych wyborach będzie się liczył każdy głos. Zachęcajmy przyjaciół i znajomych do głosowania.  Spotkajmy się przy urnach w niedzielę. W poniedziałek możemy się obudzić w zupełnie dobrej rzeczywistości – mówi Jarosław Białk, starosta pucki.

Witamy Skarszewy w Metropolii!

Podczas podsumowania metropolitalnej akcji profrekwencyjnej #MetropoliaGłosuje odbyło się uroczyste przyjęcie w poczet członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot – gminy Skarszewy. Decyzją Rady OMGGS Skarszewy stały się 57 członkiem metropolii. To pierwsza gmina z powiatu starogardzkiego w OMGGS.

– Wspaniały moment dla mnie osobiście i dla gminy Skarszewy. W tym roku Skarszewy obchodzą wyjątkową rocznicę – 700 lat nadania praw miejskich. W XVII i XVIII wieku to Skarszewy były administracyjną stolicą województwa. Dzisiaj nie mamy takich aspiracji, ale jesteśmy szczęśliwi, że możemy być częścią takiej wspaniałej rodziny – wspaniałych mieszkańców i fantastycznych samorządowców metropolii – mówi Jacek Pauli, burmistrz Skarszew.

90 tys. zł za najwyższą frekwencję

W rywalizacji #MetropoliaGłosuje bierze udział 48 miast i gmin OMGGS. Bitwa o głosy rozgrywa się w trzech kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają 30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze. Pierwszą bitwę frekwencyjną wygrywają Jastarnia z frekwencją 84,2%, Władysławowo – 78,72% oraz Sopot – 74,3%. Po kolejnej turze wyniki mogą się jednak zmienić.

Do zobaczenia w niedzielę na wyborach!

Alicja Mongird
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x