Kolejka przed PKO BP / fot. Wikimedia Commons
Felietony Historia Polityka Publicystyka Redakcja poleca

MINĄŁ MARZEC 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

 1. KORONAWIRUS

Redakcja MEDONET

 1. Raport na temat koronawirusa.

 2. Mapa występowania koronawiusa

 3. Koronawirus – lista państw, gdzie dotarł wirus [TABELA]

 4. Sytuacja w poprzednich dniach

 5. Koronawirus COVID-19 – co o nim wiemy?

 1. Raport na temat koronawirusa

DZIENNE PRZYPADKI ZACHOROWAŃ I ZGONÓW W POLSCE

2. Polak przewidział tę epidemię. Teraz mówi o drugiej fali, niestety w okolicach wyborów

2020-03-30

Wirusolog z Małopolskiego Centrum prof. Krzysztof Pyrć przewidział nadejście epidemii koronawirusa już w 2015 roku! Nie spodziewał się jednak, że zagrożenie będzie miało tak wielką skalę. W rozmowie z Fakt24 naukowiec podkreśla, że w tej chwili najważniejsze jest działanie na poziomie jednostki, czyli to, czy każdy z nas zachowa się odpowiedzialnie. „Wybory? To dla mnie absurd!” – mówi prof. Pyrć.

Prof. Krzysztof Pyrć, Mateusz Skwarczek / GAZETA

obacz zdjęcia

3. Gdańsk: Przyjechała karetką z podejrzeniem koronawirusa. W szpitalu musiała zapłacić 170 zł

Piotr Olejarczyk

23 marzec 2020

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa nie ponosi żadnych opłat za diagnozowanie czy leczenie – zapewnia NFZ. Jednak przedstawiciele szpitali, które nadzoruje pomorski marszałek, twierdzili do niedawna co innego. Przekonała się o tym pani Karolina, która w sobotę została przewieziona specjalną karetką do szpitala zakaźnego w Gdańsku. Musiała zapłacić tam 170 zł.

A te osoby z podejrzeniem koronowirusa, które odeszły z kwitkiem bo nie miały czym zapłacić, ilu z nich było zarażone i zarażały innych? Co za brak wyobraźnij.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-gdansk-pacjentka-musiala-zaplacic-170-zl-za-konsultacje/xqt85xc

4. „Koronawirus to kara za grzechy”. Rzecznik wrocławskich salezjan odniósł się do kontrowersyjnego kazania

Tomasz Pajączek

6 marca 2020

Do wygłoszenia kontrowersyjnego kazania na temat koronawirusa miało dojść podczas niedzielnej mszy we wrocławskim kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie posługę pełnią księża salezjanie. Sprawę jako pierwsza opisała „Gazeta Wyborcza”, która ustaliła, że mszę odprawiał wówczas ks. Leonard Wilczyński.

Podczas kazania ksiądz bardzo żywiołowo dowodził, że maseczki i żele antybakteryjne nie pomogą nam w walce z koronawirusem, bo tylko modlitwa może ochronić ludzi. Tłumaczył, że epidemia to kara boska za życie w grzechu: za homoseksualizm, za pary, które mieszkają razem bez ślubu i za tych, którzy „mordują nienarodzone dzieci” – opowiadała w rozmowie z „GW” Patrycja, która uczestniczyła we mszy.

Z relacji kobiety wynikało też, że ksiądz nazwał Chińczyków brudasami, którzy jedzą nietoperze i martwe płody.

Wrocławska kuria już wcześniej odcięła się od słów duchownego. Rzecznik archidiecezji mówił w rozmowie z „GW”, że „ksiądz nie występuje jako osoba prywatna i nie może głosić własnych opinii, ale przekazywać autentyczne słowo Boże”.

Jeśli treści, które opisuje parafianka, zostały faktycznie wygłoszone z ambony, jest to nadużycie – dodał – twierdził ks. Rafał Kowalski.

Ks. Jerzy Babiak, rzecznik wrocławskich salezjan, przyznaje, że duchowny, który wygłosił kazanie „otrzymał stosowne upomnienie i pouczenie ze strony władz kościelnych”. – Jeśli ktokolwiek czuje się urażony, to bardzo przepraszamy – podkreśla ks. Jerzy Babiak.

https://wroclaw.onet.pl/wroclaw-kazanie-u-salezjan-koronawirus-to-kara-za-grzechy/j1k5npc

5. WYBORY

a) To zaraza zdecyduje o terminie wyborów. Nie Kaczyński (ANALIZA)

Andrzej Stankiewicz

29.03.2020

Jarosław Kaczyński może wykorzystać nocne głosowania antykryzysowe, po cichu zmieniając prawo, by za wszelką cenę doprowadzić do wyborów prezydenckich. Ale rosnącej krzywej zachorowań i śmierci nawet on nie zmieni. To nie prezes PiS zdecyduje zatem, czy wybory się odbędą czy nie.

 • To trik w stylu Kaczyńskiego — pod płaszczykiem troski o pracodawców i pracowników, którym grozi epidemiczny kryzys, PiS zmienia kodeks wyborczy.

 • Wprowadzone zostaje głosowanie korespondencyjne, tak, by chorzy i objęci kwarantanną mogli zagłosować 10 maja w wyborach prezydenckich.

 • Tak się składa, że PiS przez lata głosowanie korespondencyjne zwalczał, twierdząc, że to droga do fałszerstw.

 • Jeśli dziś PiS po to rozwiązanie sięga, to widać, że robi to tylko po to, aby nie przesuwać wyborów prezydenckich.

 • Jednocześnie to dowód na to, jak bardzo Kaczyński obawia się późniejszego głosowania

Dla Jarosława Kaczyńskiego prawo wyborcze zawsze było elementem gry. Gdy tylko miał ku temu okazję, próbował zmieniać przepisy, nawet w ostatniej chwili, by zwiększyć swe wyborcze szanse.

Najbardziej wyrazisty przykład to sytuacja z czasów poprzednich rządów PiS. W 2006 r. Kaczyński prowadzający się wówczas pod rękę z Andrzejem Lepperem (Samoobrona) oraz Romanem Giertychem (Liga Polskich Rodzin) wymyślił tzw. blokowanie list — wprowadził wspólne liczenie wyniku PiS, Samoobrony i LPR w wyborach samorządowych. Przepisy weszły w życie raptem sześć dni przed wyborami. To miało zwiększyć szanse tej karkołomnej koalicji w starciu z rosnącą w siłę Platformą pod wodzą Donalda Tuska.

A przesunięte wybory to ruletka. Za kilka miesięcy sytuacja gospodarcza może być fatalna, upadać będą firmy i wzrośnie bezrobocie. Wtedy Duda mógłby przegrać. Dlatego dzisiejsze nocne głosowania pokazują nie tylko przebiegłość Kaczyńskiego i jego determinację. To dowód na strach w obozie władzy — to strach przed konsekwencjami politycznymi zarazy.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-prezydenckie-2020-zmiany-w-kodeksie-wyborczym-analiza-andrzeja-stankiewicza/l6epvcr

Sprawa utrzymania terminu wyborów prezydenckich (10 maj), to prawdopodobnie misterny plan miłościwie nam panującego oparty na bliskości trzynastki i wyborów, aby wynik tych ostatnich był dla PiS jak najkorzystniejszy. Zwiększenie przedziału czasu pomiędzy tym zdarzeniami osłabia tą nadzieję.

b) Badanie prezydenckie. Kosiniak – Kamysz dogania Kidawę – Błońską

Sylwester Ruszkiewicz

29.03.2020

Jak wynika z badania Estymatora dla DoRzeczy.pl., 49,8 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę. Kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską popiera 17,1 proc., a lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 15,4 proc.

Przewaga kandydatki Koalicji Obywatelskiej nad kandydatem PSL stopniała do ok. 2 proc. (PAP, Fot: Tomasz Gzell)

W stosunku do poprzedniego badania pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl sprzed dwóch tygodniu ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zanotował wzrost o 3,4 punktu proc.

Największy wzrost zanotował Kosiniak-Kamysz – o ponad 5,3 punkty proc. Spadek poparcia zanotowała Kidawa-Błońska (o 3,3 punkty proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się europoseł, kandydat Lewicy Robert Biedroń (10,8 proc. poparcia), poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (3,1 proc.) oraz Szymon Hołownia (2,9 proc.). 0,9 proc. badanych odpowiedziało, że chce oddać głos na innego kandydata.

Największy spadek poparcia, wśród wszystkich kandydatów – o 4 punkty proc. zanotował Hołownia.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 marca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jakiego kandydata będą głosować.

Obecnie kampania wyborcza jest praktycznie zawieszona.

https://wiadomosci.wp.pl/badanie-prezydenckie-kosiniak-kamysz-dogania-kidawe-blonska-6494094817678977a

c. Andrzej Duda przyznaje, że nie jest strażnikiem Konstytucji

OKO.press, Stanisław Skarżyński

3 kwietnia 2017

Film ten z 2017 r. pokazuje stosunek jakim darzy prezydent KONSTYTUCJĘ. Do dzisiaj to się niewiele zmieniło o czym świadczy choćby podpisanie przez prezydenta 4 lutego br. tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów (zwanej kagańcową), którą nawet prawnicy Kancelarii Sejmowej orzekli, że jest niezgodna z KOSTYTUCJĄ.

d) Andrzej Duda łamie Konstytucję, ale jakie dokładnie przepisy? Powstała specjalna ściąga

Mateusz Marchwicki

11 czerwca 2018

Oczywiście są to tematy tabu w dotychczasowej kampanii prezydenckiej.

https://natemat.pl/240575,andrzej-duda-i-lamanie-konstytucji-powstal-spis-zlamanych-przepisow

e) „To jest baju baju dla frajerów”. Archiwalne nagranie z Andrzejem Dudą doskonale pokazuje jego stosunek do UE

Mateusz Marchwicki

29 kwietnia 2019, 21:58

Film:

https://natemat.pl/271381,andrzej-duda-i-nagranie-o-ue-to-jest-baju-baju-dla-frajerow

f) prezydent jako kandydat

Nagle okazało się, że prezydent Andrzej Duda zaczął przedstawiać projekty dotyczące walki z następstwami epidemii koronawirusa, które dotychczas były domeną rządu. Czołowi politycy zaczęli wymieniać rolę prezydenta w dotychczasowych osiągnięciach PiS. Ma to znamiona sztucznego budowania autorytetu prezydenta, jako kandydata, przed czekającymi go wyborami. Autorytet ten jest mocno osłabiony głównie przez Jego sprzeniewierzeniu się ślubowaniu bycia STRAŻNIKIEM KONSTYTUCJI.

g) Policja sformułowała zarzuty. Chodzi o zakłócanie przemówień Andrzeja Dudy

Bartosz Kołodziejczyk

06-03-2020

Zakłócali przemówienia Andrzeja Dudy. Policja z Wejherowa i Pucka sformułowana zarzuty. (East News, Fot: Piotr Zagiell)

Policja z Wejherowa sformułowała zarzuty wobec ośmiu osób które zakłócały przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Podobną decyzję wobec sześciu osób podjęła policja w Pucku. Nie wiadomo, czy doszło już do przesłuchania i czy osobom tym przedstawiono już zarzuty.

https://wiadomosci.wp.pl/policja-sformulowala-zarzuty-chodzi-o-zaklocanie-przemowien-andrzeja-dudy-6486044091127937a

h) Zamieszanie wokół list poparcia dla Marka Jakubiaka. „Nie wiem, czy PiS mi pomagał. Ja nic o tym nie wiedziałem”

26.03.2020

Pomorscy działacze PiS mieli dostać polecenie od swoich szefów, by zbierać podpisy poparcia dla Marka Jakubiaka – ujawniła Wirtualna Polska. Sam polityk mówi nam, że mogło to odbywać się bez jego wiedzy.

Foto: Tomasz Gzell / PAPMarek Jakubiak

Jednak sprawa tajemniczych podpisów zbieranych dla byłego posła Kukiz’15 budzi coraz większe wątpliwości.

 • PiS-owi może zależeć na starcie Jakubiaka na wypadek, gdyby z wyborów wycofali się wszyscy inni kandydaci.

 • Jeśli opozycja wycofa się, to zgodnie z prawem, wybory prezydenckie musiałyby zostać rozpisane na nowo i odsunęłyby się w czasie. PiS nie chce do tego dopuścić.

 • Jakubiak twierdzi, że o zbieraniu głosów przez PiS nic nie wiedział. Poza tym sam jestem za przełożeniem wyborów i być może też się wycofam – mówi nam.

 • Były szef PKW: „W tej sprawie nie doszło do złamania prawa. Wątpliwości budzi za to fakt, że Jakubiak zaczął zbierać podpisy już w styczniu, a nie miał do tego prawa”.

 • Rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka: od początku było widać, że to akcja zaplanowana przez PiS.

„Koleżanki i koledzy. Pilne. W związku z zagrożeniem wycofania wszystkich opozycyjnych kontrkandydatów z wyborów musimy wspomóc w rejestracji jednego z kandydatów. Wzór listy poparcia na mailu. Proszę o przygotowanie minimum 20 podpisów poparcia dla każdego z powiatu

” – korespondencję o takiej treści ujawniła Wirtualna Polska.

Wiadomości do pomorskich działaczy partii mieli rozsyłać szefowie okręgowych władz PiS.

Po co? Od kilkunastu dni mówi się, że jeśli obóz władzy nie zdecyduje się przenieść terminu wyborów prezydenckich, to partie opozycyjne wycofają swoich kandydatów. Gdyby faktycznie opozycja zdecydowała się na taki krok, to wybory musiałyby odbyć się kiedy indziej. Wynika to wprost z przepisów kodeksu wyborczego. Gdy w wyścigu prezydenckim pozostaje tylko jeden kandydat, Marszałek Sejmu zarządza nowy termin wyborów. Ale kandydat Jakubiak będzie co najmniej drugi.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-prezydenckie-2020-zamieszanie-wokol-list-poparcia-dla-marka-jakubiaka/ytmld4b

6).Pokoje na godziny, podarty scenariusz i Putin. Polityka zdominowała Orły

2 marca 2020

Orły 2020 przechodzą do historii. Za nami jedna z najbardziej politycznych ceremonii rozdania nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Maciej Stuhr na gali Orły 2020s

Maciej Stuhr nawiązał do afery Banasia, Oleg Sencow dziękował Polakom za wsparcie i walkę z putinowskim reżimem, Maja Komorowska zachęcała, by szukać formy na wyrażenie niezgody na otaczającą rzeczywistość, a Marek i Tomasz Sekielscy mówili o odebraniu wolności przez autokratów i konieczności walki z pedofilią w Kościele.

Mam do was pytanie bez żadnego trybu – zaczął galę Maciej Stuhr. Jego przemówienia, jako konferansjera ceremonii Orły 2020 w Teatrze Polskim w Warszawie, pełne były politycznych akcentów.

Maciej Stuhr: Przelało się. Władza wreszcie oficjalnie pokazała nam to, co robi od dawna.

Wiecie, z kogo chciałbym zażartować. Tam za kotarką się boją. Producent się boi, wóz transmisyjny się boi, nawet Maja Komorowska w pierwszym rzędzie się boi. Nawet ja się boję, co powiem. Mam jedną propozycję, przestańmy się bać – namawiał ze sceny.

Pozwólcie, że zrobię to, o czym marzyłem – mówił Stuhr. Chwilę później podarł kartkę ze scenariuszem, nawiązując w oczywisty sposób do gestu prezesa Macieja Nawackiego, który podarł propozycje uchwał przekazaną przez sędziów.

Pojawił się też kontekst afery Banasia. – Teatr Polski działa jak kamienice w Krakowie. Jest na godziny – żartował aktor. – Jesteśmy coraz bliżej prawdy. Prawdy o polskim kinie – komentował w odniesieniu do śledztwa smoleńskiego i słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Aktor, zapowiadając kategorię kostiumy, przebrał się za papieża.

Mówią, że dla władzy nie jest groźna niechęć przechodząca w złość obywateli ale dopiero ich śmiech i drwiny są dla niej niebezpieczne!

Podczas 22. gali wręczenia Orłów 11 statuetek otrzymał film „Boże Ciało” Jana Komasy, ustanawiając tym samym historyczny rekord Polskich Nagród Filmowych.

Od samego początku chcieliśmy zrobić film, który będzie łączył, a nie dzielił – podkreślił na scenie Jan Komasa, triumfator tegorocznej gali.

W specjalnym wydaniu „Rezerwacji” z okazji 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni gośćmi Katarzyny Janowskiej byli aktorzy Bartosz Bielenia i Eliza Rycembel oraz reżyser Jan Komasa. – W tym filmie są tak naprawdę dwa filmy. Jeden jest o chłopaku, który udaje księdza, a drugi po tym, że trafia do miasteczka, które jest podzielone wokół tragedii, która wydarzyła się w przeszłości (…) U nas taką traumą – narodową – jest tragedia w Smoleńsku, która podzieliła nasz naród, na co najmniej dwa plemiona, co znalazło odzwierciedlenie w „Bożym Ciele” – mówi o swoim najnowszym filmie Jan Komasa.

https://www.onet.pl/film/onetfilm/orly-2020-polityczne-akcenty-na-gali-rozdania-nagrod-mocne-przemowienia/rrl4ql0,681c1dfa

https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/boze-cialo-jan-komasa-o-filmie-i-festiwalu-w-gdyni/v2pxfmg

7. Lotnisko w Gdyni będzie uruchomione. Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo bez lotów pasażerskich, miasto stawia na General Aviation

Łukasz Kamasz

2 marca

Lotnictwo ogólne ma być podstawą do funkcjonowania Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Władze miasta tłumaczą, że popyt na infrastrukturę i usługi obejmujące sektor lotnictwa ogólnego w ostatnich latach mocno wzrosły. Gdyńskie lotnisko nie będzie obsługiwało regularnych połączeń rejsowych ani czarterów.

