Image default
Biznes Redakcja poleca

Lotnisko w Gdyni Kosakowo jako General Aviation

Władze Gdyni kończą negocjacje z Komisją Europejską odnośnie modelu funkcjonowania gdyńskiego lotniska, opartego na GA. Po przeprowadzeniu korekt własnościowych i zakończeniu rozmów z Ministerstwem Obrony Narodowej nie powinno już być przeszkód, by lotnisko zaczęło działać.

Działalność w zakresie General Aviation (GA), czyli tak zwanego lotnictwa ogólnego, będzie podstawą funkcjonowania gdyńskiego lotniska. Lotnisko nie będzie obsługiwało regularnych połączeń rejsowych ani czarterów. Popyt na infrastrukturę i usługi obejmujące sektor lotnictwa ogólnego w ostatnich latach mocno wzrasta. Sprzyja temu między innymi znaczny wzrost liczby samolotów w rękach prywatnych. Od 2010 roku liczba prywatnych statków powietrznych wzrosła o ponad 80 %.

– Z analiz jasno wynika, że to właśnie optymalne warunki do prowadzenia działalności w zakresie GA i organizacji innych wydarzeń, które mogą się odbywać na lotnisku, stanowią naszą przewagę konkurencyjną. Sukces portu lotniczego w Gdańsku, który ogromnie nas cieszy, zarazem utrudnia operacje z obszaru lotnictwa ogólnego – choćby ze względu na duże natężenie ruchu komercyjnego. To naturalna prawidłowość, występująca na całym świecie. Tych problemów nie ma i nie będzie w Gdyni, gdzie ruch lotniczy ogranicza się niemal wyłącznie do operacji wojskowych. Zarówno obecna, jak i prognozowana liczba lotów wojskowych, odbywanych na tym lotnisku, nie powinna stanowić problemu dla przewidywanej działalności cywilnej, w tym lotów turystycznych, biznesowych, szkoleniowych oraz eventów lotniczych

mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 

Lotnisko w Gdyni Kosakowie dysponuje gotową infrastrukturą, umożliwiającą rozpoczęcie działalności operacyjnej.
Poza utwardzoną drogą startową są to:

  • system dróg kołowania
  • płyta postojowa o wymiarach 250×40 m
  • dodatkowe powierzchnie utwardzone (do wykorzystania dla postoju samolotów)
  • baza paliwowa
  • system świetlnych pomocy nawigacyjnych
  • budynki wraz parkingami i drogami dojazdowymi
  • drogi kołowania i płyty postojowe tworzące tzw. „pole ruchu naziemnego”

Korzystny układ istniejących już elementów oznacza elastyczne możliwości dla tworzenia rozwiązań, sprzyjających potencjalnym użytkownikom.
Czynne i dostępne przez cały rok lotnisko, z odpowiednią infrastrukturą naziemną, oraz doskonałymi naturalnymi warunkami klimatycznymi, daje możliwość bezpiecznego i efektywnego prowadzenia szerokiego zakresu działalności.

C.M

Powiązane tematycznie

Książka na telefon?

Redakcja

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

Redakcja

Szkolenia marynarzy i portowców w czasach pandemii. Kurs na e-learning

Marek Grzybowski

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie