Maersk Evora docked at Pier 400 fot. Courtesy of the Port of Los Angeles
Maersk Evora docked at Pier 400 fot. Courtesy of the Port of Los Angeles
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Maersk wspiera usprawnianie logistyki w USA

Maersk podejmuje kroki w celu rozwiązania problemów związanych z eksportem i logistyką samochodów ciężarowych w USA.

Lider w morskich przewozach kontenerów zareagował na nagły wzrost importu amerykańskiego, który spowodował zakłócenia w sektorze logistycznym – informuje największy operator kontenerowców. Maersk operuje 711 statkami o łącznej pojemności 4 mln 137 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). APM Terminals zarządza 75 terminalami do przeładunku kontenerów na wszystkich kontynentach. Przeładowuje rocznie około 43 mln kontenerów TEU. Ten duński armator zapewnia oceaniczne połączenie Gdańska z portami Dalekiego Wschodu. W naszym regionie zarządza m.in. terminalami w Aarchus i Goeteborgu, a od grudnia 2011 w rosyjskim porcie Ust Ługa. W styczniu 2020 r. działalność terminali w Aarchus i Goeteborgu zitegrowano pod jednym zarządem APM Terminals Nordics.

Cargo containers at the Port of Los Angeles fot.Courtesy of the Port of Los Angeles.
Cargo containers at the Port of Los Angeles fot. Courtesy of the Port of Los Angeles.

Import Stanów Zjednoczonych wzrósł o 5,5% w październiku 2020 r. (w stosunku do października 2019r.), podczas gdy we wrześniu notowano spadek podaży towarów o 2% . (w porównaniu do września 2019r.) – informują eksperci CEIC, amerykańskiej firmy analitycznej. Dane dotyczące wzrostu importu ogółem w Stanach Zjednoczonych są przez CEIC aktualizowane co miesiąc i dostępne od stycznia 1990 r. Do listopada 2020 r. średnie przyrosty miesięczne importu wyniosły 6,7%. Rekordowy 33,2% przyrost importu dóbr do USA osiągnięto w maju 2010 r. A największy spadek importu o 35,4% zanotowano w maju 2009 r.

Miliardowy deficyt. Gospodarka Stanów Zjednoczonych od lat generuje roczny deficyt w obrotach handlowych przekraczający miliardy dol. Na przykład w październiku 2020 r. zanotowano 206,3 mld USD. W tym miesiącu eksport amerykańskich dóbr i usług osiągnął 126,2 mld dol. i był o 6,6% mniejszy rok do roku. W listopadzie 2020 r. bilans handlowy Stanów Zjednoczonych odnotował deficyt w wysokości 84,8 mld dol. Dla porównania: deficyt w międzynarodowej wymianie towarów i usług zmniejszył się w 2019 r. o 1,7% osiągając 616,8 mld. dol. Jak oceniają eksperci, jest to wynik znacznych podwyżek ceł na towary z Chin wprowadzonych przez administracje Trumpa, który wykorzystał cła jako kluczowy element wojny handlowej z Chinami i Unią Europejską. Mimo pandemii, gospodarka amerykańska długo nie wytrzymywała ograniczeń w imporcie. 

Wietnam drugi w USA. W lukę weszli eksporterzy z Wietnamu. W pierwszej połowie 2020 r. Wietnam wzmocnił swoją pozycję drugiego co do wielkości eksportera dóbr do USA. Udział Wietnamu w imporcie Stanów Zjednoczonych rósł niezwykle dynamicznie. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano wzrost podaży towarów z rynku wietnamskiego o 64,9%. Dla porównania polski eksport do USA rośnie około 4% rocznie i utrzymuje się na poziomie 7,6 mld dol. (w 2019 r.). Polska jest na 37. miejscu wśród importerów z 0,3% udziałem wśród krajów dostawców towarów i usług. Polska eksportuje do Stanów Zjednoczonych m.in. żywność i kosmetyki, Wietnam elektronikę (33% wartości eksportu) i tekstylia (19,4%).