Włodarze miasta doprowadzają do końca negocjacje z Komisją Europejską w sprawie modelu funkcjonowania lotniska. Ma być on oparty na General Aviation, czyli lotnictwie ogólnym, obejmującym cały ruch lotniczy (prywatny i komercyjny), z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych.

Terminal General Aviation - jak nazywają go władze Gdyni - na lotnisku Gdynia - Kosakowo (Fot. airport.gdynia.pl/Marcin Żurawiecki)
Terminal General Aviation – jak nazywają go władze Gdyni – na lotnisku Gdynia – Kosakowo (Fot. airport.gdynia.pl/Marcin Żurawiecki)

Taka decyzja oznacza porzucenie pomysłu na obsługiwanie połączeń rejsowych oraz czarterów. Rozwiązanie wydaje się zdroworozsądkowe, trudno sobie wyobrazić, żeby lotnisko w Gdyni miało konkurować w lotnictwie pasażerskim ze swoim sąsiadem w Gdańsku, dla którego poprzedni rok był rekordowy pod wieloma względami.

https://dziennikbaltycki.pl/lotnisko-w-gdyni-bedzie-uruchomione-port-lotniczy-gdyniakosakowo-bez-lotow-pasazerskich-miasto-stawia-na-general-aviation/ar/c1-14828670

8. Śluby LGBT z błogosławieństwem państwa polskiego

ONET WIADOMOŚCI

16 mar 2020

MSWiA zarejestrowało Kościół, w którym można zawrzeć małżeństwa jednopłciowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”. Resort odpowiada: te małżeństwa nie będą mieć żadnej mocy cywilno-prawnej.

Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie. Nauka nie odrzuca kwestii zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, choć nie jest w stanie tego potwierdzić. Za to mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna. Nie możemy oszukiwać rzeczywistości – powiedział gazecie ks. Tomasz Puchalski, jeden z duszpasterzy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Foto: Mikołaj Podolski / OnetTęczowa flaga - symbol środowiska LGBTQ
Foto: Mikołaj Podolski / OnetTęczowa flaga – symbol środowiska LGBTQ

Według gazety, Reformowany Kościół Katolicki jest w naszym kraju „prawdopodobnie jedyną denominacją chrześcijańską, błogosławiącą małżeństwa jednopłciowe”.

Ks. Tomasz Puchalski, zapytany, jak to możliwe, że ten Kościół błogosławi małżeństwa lesbijskie i gejowskie, wyjaśnia: „Punktem wyjścia jest dla nas chrześcijańska nauka o Trójcy Świętej. Mówi ona, że istnieje jeden Bóg w trzech osobach. Każda jest inna, ale dzielą ze sobą bóstwo. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość”

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sluby-lgbt-w-polsce-jest-kosciol-ktory-na-to-pozwala/3jxgssn

9. Hongkong, protestujący wrócili na ulice Hongkongu. Policja użyła gazu łzawiącego

1 marca 2020,

Autor: kris/adso Źródło:PAP

1 marca 2020 marca 2020, 12:08

W Hongkongu policja rozpędziła antyrządową demonstrację. Użyła do tego gazu łzawiącego. Niektórzy z protestujących uzbrojeni byli w koktajle Mołotowa. Demonstranci chcieli przypomnieć o brutalnej interwencji policji sprzed pół roku.

Setki demonstrantów zgromadziły się w okolicy stacji metra Prince Edward, na którą w nocy z 31 sierpnia na 1 września 2019 roku wkroczył specjalny oddział taktyczny hongkońskiej policji. Funkcjonariusze bili tam ludzi pałkami i traktowali ich gazem łzawiącym. W czasie interwencji wyprosili ze stacji dziennikarzy i sanitariuszy.

Zajścia z 31 sierpnia stały się jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w toku trwających od lipca antyrządowych demonstracji. Niektórzy sympatycy ruchu protestu nie uwierzyli w wielokrotne zapewnienia władz, że na stacji nikt nie zginął.

Demonstracje zaczęły się od sprzeciwu wobec planów nowelizacji prawa ekstradycyjnego, ale z czasem przerodziły się w większy ruch protestu przeciwko administracji Hongkongu i rosnącej kontroli Pekinu nad tym terytorium. Demonstranci domagają się m.in. demokratycznych wyborów władz Hongkongu.

https://tvn24.pl/tagi/hongkong

10. Z HISTORII BOKSU

a) Henryk KUKIER Krótki film o miłości i zapomnieniu (fragmenty reportażu)

Dariusz Faron

8 marzec 2020

Pani Irena opiekowała się w domu chorym mężem przez dziesięć lat, teraz jej Henryk jest w specjalistycznym ośrodku. Miesiąc w miesiąc trzeba zapłacić sporą kwotę, więc pani Kukierowa żyje skromnie, ale najważniejsze, że Heńkowi jest dobrze.

Pani Irena mówi, że do świata, który odchodzi, nie ma sensu wracać. Została po nim garstka wspomnień i czarno-białych fotografii. Na przykład ta z mistrzostw Europy 1953. Złoci medaliści, wyprostowani, silni i uśmiechnięci, pozują z trenerem Feliksem Stammem po wielkim zwycięstwie.

Od lewej: trener Feliks Stamm, Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Józef Kruża, Zenon Stefaniuk i Henryk Kukier. Wszyscy ze zdjęcia już dawno odeszli. Wszyscy prócz Kukiera.
Od lewej: trener Feliks Stamm, Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Józef Kruża, Zenon Stefaniuk i Henryk Kukier. Wszyscy ze zdjęcia już dawno odeszli.
Wszyscy prócz Kukiera.

https://sport.onet.pl/boks/historia-henryka-kukiera-reportaz-dariusza-farona/d1nfd7r

b) Przy Hali Mirowskiej odsłonięto pomnik Feliksa Stamma

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

(akt. 24-05-2019)

We wtorek 21 maja 2019 niedaleko Hali Gwardii odsłonięto pomnik jednej z największych legend polskiego boksu. Na upamiętnieniu legendy bardzo zależało jego prawnuczce Pauli, która prowadzi Fundację im. Feliksa Stamma. Dopiero po trzech latach władze Warszawy wyraziły zgodę na postawienie pomnika w pobliżu Hali Gwardii. Stamm zmarł w 1976 roku. Jako trener wychował wielu mistrzów świata, Europy oraz złotych medalistów igrzysk olimpijskich. Szkolił m.in. Jerzego Kuleja, Mariana Kasprzyka, Zbigniewa Pietrzykowskiego, czy Leszka Drogosza.

Stamm zmarł w 1976 roku w Warszawie, w maju 2019 roku doczekał się pomnika. Pomnik odsłaniali: prawnuczka Paula Stamm i aktor Daniel Olbrychski.

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/papa-stamm-ma-swoj-pomnik-zlych-chlopcow-kierowal-na-dobra-droge-291553

https://legia.net/news/boks-odslonieto-pomnik-feliksa-stamma-w-warszawie/74124

 1. Zenon STEFANIUK

Warto wspomnieć, że Zenon Stefaniuk (1930–1985) był pięściarzem wagi koguciej Czynu – Związkowca Gdynia (1946-1950), MKS Gwardii Gdańsk (1950-1954) i BBTS Bielsko (1954-1957). 4-krotny mistrz Polski: w wadze koguciej (1952, 1953, 1955) i piórkowej (1954) i 7-krotny reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych 1952-1956 (6 zwycięstw, 1 porażka). 2-krotny uczestnik mistrzostw Europy i dwukrotny mistrz Europy w wadze koguciej. Dość powszechnie uznany za najlepszego pięściarza wagi koguciej w historii polskiego boksu. Zmarł 10 lipca 1985 w Katowicach (Ligocie) i pochowany został w Gdyni na cmentarzu Witomińskim.

Cm. Witomiński w Gdyni, grób Zenona Stefaniuka

https://www.olimpijski.pl/pl/bio/2095,stefaniuk-zenon.html

https://gdynia.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=52593&inni=0&cinki=0

Janusz Maciej Beński

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Augustus
Augustus
08/04/2020 02:35

Cieszy mnie, że ktoś pamięta nie tylko o politykach , aktorach i innych celebrytach, a zapomina się o naszych sportowcach mających duży wkład w propagowanie i uświetnianie wizerunku Polski na świecie. Serdecznie dziękuję autorowi o pamięć o NICH. Pozdrawiam serdecznie autora.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie