Image default
Morskie sprawy

Manewry Jednostek Bezzałogowych

Port Gdynia jest uniwersalnym portem multimodalnym w europejskiej sieci transportowej TEN- T. Owa przewaga, to między innymi przewaga technologiczna, wynikająca z wprowadzania innowacyjnych zmian, uwzględniających nieodległą przyszłość.

Wierzymy, iż należy wychodzić naprzeciw potrzebom rynku, przewidując kierunek rozwoju branży morskiej i jako lider, być inicjatorem zmian i wytyczać trendy wśród europejskich portów morskich, podobnie jak w przypadku systemu AntyDron.

Obecnie Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. bada wiele odrębnych zagadnień związanych
z wykorzystaniem rozwiązań z zakresu autonomiczności o rożnym stopniu. Naszym celem jest utworzenie silnego i skoncentrowanego punktu na mapie Polski, gdzie w drodze współpracy podmiotów zaangażowanych w rozwój sektora jednostek autonomicznych i bezzałogowych, będą podejmowane nowatorskie inicjatywy rozwojowo-badawcze.

Celem przeprowadzenia Manewrów Jednostek Bezzałogowych w Porcie Gdynia jest zbadanie szeroko rozumianych zależności między jednostkami bezzałogowymi oraz innymi elementami infrastruktury portowej, czy jednostkami załogowymi. Z uwagi na konieczność przygotowania się do obsługi tego typu statków w Porcie Gdynia, podejmujemy inicjatywy, które w przyszłości pozwolą nam stworzyć odpowiednią infrastrukturę, a co za tym idzie, sprawnie wejść w nowy etap rozwoju żeglugi morskiej. Będzie to możliwe po uprzednim zbadaniu wielu aspektów z tym związanych.

Manewry / Testy jednostek bezzałogowych w naszym porcie pozwolą poznać kwestie związane z:

– poruszaniem się jednostek bezzałogowych w kanałach portowych

– możliwościami zastosowania systemu RTK z systemami jednostek bezzałogowych

– przygotowaniem danych wejściowych do nowego systemu IT dla jednostek bezzałogowych
we współpracy z systemem RTK i innymi systemami funkcjonującymi w Porcie

– zależnościami jednostek bezzałogowych podczas wykonywania manewrów

– identyfikacją oraz określeniem warunków brzegowych w aspekcie bezpieczeństwa poruszania się jednostek bezzałogowych względem innych statków oraz infrastruktury portowej

– identyfikacją oraz określeniem warunków brzegowych w aspekcie infrastruktury portowej niezbędnej do obsługi jednostek MASS

–  pracą jednostek bezzałogowych przeprowadzających inspekcję wizualną nabrzeży

–  pracą jednostek bezzałogowych dokonujących specjalistycznych pomiarów w tym sondażu dna
za pomocą sondy 3D

– określeniem możliwości przekazywania informacji między dwoma jednostkami bezzałogowymi
w trakcie wykonywania manewrów.

W drodze analiz oraz posiadanych doświadczeń będziemy mogli wnieść swój wkład do dopiero tworzonych przez IMO oraz MGMiŻŚ przepisów.

Powiązane tematycznie

Powstał Klaster „Grupa Bezpieczny Bałtyk”

Marek Grzybowski

Bojerowe Mistrzostwa Świata 2020: Polacy na prowadzeniu!

Rekordowe 52 mln ton przeładunków w Porcie Gdańsk

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie