Image default
Kultura

Latający Cyrk Idei, Ostatnia wieczerza: Slavery still exists

11 grudnia (wtorek), godz. 19.00  Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

 

Koncept, reżyseria, wybór utworów muzycznych: Piotr Wyszomirski

Scenariusz: Magdalena Olszewska, Piotr Wyszomirski

Choreografia: Katarzyna Pastuszak

Muzyka: Krzysztof Wojciechowski

Wizualizacje: Art Vyrzecky

Projekt plakatu: Jacek „Jacx Badder” Staniszewski

Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia

Czas trwania: do ostatniego widza.

W ramach spektaklu zespół Latającego Cyrku Idei zaprasza na wieczerzę. Zainteresowanych wsparciem produktowym i wykonawczym (uwaga: posiłek wegetariański) prosimy o wcześniejszy kontakt: pomyslodalnia@gmail.com

 

Opis

Głos kobiet

Spektakl jest próbą rekapitulacji kondycji człowieka we współczesnym chaosie znaków i znaczeń, ze szczególnym pochyleniem się nad stanem praw kobiet. To nasza odpowiedź na temat konkursu rozpisanego po raz VII przez Teatr Ósmego Dnia: OFF: Premiery/Prezentacje – Wściekłość. Stulecie praw kobiet w Polsce. Będzie więc wściekłość, będzie mocno i konkretnie, ale też wszechstronnie i różnorodnie pod wieloma względami.

W akcie pierwszym znaczące i oznakowane kobiety zabiorą głos w sprawie autonomii, wolności, kreacji i skutków samodzielności intelektualnej. Podejmą się skalowania genezy niezawinionego cierpienia oraz chłodu doświadczanych w sposób nieuprawniony, ale też namaszczony względami społecznymi i religijnymi. Część pierwsza będzie swoistym zapisem pamięci wewnętrznej kobiety, chłonącej wszelkie braki, ale także noszącej wciąż w sobie potęgę miłości. Jak daleko można zawędrować w marzeniach za szlachetną obroną drugiego człowieka i siebie?

Ponadto:

Myślisz globalnie, umierasz lokalnie

Spojrzenie na współczesną cywilizację pozbawione hipokryzji, oparte na faktach, wzmocnione przez nieoczywiste połączenia i zaskakujące rozwiązania sceniczne. Spektakl kontestujący stereotypowe wyobrażenia na temat przedstawienia teatralnego, roli widza i relacji między aktywizmem a sztuką. „Ostatnia wieczerza” to zachęta do dyskusji i działania, tęsknota za wspólnotą, poszukiwanie kodu porozumienia.

Activism is more than art. Sometimes it’s equal

To także impuls społeczny, aktywizujący szeroko rozumiane środowisko offowe. Na tę okoliczność została powołana do życia formacja Latający Cyrk Idei, do której zapraszani są aktorzy i tancerze niepublicznych teatrów, performerzy i aktywiści.

Buntuję się, więc jesteśmy
A.Camus

Spektakl koncentruje się także na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn stanu rzeczy, czyli dramatycznego rozziewu między „wzrostem gospodarczym”* a poziomem relacji społecznych.

Przyglądamy się i oceniamy nowy porządek świata, rozciągniętego między kulturą przyjemności i nabywczą zachłannością eliminującą jakikolwiek poziom społecznego niezadowolenia i wspólnoty. Bunt przestał być akcją a stał się wyłącznie polem do dyskusji. Zamienniki buntu dostępne są w sklepach. Namaszcza się sytość kosztem głodnych i ucieka od wielkich idei na rzecz wygodnego relatywizmu.

Esej teatralny

Formalnie „Ostatnia wieczerza” to hybryda gatunkowa, której najbliżej do określenia „esej teatralny”. Niejednorodna, wielogatunkowa forma wydaje się być jedyną możliwą dla próby opisania współczesnego świata.

Dla kultury pozainstytucjonalnej

Slavery still exists to kolejna realizacja, którą Fundacja Pomysłodalnia wypełnia trwającą od kilku lat ideę wspierania kultury pozainstytucjonalnej. W ramach Latającego Cyrku Idei zapraszamy twórców z różnych środowisk, tworzymy sytuacje przyjazne dla integracji poszukujących twórców, reprezentujących różne doświadczenia, miejsca i pokolenia.
—–
*W cudzysłowie, bo to termin mocno smrodliwy dla nas, fetysz, którym grają politycy, niemający wiele wspólnego z poziomem życia, o uczuciach nie wspominając.

Realizatorzy

Magdalena Olszewska (Katarzyna Wysocka) – animatorka kultury, autorka scenariuszy do spektakli chóru kobiet Chórraa („Perfumeria Lady Makbet”, „Wszystkie kobiety Williama”, „Osiem scen z życia kobiety”), reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu „Baczyński. Apokalipsa”, dziennikarka Gazety Świętojańskiej online i Pomorza Kultury, prezeska Fundacji Pomysłodalnia.

Katarzyna Pastuszak – tancerka, reżyserka, choreografka, dyrektor artystyczna teatru Amareya & Guests. Teatrolog i animator kultury, wieloletnia badaczka tańca butō. W roku 1997 odbyła praktykę w Teatrze Znak, w latach 1999-2000 – w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury, w latach 2000-2001 – w Teatrze „Cynada” Bożeny Eltermann, w roku 2003 – w Odin Teatret Eugenio Barby. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Stypendystka rektora Akademii Teatralnej oraz Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia naukowe (2005), wielokrotna uczestniczka międzynarodowych warsztatów tanecznych i teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. w Gdańsku, Bytomiu, Poznaniu i Göteborgu).

Art Vyrzecky (Artur Wyszecki) – artysta multidyscyplinarny (filmowiec, fotograf, rzeźbiarz), absolwent ASP w Gdańsku, prowadzi Spichlerz Sztuki w Wejherowie.

Krzysztof Wojciechowski – solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Multiinstrumentalista, kompozytor, nauczyciel w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni, pasjonat muzyki etnicznej i kolekcjoner instrumentów perkusyjnych i dętych. Obecnie można go podziwiać m. in. w „Gorączce sobotniej nocy” (Tony Manero), „Notre Dame de Paris” (Clopin), „Chłopach” (Kowal), „Lalce” (subiekt Klein), „Avenue Q” (Żaczek), „Ghost” (Carl Bruner), „Skrzypku na dachu” (Perczyk). Wystąpił w spektaklu Fundacji Pomysłodalnia „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy” (finalista Konkursu OFF 35 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, 2014).

Piotr Wyszomirski – prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Ostatnia wieczerza”, „Bigbit”).

Wykonawcy Sopot:

Karol Formela – absolwent ASP w Poznaniu. Artysta interdyscyplinarny (malarstwo, rysunek, instalacje). Aktor, performer i współzałożyciel grupy artystycznej Onirycon. Kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej.

Katarzyna Pastuszak

Jakub Piprowski – student 3 roku w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Katarzyna Ustowska – tancerka, performerka. Po uzyskaniu dyplomu w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku, rozpoczęła studia w Northern School of Contemporary Dance (University of Kent/Wielka Brytania), uzyskując dyplom Bachelor of Performing Arts, First Class Honours (2011). W 2010 została laureatką pierwszej nagrody w konkursie Dolina Kreatywna (TVP Kultura).Otrzymała nagrodę specjalną Sopot Fringe Festiwal’11 i została zaproszona na Brigton Fringe Festival, gdzie prezentowała Level of difficulty. Hard. (duet z Alicją Hoppel). W roku 2012 należała do zespołu Verve w Leeds/Wielka Brytania, gdzie pracowała z choreografami: Milan Kozánek, Jordan Massarella, Lea Anderson i Akram Khan. W roku 2013 roku zajęła II miejsce w konkursie 321 TANIEC, organizowanym przez Krakowski Teatr Tańca. Jest laureatką nagrody Prezydenta Miasta Sopotu dla Młodych Twórców.

Darek Tylki – wokalista zespołu Fosfor

Aktywiści pomorskich grup nieformalnych i organizacji pozarządowych.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie