Parlament Europejski
Fot. Parlament Europejski
Felietony Polityka

MINĄŁ MAJ 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

1.WYBORY DO EUROPARLAMENTU (26 maj)

Jak wiemy próg wyborczy (5 %) osiągnęły tylko PiS, KE i WIOSNA i tylko one uczestniczyły w podziale mandatów – patrz poniższa tabela.

OBSZAR FREKW. (%) PiS (%) KE (%) WIOSNA (%)
Polska 45,68 45,38 38,47 6,06
Pomorskie 47,24 34,53 50,66 6,15
Gdańsk 55,94 26,53 60,29 4,90
Gdynia 57,38 25,77 57,40 7,78
Mandaty: 51+1* 26+1* 22 3


*) mandat dla PiS (Dominik Tarczyński) po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię

Wyniki pozostałych ugrupowań: Konfederacja (4,55 proc.), Kukiz’15 (3,69 proc.), Lewica Razem (1,24 proc.), Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (0,54 proc.), Polexit Koalicja (0,06 proc.) i Jedność Narodu (0,02 proc.). 

W naszym regionie (pomorskie) mandaty zdobyli:

1. Magdalena Adamowicz z listy KE wygrywa zdobywając 175 885 głosów;

2. Anna Fotyga z listy PiS – 148 080 głosów

3. Janusz Lewandowski z listy KE – 98 094 głosów.

Na ostateczne wyniki wyborów wpłynęło wiele czynników, między innymi:

a) stosunkowo duże, zachęty finansowe dla wyborców, np.: po raz pierwszy dano 13. emeryturę i wypłacono ją w maju, bezpośrednio przed wyborami. Pominięto inne tradycyjne terminy dawania prezentów wiążące się z wyborami np.: Boże Narodzenie, Nowy Rok czy Wielkanoc.

Przypomnijmy, że takie zachęty były stosowane przez dłuższy czas w Grecji doprowadzając ją do wielkiego zadłużenia. Tylko temu, że Grecja była w strefie euro (której tak boi się PiS) i zgody rządu na realizację programów oszczędnościowych uzgodnionych z UE, państwo to sukcesywnie (nie bez trudności) wychodzi z tej zapaści finansowej. Niestety nie udało się to Wenezueli – posiadającej jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie – w której rozdawnictwo socjalne doprowadziło do olbrzymiej inflacji (ponad 1 mln %) i tragedii, szczególnie tych mniej zamożnych, a około 3 mln mieszkańców wyemigrowało. W Polsce za rządów PiS, jak mówił prezes Kaczyński, dotacje socjalne zwiększono o ok 80 mld zł rocznie a jeszcze przed nami, w tym roku, wybory do naszego parlamentu i jakaś zachęta dla szerokiego grona może się pojawić.

Przy takiej polityce jakiś nieprzewidziany kryzys gospodarczo – finansowy, krajowy czy międzynarodowy, może spowodować inflację; którą najprościej opanować przez cofnięcie niektórych z tych dotacji – ale tego jak ognia boją się politycy.

b) wmówienie wielu ludziom, że działania przeciwko bezkarnej pedofilii w Kościele są walką z Kościołem – wbrew stanowisku Konferencji Episkopatu piętnującej tą pedofilię;

-c) wielu wyborców, skupionych na zachętach finansowych, zapomniało o łamaniu Konstytucji i jej fundamentalnym znaczeniu dla demokratycznego państwa prawa. W czerwcu poznamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zmian jakie dokonał PiS w sądownictwie, łamiąc jego niezależność jako trzeciej władzy.

Historia wielokrotnie pokazała jak, łamiąc Konstytucję demokratycznego państwa tracimy demokrację.

2. KOŚCIÓŁ

a) list biskupów ws. pedofilii (26.05.2019)

„Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny” – napisali biskupi w liście do wiernych, który w niedzielę odczytany został prawie we wszystkich kościołach w Polsce.

Niestety w kilkudziesięciu kościołach listu tego nie odczytano. W Kielcach zamiast tego wierni usłyszeli kazanie mówiące o wrogach kościoła plujących na dobro jakie kościół czyni w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę ok. 10 tys. parafii, to te kilkadziesiąt odmów przeczytania tego listu podczas mszy nie powinno stanowić jakiegoś problemu dla Kościoła. A z przeciwdziałania pedofilii czynić atak na Kościół mogą robić tylko jego wrogowie.

b) film „Tylko nie mów nikomu”

Premiera wyczekiwanego filmu dokumentalnego autorstwa Tomasza Sekielskiego nastąpiła w sobotę, 11 maja. Opowiada on o przypadkach pedofilii w polskim Kościele, o tym jak księża wykorzystywali nieletnie osoby oraz, jak tuszowane były skandale pedofilskie. Po niemal sześciu dobach od premiery na YouTube film ten miał już ponad 18 mln wyświetleń.

3. RÓŻNE

a) protest pracowników wymiaru sprawiedliwości

„7 maja pracownicy sądów i prokuratury – w tym także sądów administracyjnych – rozpoczęli kolejny etap protestu, który jest kontynuacją marcowych protestów, które nie przyniosły konkretnych rezultatów. Na Placu Na Rozdrożu w Warszawie – tuż obok siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości – pojawiły się namioty. Akcja współorganizowana jest przez prawie wszystkie działające w sądach związki zawodowe. Wspólnie domagają się one wzrostu płacy o 1150 zł, z czego w tym roku oczekiwany przez związki zawodowe wzrost płac powinien osiągnąć 650 zł” – piszą na Facebooku organizatorzy protestu.

Protest trwa nadal, 30 maja rozważano nawet zaostrzenie akcji protestacyjnej.

b) nietolerancja

„Mam dość tego, że jestem traktowana jak gówno”

„Mam dość tego wszystkiego. Czasem to daje mi więcej siły do walki. Czasem sprawia, że chcę zakończyć swoje życie tu i teraz. Czasami sprawia, że po prostu chce mi się płakać. Chciałabym widzieć na horyzoncie jakąś nadzieję. Chciałabym usłyszeć coś innego niż »w końcu będzie lepiej«. Chciałabym żyć pełnią życia już dzisiaj, w tym momencie”.

„Mam dość ludzi (psychologów, lekarzy, terapeutów) mówiących, że nie mogę być tym, kim jestem, bo wyglądam w nieodpowiedni sposób. Traktujących mnie, jakbym to wszystko wymyśliła i potrzebowała papierów, aby to udowodnić”, pisała 24-letnia transpłciowa Milo ze Złotowa 2 maja 2019.

Cztery dni później popełniła samobójstwo.

Szanujmy INNYCH w myśl zasady: „ŻYJ I DAJ ŻYĆ INNYM”

c) nienawiść

Jedną z atrakcji z okazji Nocy Muzeów, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku był występ zespołu Kapela Podwórkowa. Wykonywał on piosenki z okresu wojennego. W nocy z soboty na niedzielę zespół był już po czwartym recitalu. Podczas kolejnego, kiedy zaczął wykonywać piosenkę „Ciemna dziś noc”, której tekst na język polski przełożył Julian Tuwim a którą wykonywali, m.in., Mieczysław Fogg czy Wiera Gran, „do akcji” wkroczył dyrektor muzeum Karol Nawrocki. „Rozkazał natychmiast przerwać, drąc się przy tym, że to bolszewicka piosenka i mamy zakaz jej wykonywania”. Wreszcie kazał nam się spakować i opuścić teren muzeum” – relacjonuje na Facebooku muzyk Piotr Kosewski.

A oto jeden z protestów:

„18 maja 2019 roku, podczas Nocy Muzeów, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pan Karol Nawrocki przerwał wykonanie tej piosenki przez artystów, uznając, że to bolszewicki utwór. Sami oceńcie ile w tej piosence bolszewickiej ideologii”

Artyści Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

A oto ta piosenka, w ich wykonaniu, dedykowana panu Karolowi Nawrockiemu.

https://www.youtube.com/watch?v=LqokdHAqj_M

Polecam także poniższe wykonania.

Śpiewa Mieczysław Fogg

https://www.youtube.com/watch?v=k3YIUDR1nzg

Melodia + tekst z radzieckiego filmu wojennego „Dwaj żołnierze” z 1943 roku w przekładzie Juliana Tuwima. Śpiewał ją tam Mark Bernes „Tiomnaja nocz” – patrz następna. Poniżej na akordeonie gra Piotr Maciejczak.

https://www.youtube.com/watch?v=fvnME-H39eY

Oryginał śpiewa Mark Bernes

https://www.youtube.com/watch?v=DimcamztOZY

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x