STATKI NA RZECE TAG LIZBONA FOT. GRZYBOWSKI
STATKI NA RZECE TAG LIZBONA FOT. GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Ze Świata

Marynarskie „Koronawirus Party”. Zmiany załóg jak gra w ruletkę

9 lipca przedstawiciele rządów 13 krajów oraz kilka stowarzyszeń armatorskich i marynarskich dyskutowało nad problemem wymiany załóg i wydało oświadczenie, że jest problem z wymianą załóg. Skończyło się na oświadczeniu, że jest problem.

Brak przedstawicieli Indii, Rosji, Chin i innych państw oznacza, że o sprawie nie dyskutowali przedstawiciele krajów, które reprezentują około połowę ogólnej populacji marynarzy. Wciąż głównym tematem jest dyskusja o oficerach i marynarzach statków handlowych. Praktycznie nie porusza się zagadnienia rybaków i pracowników offshore. Cicho o obsłudze hotelowej statków pasażerskich i promów. Problem wymiany dotyczy więc nie około 200 tys. marynarzy ale w skali globalnej nawet około 420 tys. osób zatrudnionych w różnych sektorach morskich.

MALTA 1 TERMINAL PASAZERSKI FOT. GRZYBOWSKI
MALTA 1 TERMINAL PASAZERSKI FOT. GRZYBOWSKI

Marynarski poker. „Brak wielu kluczowych krajów ze społeczności międzynarodowej na szczycie oznacza widoczną obojętność niektórych rządów wobec kryzysu wymiany załóg i niezrozumienia kluczowej roli, jaką marynarze odgrywają w utrzymaniu ciągłości międzynarodowego handlu”, stwierdził David Loosley, sekretarz generalny BIMCO, który przyjął stanowisko od Angus Frew w lipcu br. BIMCO skupia około 1900 firm z 120 krajów związanych z transportem morskim, w tym: armatorów, agentów portowych i kancelarie prawne.

Jak zwykle w przypadku spotkań tego typu gremiów, kolejne spotkanie zakończyło się kolejnym oświadczeniem. Związki armatorów i marynarzy nie radzą sobie z problemem wymiany załóg tak samo jak WHO z pandemią koronawirusa. „Koronawirus party” w branży transportu morskiego trwa i nie widać realnego końca. Na wspomnianym spotkaniu nie ustalono żadnych konkretnych działań, planu, nawet zarysu strategii wymiany załóg. Armatorzy poszli po najmniejszej linii oporu. Przedłużyli po prostu kontrakty. Od pół roku o problemie wymiany załóg wiedzą związki armatorów, marynarzy i rządy. Niektórzy próbują rozwiązać problem we własnym zakresie, wykorzystując krótkie „okna pogodowe”, gdy rządy i porty na chwilę luzują restrykcje ograniczające zejście załóg na ląd.

MALTA TERMINAL PASAZERSKI FOT. GRZYBOWSKI
MALTA TERMINAL PASAZERSKI FOT. GRZYBOWSKI

Brak jednolitych standardów. Większość z 13 krajów postulujących rozwiązanie kryzysu związanego z wymianą załóg nie ma procedur imigracyjnych, planów podróży z portów na lotniska i odwrotnie. Nie ma również systemowych rozwiązań zapewniających opiekę zdrowotną obcokrajowcom schodzącym na ląd i przemieszczających się samolotami między krajami o różnym poziomie nasilenia pandemii. Okazuje się, że działający dotąd sprawnie system ubezpieczeń odbija o różne rozwiązania lokalnych systemów ochrony zdrowia, które walczą z pandemią.

Jens Boysen zszedł z megakontenerowca po 167 dniach na morzu, kiedy działał nie tylko jako kapitan, ale także jako lekarz, dentysta, trener umysłowy i dyrektor rozrywkowy dla swojej zestresowanej załogi – ustalili dziennikarze Reutersa, Michael Hogan i Jacob Gronholt-Pedersen. Boysen mógł zejść ze statku w Hamburgu wraz z dwoma członkami załogi, bo jest Niemcem. W kwietniu nie miał takiej możliwości ze względu na obowiązujące w porcie restrykcje. „W kwietniu to był mój najgorszy moment w życiu, kiedy będąc w Hamburgu musiałem zostać na statku, chociaż widziałem miasto przez ogrodzenie portu” – mówił Boysen dziennikarzom.

O braku dobrych procedur medycznych świadczy fakt, że po 35 dniach na morzu u 57 marynarzy stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Medycy w Argentynie byli zaskoczeni, bowiem załoga trawlera Echizen maru przed wejściem na statek była badana i żaden z jej członków nie był chory. Trawler zacumował w porcie Ushuaia, a załoga zgodnie nie może opuszczać statku. Takie procedury.

Panama ma panaceum. Do zagadnienia wymiany załóg poważnie podeszła Panama. Pod jej banderą pływa około 8 tys. statków, na których zamustrowanych jest około 318 tys. oficerów i marynarzy. Administracja Morska Panamy zaprasza wszystkie firmy, w tym te, które nie pływają pod banderą Panamy, by jako centrum wymiany załóg, wybrali Panamę. Administracja Morska Panamy informuje, że posiada wszystkie protokoły, które zapewniają pomoc potrzebną marynarzom. Pod nadzorem Panamskiej Administracji Morskiej przeprowadzono już sprawnie wymiany załóg i pasażerów na statkach pasażerskich i towarowych, jednostkach rybackich i jachcie. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. Odpowiednio do warunków opracowano 7 procedur wymiany załogi i pasażerów. Dotychczas wymieniono 4341 członków załóg i pasażerów. Względnie elastycznie do wymiany załóg podeszły porty działające w Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z informacji firm zarządzających flotami wynika, że na wymianę załóg zezwalają władze lokalne w Dubaju, Port Rashid, Jebel Ali, DMC.

PANAMA CANAL AND OPERATORS
PANAMA CANAL AND OPERATORS

Gdzie zmieniać załogi?

Obecnie w wybranych krajach i portach można dokonywać wymiany załóg przy zachowaniu lokalnych ustaleń i procedur w portach morskich i na lotniskach (według ustaleń Lloyd’s List oraz informacji portów – opracowanie MG):

Portugalia – zakaz wejścia statków wycieczkowych oraz zejść załóg i pasażerów na ląd.

Malta – zakaz wejścia statków wycieczkowych, wszystkie inne statki muszą dostać zgodę wejścia do portu (stoczni) od Port Health. Obowiązuje zakaz wjazdu osób do i z krajów: Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy, Hiszpania, Chiny, Hongkong, Singapur, Japonia, Iran, Korea Południowa.

Wielka Brytania, Belgia – możliwe zmiany załogi za zezwoleniem lokalnych władz, niektóre porty i terminale są zamknięte.

Dania – zgoda na zmiany załóg, chociaż granice są zamknięte, z ograniczonym transportem i lotami.

Francja – zmiany załogi możliwe po zgłoszeniu z 72-godzinnym wyprzedzeniem, wymagana są świadectwa zdrowia, kompletna dokumentacja podróży oraz list polecający operatora.

Niemcy – zmiany załóg są dopuszczalne, nie prowadzi się testów, jeśli kapitan nie zgłasza objawów choroby u członków załóg, załoga wchodząca na statek nie może korzystać wcześniej z hotelu, potrzebne są potwierdzone dane dotyczące lotu oraz zorganizowany musi być transfer bezpośredni.

Grecja – zmiana załogi dla obywateli spoza UE możliwa jest od 1 lipca i tylko w przypadku lotów powrotnych tego samego dnia do kraju pochodzenia.

Holandia – wymiana załogi jest dopuszczalna, każdy musi mieć ważną wizę Schengen.

Norwegia – zmiana załogi dozwolona pomimo zamkniętych granic i ograniczeń w podróżowaniu dla cudzoziemców, przed wjazdem do kraju obowiązuje warunkowa 10-dniowa kwarantanna.

Filipiny – nie ma zgody na wymianą załóg z obywatelami z innych krajów, obowiązują ​​testy i 14-dniowa kwarantanna.

Arabia Saudyjska – zmiany załogi są wykluczone; wszystkie granice zamknięte.

Singapur – zmiany załogi niedozwolone, dopuszcza się wyjątki, szczególne okoliczności lub nagłe przypadki zagrażające życiu, obowiązuje zgłoszenie na 14 dni przed zmianą członka załogi lub pasażera.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – załogi można wymieniać, ale obowiązują restrykcyjne, niepisane procedury (np. 96-godzinne wizy dla załogi). Każdy schodzący ze statku i wchodzący na statek musi mieć ważny test. Nie wolno korzystać z hoteli.

Stany Zjednoczone – w każdym z portów obowiązują procedury. Załogi mogą korzystać z 13 lotnisk na których można przeprowadzać testy. Niektóre porty wykluczają zmiany załóg (np. NY/NJ).

BRAMA WJAZDOWA DO GCT FOT. GRZYBOWSKI
BRAMA WJAZDOWA DO GCT FOT. GRZYBOWSKI

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Infografika: Maria Dixon, CEO, ISM Shipping Solutions – Panama Shipping Matters Expert – Specialist in Panama registered ships.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x