Image default
Polityka

Marzę o Gdyni ma kompleksowe pomysły na Międzytorze

Komitet Wyborczy Wyborców Marzę o Gdyni proponuje odejście od planów budowy centrum handlowego na Międzytorzu i przeznaczenie terenu pod budownictwo komunalne z funkcjami usługowymi, biurowymi i rekreacyjnymi.

Gdynię, jak wiele polskich miast, dotknął problem „rozlewania się” miasta. W starszych, lepiej skomunikowanych dzielnicach ubywa mieszkańców, a nowe mieszkania powstają głównie na obrzeżach miasta. Ma to negatywny wpływ na nas wszystkich.

Jakub Żynis, kandydat na Radnego Miasta Gdyni z list KWW Marzę o Gdyni, członek Partii Razem: „Im bardziej rozlane miasto, tym ciężej zorganizować atrakcyjną komunikację miejską. To sprawia, że w mieście jest coraz więcej samochodów, co powoduje coraz większe problemy z parkowaniem i korki, co dalej przekłada się na ogromne ilości zmarnowanego czasu oraz pogorszenie jakości powietrza.

Jednym z pośrednich sposobów na rozwiązanie tego problemu jest „zagęszczanie” miasta – budowanie nowych jednostek mieszkalnych w istniejących już dzielnicach.

Żeby były one atrakcyjne, powinny być otoczone zielenią i przyjazne dla osób poruszających się pieszo, na rowerze czy komunikacją miejską. Na parterach powinny znajdować się punkty usługowe, które muszą być też przystępne cenowo, by mogły służyć wszystkim mieszkańcom i nie stały puste.

Ceny mieszkań w Gdyni są niestety zbyt wysokie dla większości gdynian i gdynianek. Z tego powodu część mieszkań kończy jako letnie apartamenty dla zamożnych ludzi spoza Gdyni lub jako lokale na wynajem krótkoterminowy”.

Jako Marzę o Gdyni proponujemy zbudowanie 6-piętrowych bloków z mieszkaniami komunalnymi w południowej i środkowej części terenów Międzytorza. Miasto wynajmowałoby je w atrakcyjnych, niższych niż rynkowe cenach. Przewidujemy, że mieszkania te w dłuższym okresie przyniosłyby miastu zysk. Część z lokali przeznaczylibyśmy na mieszkania socjalne o różnych stopniach pomocy.

W proponowanym przez Jakuba Żynisa i Marzę o Gdyni planie budynki na poziomie parterowym realizowałyby funkcje usługowe, dzięki czemu tworzyłyby pełnowartościową tkankę miejską. Część pomieszczeń przeznaczylibyśmy na zaspokajanie potrzeb mieszkańców i mieszkanek – powstałyby tam żłobki, przedszkola i inne potrzebne instytucje.

Pomiędzy pasami zabudowy proponujemy stworzenie dużego parku, dostępnego dla wszystkich. Północną część terenów chcielibyśmy natomiast przeznaczyć na pas wyższych budynków biurowych, który działałby jak bufor pomiędzy terenami mieszkalnymi i industrialnymi. Z czasem stałby się on miejscem pracy dla wielu nowych mieszkańców Międzytorza.

Jakub Żynis:

„W wizji Marzę o Gdyni dachy wszystkich budynków byłyby połączone ze sobą i tworzyłyby ogólnodostępną przestrzeń do spacerowania czy jeżdżenia na rowerze. Pomysł może wydawać się futurystyczny, bo taki jest ˜– mówimy o projekcie, który ma powstać właśnie z myślą o przyszłości miasta. W moim przekonaniu takie rozwiązanie ściągnęłoby do centrum miasta kilka tysięcy nowych mieszkańców. Dobra lokalizacja i wysoki standard budynków oraz bliskość kompleksów biurowych byłby dodatkowym atutem Gdyni w oczach ludzi przyjeżdżających do Trójmiasta w poszukiwaniu pracy”.

Łukasz Kowalczuk, kandydat KWW Marzę o Gdyni na prezydenta miasta:

„Kolejna wielka galeria handlowa w centrum Gdyni oznaczałaby większy ruch uliczny, zgiełk i korki oraz wyniszczającą konkurencję dla drobnych firm handlowych i usługowych z okolicy. Międzytorze możemy i powinniśmy zagospodarować lepiej, w taki sposób, by zaspokoić zróżnicowane potrzeby mieszkańców i mieszkanek Gdyni. Zamiast kolejnego molocha handlowego proponujemy dach nad głową dla wielu mieszkańców, przestrzeń biurową dla przedsiębiorstw i wiążące się z nią nowe miejsca pracy oraz zieloną przestrzeń rekreacyjną dla wszystkich. Proponujemy dalekosiężną wizję dla tej części Gdyni, bo wierzymy, że warto marzyć odważnie”.

Jakub Żynis:

„Miasta istnieją dłużej niż żyją ludzie i firmy, nie muszą więc martwić się tym, że inwestycja zwracać się będzie 20, 30 czy 40 lat. Dalekowzroczne inwestycje w infrastrukturę mieszkaniową są w perspektywie czasu dużo lepszym rozwiązaniem niż łatanie budżetu poprzez sprzedawanie tych zasobów. Gdynia musi zacząć myśleć o mieszkalnictwie komunalnym tak jak inne nowoczesne miasta europejskie i zrozumieć, że inwestowanie w nie oznacza inwestowanie w poprawę jakości życia swoich mieszkańców”.

Cieszymy się, że pomysły Jakuba Żynisa i Marzę o Gdyni opublikowane kilka dni temu w różnych miejscach na portalu Facebook już zdążyły zainspirować kandydata Marcina Horałę. Im więcej osób będzie mówić o sensownych pomyśłach na zagospodarowanie Międzytorza, tym lepiej.

Michał Kowalewski

Powiązane tematycznie

44. FPFF: „Solid Gold” wycofany

Kultura i rozrywka

Publicysta Adam Chmielecki nowym prezesem Radia Gdańsk

Redakcja

Preferencje wyborcze do Sejmu RP

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie