TEREN BUDOWY fot. MAREK GRZYBOWSKI
TEREN BUDOWY fot. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Porady prawne Redakcja poleca Warto wiedzieć

Mediacje a wizerunek firmy

Spory w czasach pandemii najskuteczniej rozwiązać przez mediacje. Dziś, jak nigdy, polubowne rozwiązywanie sporów nabrało szczególnego znaczenia.

Zmniejszenie popytu na niektóre produkty i usługi, zmiany w organizacji pracy, zagrożenie zwolnieniami i zatory w płatnościach zobowiązań wywołują w firmach problemy. Spięcia między kontrahentami oraz na linii firma pracownik rzutują negatywnie na wizerunek firmy. Dotąd wiele sporów załatwiano w sądach. Dziś, gdy sądy są praktycznie zamknięte, trudno o szybsze i bardziej praktyczne działanie niż wykorzystanie w rozwiązań spraw spornych przy wsparciu mediatora. Umiejętność rozwiązywania wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów ma również ważny aspekt wizerunkowy.

W dobie powszechnej globalizacji każdy krok, który w pozytywny sposób wyróżnia osobę czy firmę jest pożądany. Truizmem będzie stwierdzenie, iż budowanie wizerunku, marki własnej, bądź wizerunku firmy, to praca zbierająca plony po latach. Praca, gdzie z misterną precyzją każde działanie musi być dobrze zaplanowane, co więcej każde działanie jest planowane każdego dnia.

ĆWICZENIA PPOŻ W BCT GDYNI DZIEŃ OTWARTY fot. MAREK GRZYBOWSKI
ĆWICZENIA PPOŻ W BCT GDYNI DZIEŃ OTWARTY fot. MAREK GRZYBOWSKI

Nowe podejście do klienta i pracownika jest szczególnie ważne w czasie pandemii. Wciąż z nią walczymy i wciąż niespecjalnie wiemy w jakim kierunku zmierza świat zagrożony zerwaniem więzi gospodarczych i społecznych. Nie wszystkie firmy wiedzą jak mają sobie poradzić z nowymi problemami i konfliktami. Powstają liczne spory, które się nawarstwiają i często wymagają natychmiastowego rozwiązania. Jedne wymagają mądrego rozwiązania umowy, inne reakcji na konflikt z pracownikiem. Problemem staje się dzisiaj to, na co wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Nowy sposób wykonywania pracy. Konieczność rozłożenia płatności w czasie lub odroczenia terminu. Złe podejście do zagadnienia może zburzyć wizerunek firmy na rynku i w opinii pracowników. Wizerunek buduje się długo, a stracić można w jednej chwili. Ważne są więc działania PR skierowane nie tylko do klientów zewnętrznych ale również do pracowników. Konflikty należy tłumić w zarodku i możliwie szybko. I tu pomocny jest mechanizm mediacji.

Mediacja jak biznes. Skupiając się choć na chwilę na kosztach, należy wspomnieć o tym, że zwłaszcza w przypadku konfliktów gospodarczych mediacja jest tańsza niż długotrwały przewód sądowy. W sądzie musimy nie tylko ponieść koszty pozwu, ale też koszty pełnomocników. Najczęściej na poczet przedmiotu sporu trzeba utworzyć często rezerwy finansowe.

Korzystając z pomocy mediatora już na samym początku konfliktu unikamy wymienionych problemów. Nie możemy również zapomnieć o wizerunku. Nagłośnienie sprawy firmy w sądzie rzuca się cieniem na obecną i przyszłą opinię o firmie na rynku, wśród potencjalnych kontrahentów i pracowników. Pozasądowe załatwianie sporów pozwala również zachować twarz, wizerunek osobisty, menedżerom.

Jeśli weźmiemy pod lupę dużą firmę i zarząd, który odpowiada przed właścicielem, radą nadzorczą, to skorzystanie z mediacji pozwala menedżerowi na wypracowanie rozwiązania bez ogromnych kosztów, z efektem, który zadowolić może obie strony. To samo w sobie pokazuje już pozytywne perspektywy dla osób korzystających z mediacji. Co ważne, w przypadku mediacji przewidywalny jest czas jej zakończenia. Natomiast w przypadku prowadzenia sprawy w sądzie, a już zwłaszcza w czasie pandemii na pewno nie.

WJAZD TERMinal MASOWY GDYNIA fot. MAREK GRZYBOWSKI
WJAZD TERMinal MASOWY GDYNIA fot. MAREK GRZYBOWSKI

Kurs na wizerunek. Pozytywny wizerunek firmy to dzisiaj podstawa funkcjonowania na rynku, również na rynku pracy. Jedną z kluczowych zasad obowiązujących w mediacjach to poufność. Z czym nie mamy do czynienia w przypadku spraw sadowych. zobowiązuje do tego zapis kodeksu postępowania cywilnego. Przebieg mediacji, zarówno spotkania wspólne, jak i sesje indywidualne są objęte tajemnicą, a mediator nie może być świadkiem w sądzie, jeśli strony go z tego zgodnie nie zwolnią. Oznacza to, że cały spór, konflikt, różnica zdań jest w pełni poufna w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego mediatora. Tak długo, jak staramy się rozwiązać problem, tak długo jak szukamy rozwiązania, wszelkie informacje zostają w 4 ścianach pokoju, w którym odbywają się mediacje. W ten sposób zapewniamy również każdej stronie szacunek, bo nie upubliczniamy ich, często krytycznych, problemów. Żadna firma nie lubi upubliczniać informacji o trudnościach z realizacją zobowiązań w stosunku do kontrahentów czy pracowników.

Alternatywny sposób rozwiązywania sporów, którym jest mediacja, to również narzędzie, po które firmy coraz częściej sięgają świadomie. W wielu miastach Polski 2019 r. ogłoszono rokiem mediacji, a specjalne kapituły przyznały wyróżnienia firmom promującym taki sposób rozwiązywania sporu. Co się zaś tyczy firm, pokazało to ich kulturę , dojrzałość biznesową i dbanie o interes drugiej strony, a nie tylko interes własny.

Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, że można pracować zdalnie. Podobnie mediacje można również prowadzić on line. Jest to rozwiązanie przyjazne dla stron w przypadku konieczności zażegnania różnych konfliktów, które powstają wskutek pandemii, Wykorzystując technikę on line, spór można rozpatrywać bez przemieszczania się. Możemy spotkać się ze wszystkimi uczestnikami sporu i bezpiecznie wypracować rozwiązanie korzystne dla stron konfliktu. Działanie w trybie on line pozwala na wypracowanie ugody i zawarcie jej zanim zaczną działać sądy. Takie rozwiązanie daje więc możliwość dalszej współpracy, bez czekania na zmianę sytuacji.

Lekarstwo na czarny PR. Upublicznienie sporu najczęściej w większym lub mniejszym stopniu kreuje negatywny obraz firmy. Dlatego ważne jest, by wrażliwe dane nie przenikały do opinii publicznej. W mediacjach istotne jest to, że konflikty rozwiązujemy zanim nabiorą wymiaru publicznego, bowiem informacja o sporze zostaje między stronami. Ponadto w bezpiecznych warunkach możemy rozwiązać wszelkie sporne, bądź wątpliwe kwestie, nie obawiając się narażenia na poddanie ich pod osąd opinii osób postronnych. Szczególnie szkodliwe będzie, gdy konfliktem zajmą się media.

Zanim włączymy zarzadzanie w warunkach kryzysu, warto sięgnąć po pomoc mediatora. W Pomorskiem znamy wiele przypadków kiedy łatwy do zażegnania konflikt trafiał do sądu i ruszała lawina czarnego PR w mediach i środowisku. Zgodnie z polską zasadą, że nic tak nie ciszy jak trudności sąsiada. Podejmując mediacje, wizerunkowo zawsze zyskują obie strony konfliktu. Przekłada się to na zupełnie wymierny efekt. Mediując w ważnych sprawach mamy szansę na kontynuację współpracy.

Zapewniamy sobie wzajemnie zaufanie i wykazujemy się dojrzałością biznesową. Chronimy to co nienamacalne, a kształtujemy to, jak postrzegają nas inni. Z partnerem biznesowym możemy podejść wspólnie do przyszłych kontraktów, wiedząc, że gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości potrafimy znaleźć rozwiązanie. Idąc dalej możemy nauczyć osoby współpracujące z nami, albo naszych pracowników pokojowych metod rozwiązywania sporów i implementować takie rozwiązanie poprzez współpracę na inne firmy.

Barbara Matysiak, Stały mediator przy Prezesie Sądu Okręgowego w Gdańsku i w Warszawie

Zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x