Eksport Wietnamu do USA tylko w 2020 r. wzrósł o 24% r/r. Nadwyżka handlowa Wietnamu z USA w pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 r. wyniosła 50,7 mld dol. w porównaniu z nadwyżką handlową w wysokości 55,8 mld dol. za cały rok 2019. Nic więc dziwnego, że przy tak dużych przyrostach importu towarów nastąpiło przesilenie na amerykańskim rynku logistycznym. Pandemia Covid-19 sprawiła, że nastąpiły radykalne zmiany w zachowaniach konsumentów. Zmieniły się nie tylko preferencje nabywców ale również sposoby kupowania. Nabywcy zwiększyli zakupy w sieciach internetowych, co spowodowało gwałtowny wzrost popytu na transport samochodowy i usługi kurierskie.

Maersk zareagował szybko. „Maersk współpracuje z przewodniczącym i komisarzami FMC (United States Federal Maritime Commission), AgTC (Agriculture Transportation Coalition) i stowarzyszeniami transportowymi, takimi jak HTA na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz Association of Bi-State Motor Carriers, działającym na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych – poinformował społeczność logistyków amerykańskich Soren Skou, dyrektor generalny A.P. Moller – Maersk i wyjaśnił, że chodzi o to, aby znaleźć nowe i lepsze sposoby wykorzystania potencjału operatorów logistycznych i firm transportowych. „Jako globalny integrator logistyki kontenerowej jesteśmy przekonani, że możemy znaleźć praktyczne rozwiązania, które złagodzą problemy w łańcuchu dostaw – podkreśla Soren Skou i zapewnił, że: Maersk podejmuje wszystkie możliwe działania aby zapenić stabilizację łańcuchów dostaw. Chodzi o to, by uspokoić amerykańskie firmy działające w handlu zagranicznym i transporcie, które odczuły wahania w przepływie towarów między Azją a Stanami Zjednoczonymi.

O dziwo, mimo ograniczonego eksportu amerykańskich towarów, szczególnie dotkliwa była ograniczona dostępność pustych pojemników w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowe zakłócenia spowodowała pandemia COVID-19. Pod jej wpływem radykalnie zmieniła się struktura potrzeb i wydatków konsumenckich. Zmniejszył się popyt na dobra trwałego użytku, wzrósł popyt na elektronikę użytkową, laptopy i smartfony.

Container Terminal activityfot. Courtesy of the Port of Los Angeles
Container Terminal activity fot. Courtesy of the Port of Los Angeles

Problemy w amerykańskim eksporcie pojawiły się natomiast w grupie surowców i towarów żywnościowych. Dlatego Maersk odbył wirtualne spotkanie z przedstawicielami AgTC. Stowarzyszenie to odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów amerykańskich eksporterów produktów rolnych i ma istotny wpływ na politykę transportową w Stanach Zjednoczonych. Dlatego w grudniu Franck DeDenis, dyrektor Maersk ds. Handlu w Ameryce Północnej, wygłosił prezentację telewizyjną dla członków Agriculture Transportation Coalition. Usprawnieniu działań i procesów w logistyce międzynarodowej i amerykańskiej służyło grudniowe spotkanie przewodniczącego Federal Maritime Commission Michaela Khouri z Sorenem Skou, dyrektorem generalnym A.P. Moller-Maersk. Maersk podkreśla, że jest mocno zaangażowany w działania, które mogą poprawić warunki dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw.

„Ściśle współpracujemy z Agriculture Transportation Coalition i lokalnymi stowarzyszeniami spedycyjnymi, aby rozwiać ich obawy dotyczącymi dostępności środków transportu i sprzętu oraz rozwiązać problemy z zatrzymaniami ładunków i przestojami
– uspokaja Narin Phol, regionalny dyrektor zarządzający Maersk North America i zapowiada, że dalej będą prowadzone spotkania mające rozwiązać problemy zatorów w logistyce morskiej i lądowej. Podkreśla się, że wyzwania te wymagają współpracy wszystkich uczestników i będziemy koncentrować naszą aktywność na rozwiązywaniu aktualnych problemów.
„Komisarz FMC Rebecca Dye ma wiedzę branżową, relacje i wiarygodność, aby wspierać niezbędne rozwiązania branżowe i doceniamy jej przywództwo w tej sprawie”
– chwali partnera rządowego Narin Phol za pośrednictwem służby prasowej Maersk.

fot. Courtesy of the Port of Los Angeles

Szczególnie wrażliwe na zawirowania w logistyce na połączeniach z Azją są amerykańskie porty na wybrzeżu Pacyfiku i firmy obsługujące operatorów terminali. Wciąż rosnący import ładunków stanowi wyzwanie dla lokalnych kierowców ciężarówek w głównych portach, takich jak Los Angeles/Long Beach – wymienia Maersk i podkreśla, że jest w codziennym kontakcie z Westonem LaBarem, prezesem Harbour Trucking Association (HTA) z siedzibą w Long Beach w Kalifornii.

W Polsce postrzegamy Maersk jako operatora dużych oceanicznych kontenerowców, które zawijają do DCT Gdańsk. W Stanach Zjednoczonych aktywna jest logistyczna część duńskiego operatora APM Terminals. Pier 400 Los Angeles to największy prywatny terminal kontenerowy w porcie Los Angeles/Long Beach oraz w Ameryce Północnej. APM Terminals jest jednym z 7. operatorów terminali w tym porcie. O skali zmian w podaży kontenerów w porcie świadczą dane za ostatnie miesiące br.

W listopadzie, terminale kontenerowe portu Los Angeles przeładowały w imporcie prawie 465 tys. TEU (ponad 25% więcej niż w październiku ubr.), a w eksporcie prawie 131 tys. TEU mniej o 5,5%). W październiku przez Los Angeles przywieziono towary w ponad 506.6 tys. TEU pełnych kontenerach (27% więcej niż przed rokiem), we wrześniu było prawie 471,8 tys. TEU (13,3% więcej) i w sierpniu – około 516,3 tys. TEU (11,7%). W ciągu 11 miesięcy 2020 r. suwnice terminali kontenerowych Los Angeles przemieściły ponad 8,3 mln załadowanych TEU kontenerów, z czego w imporcie było ponad 4,4 mln TEU. Problemy z logistyką kontenerów w otoczeniu portu Los Angeles zaczęły się więc kumulować już od lata. Działo się tak mimo koordynacji rozładunku i załadunku kontenera na ciągnik w jednym wjeździe do terminalu. I mimo pracy terminali bez przestojów, 24 godz. na dobę.

CMA CGM Benjamin Franklin, the largest containership to ever visit North America. fot. Courtesy of the Port of Los Angeles
CMA CGM Benjamin Franklin, the largest containership to ever visit North America. fot. Courtesy of the Port of Los Angeles

Los Angeles Pier 400 obsługiwany jest przez połączenia 2M Alliance. Ten sam operator zapewnia połączenia DCT Gdańsk z Dalekim Wschodem. Ponieważ MSC posiada również terminal w Los Angeles/Long Beach, obaj operatorzy tworzący 2M Alliance koordynują obsługą przewoźników lądowych z wejściami statków do swoich terminali.

„Dzięki temu truckerzy mogą sprawnie odbierać i zwracać kontenery do dwóch obiektów zlokalizowanych bardzo blisko siebie. Zapewnione jest również wsparcie w kwestiach związanych z transportem ciężarowym”
– gwarantuje Bill Peratt, regionalny szef transportu Maersk w Los Angeles, który jest również członkiem komitetu ds. Produktywności Harbour Trucking Association.

Tekst: Marek Grzybowski

fot. Courtesy of the Port of Los Angeles

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x