Lato Na Patio, czyli kino plenerowe!
Kultura Z Gdyni

Lato Na Patio, czyli kino plenerowe!

Bezpłatne seanse klasyki filmowej i pełnometrażowych hitów kinowych, pokazy filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – w Gdyńskim Centrum Filmowym powstało kino plenerowe, dostępne dla mieszkańców Trójmiasta i turystów.

W ramach akcji Lato na Patio od czerwca aż do końca sierpnia nie zabraknie tu atrakcji filmowych, ale też zajęć rekreacyjnych i warsztatów tematycznych. Kino plenerowe działa na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni, niedaleko śródmiejskiej plaży. Wstęp na pokazy jest bezpłatny, jednak liczba dostępnych miejsc pozostaje ograniczona. W przypadku złej pogody organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania wydarzeń.

W ramach akcji Lato Na Patio codziennie o godzinie 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Są wśród nich krótkie metraże nagradzane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Wakacyjną atmosferę wprowadzają fragmenty koncertów z cyklu „GSF on Stairs”, zarejestrowanych latem ubiegłego roku. Przeboje muzyki filmowej, z towarzyszeniem muzyków pod kierownictwem L.U.C. Łukasza Rostkowskiego śpiewają Maria Sadowska, Anna Dereszowska, Magdalena Kumorek i Klaudia Szafrańska. Można też wysłuchać konferencji prasowych z udziałem twórców filmów z konkursu głównego ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także obejrzeć wybrane odcinki Kroniki Festiwalowej.

poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane, znane najmłodszym widzom Kina Studyjnego GCF z cieszącego się wielką popularnością cyklu poranków filmowych „Bajka w Centrum”. Jeszcze w czerwcu dzieci będą mogły obejrzeć po kilka odcinków takich serii, jak „Rodzina Treflików”„Przytul mnie”„Żubr Pompik” oraz klasyki gatunku, czyli „Bolka i Lolka”.

Lato Na Patio na weekend to zawsze dwa pełnometrażowe seanse filmowe. W kolejne piątki Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd kultowych dzieł takich twórców, jak David Lynch, Jean-Pierre Jeunet czy Marc Caro. Najbliższe pokazy to: „Miasto zaginionych dzieci” (12 czerwca), „Delicatessen” (19 czerwca), „Człowiek słoń” (26 czerwca). W soboty z kolei można nadrobić kinowe zaległości i obejrzeć filmy, które jeszcze niedawno gościły na dużym ekranie, między innymi: „Dziewczyna we mgle” (6 czerwca), „Borg/McEnroe” (13 czerwca), „Loveling” (20 czerwca), „Anioł” (27 czerwca).

lipcu i sierpniu kolejną odsłoną piątkowego plenerowego cyklu będzie prezentacja klasyków kina amerykańskiego. Widzowie zobaczą na ekranie największe gwiazdy kina, takie jak Ava Gardner, Gary Cooper, Cary Grant czy Audrey Hepburn. W programie nie zabraknie także pokazów filmów niemych z lat dwudziestych ubiegłego wieku. To wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z twórczością trzech wielkich komików kina amerykańskiego: Charlie Chaplina, Bustera Keatona i Harolda Lloyda.

Informacje o kolejnych seansach planowanych w kinie plenerowym Gdyńskiego Centrum Filmowego warto śledzić na jego stronie internetowej oraz Facebooku. Warto podwójnie, bo wkrótce ukażą się szczegóły dodatkowych zajęć warsztatowych i rekreacyjnych – na przykład sesji jogi czy spotkań dla psiarzy – jakie również przewiduje Lato Na Patio. Partnerami projektu są Gdynia Rodzinna i Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

Autor: Paweł Jałoszewski / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie