Kultura Redakcja poleca Warto wiedzieć

Łyk sztuki do kawy – Autoportret w słomkowym kapeluszu z fajką

Łyk sztuki do kawy z Vincentem van Goghiem: „Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla innych.”

 

„Autoportret w słomkowym kapeluszu z fajką” powstał w Paryżu latem 1887 roku, na trzy lata przed tragiczną śmiercią artysty.

 

W Paryżu Van Gogh namalował serię 28 autoportretów. Różnią się od siebie techniką oraz sposobem wykonania i w każdym przypadku artysta stawia sobie nowe wyzwania. W tych obrazach Van Gogh pojawia się w różnych kostiumach i nakryciach głowy, jakby zmieniając swoje role.

W listach do swojego brata, Theo, Vincent tłumaczył się, że ćwiczy malarstwo portretowe na sobie m.in. z braku pieniędzy – lustro było tańsze niż wynajęcie modela.

Malarz stwierdził też, że jeśli uda mu się oddać kolorystykę swojej głowy, która sprawia niezwykłe trudności, to z pewnością będzie mógł potem namalować głowę każdej innej osoby.

Obrazy Vincenta van Gogha „Autoportret w słomkowym kapeluszu z fajką” jak również „Autoportret w fajką i słomkowym kapeluszem” pochodzą z kolekcji Van Gogh Museum w Amsterdamie, jednego z najchętniej odwiedzanych muzeów Holandii. Na jego stronie internetowej możecie nie tylko zobaczyć wszystkie dzieła zgromadzone w muzeum, ale również pobrać je w wersji cyfrowej.

#zostańwdomu i zwiedzaj muzea i galerie całego świata!

Takie możliwości otwiera przed Wami sekcja MUZEA I GALERIE w Bazie Legalnych Źródeł

Publikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Fundacja Legalna Kultura buduje wspólnotę twórców i odbiorców kultury poprzez promowanie idei korzystania z legalnych źródeł – wartości i postaw ważnych dla wszystkich użytkowników kultury w cyfrowej rzeczywistości.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie