Image default
Morskie sprawy Z Gdyni

Le Marité 24 kwietnia zacumuje w Gdyni

Le Marite w Gdyni / fot. Krzysztof Romański

24 kwietnia przy Nabrzeżu Pomorskim zacumuje francuska barkentyna Le Marité, uprzednio odwiedził Gdynię we wrześniu zeszłego roku,, gdy brał udział w międzynarodowej akcji promującej egzotyczne smaki rodem z… Europy.

„Exotic Taste of Europe”, bo tak nazywa się akcja, daje możliwość zobaczenia i posmakowania np. bananów, awokado i winogron dojrzewających na obszarach zamorskich krajów Unii Europejskiej. Wystarczy wymienić chociażby Wyspy Kanaryjskie, Maderę czy Martynikę.

Jak informuje Krzysztof Romański z portalu www.zaglowce.info, francuski żaglowiec pozostanie w Gdyni aż do czwartku, 2 maja, dając jednocześnie wszystkim zainteresowanym możliwość zwiedzania i oglądania wystawy fotograficznej związanej ze wspomnianą wcześniej akcją.

Pływająca historia

To dobra okazja, by przyjrzeć się z bliska wyjątkowej jednostce. Jest co podziwiać, bo historia Le Marité  sięga 1921 roku. To barkentyna, czyli żaglowiec posiadający trzy lub więcej masztów. Ma 15 żagli o łącznej powierzchni 650 m2. Waży 230 ton i ma 45 metrów długości. Pływał i łowił dorsze na nowofundlandzkich wodach od 1923 do 1929 roku i jest ostatnią „czynną” jednostką tego typu.

W 1930 roku został odkupiony przez duńskiego armatora, a podczas II wojny światowej służył jako statek rybacki zaopatrujący Wielką Brytanię. Do 1992 roku przeszedł kilka modyfikacji – został zamontowany w nim silnik, po czym zaklasyfikowano go jako szkuner z drewna do połowów śledzi i krewetek. W 1978 roku został rozbrojony i przeznaczony do zniszczenia, ale po odkupieniu go przez Szwedów wrócił do użytku i między innymi w 1992 roku pod nazwą Blå Marité af Pripps wygrał jeden z wyścigów żaglowców.

W 2003 roku po długich negocjacjach kolektyw regionów normandzkich odkupił Le Marité za ponad 1,5 miliona euro. W kwietniu 2012 roku zakończono warte 5 milionów euro prace nad renowacją żaglowca.

Źródło:  Kamil Złoch//gdynia.pl/co-nowego//zaglowce.info

Powiązane tematycznie

Frekwencyjny rekord w CN Experyment!

Redakcja

Uroczyście i radośnie, czyli 15 sierpnia #wGdyni

Redakcja

10. edycja VERVA Street Racing

Redakcja Sportowa

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie