elektromobilność fot. mat. prasowe
Biznes

Ładowarki samochodowe z ulicznych lamp w Gdyni

Ładowanie elektrycznego auta przez podłączenie do… ulicznej lampy? To możliwe – w Gdyni powstaną nowe ładowarki, które wykorzystają już istniejącą infrastrukturę oświetleniową. Energa w ten sposób wykorzysta o połowę mniejszy pobór energii po zmianie źródła światła z sodowego na LED-y.

Rusza pilotażowy program, który wykorzysta mniejszy pobór mocy po modernizacji ulicznego oświetlenia. Po wymianie starszych lamp sodowych na LED-y, Energa zamierza wykorzystać zasilanie do uruchomienia stacji ładowania dla aut elektrycznych. Na początek powstaną trzy ładowarki, które sprawdzą zainteresowanie klientów, z czego dwie – na terenie Gdyni. Ich lokalizacja będzie ustalana we współpracy z miastem.

– Cieszy, że pilotaż innowacyjnego rozwiązania odbędzie się akurat w Gdyni. Wybór jest nieprzypadkowy, na mapie elektromobilności nasze miasto jest ośrodkiem wyjątkowym mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 

Urządzenia będą działać w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW, w zależności od aktualnego poboru mocy na potrzeby oświetlenia. Dostęp do jak największej liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych to klucz do rozwoju elektromobilności. Tworzenie nowego rodzaju ładowarek stało się możliwe dzięki rezerwie mocy po modernizacji energochłonnych lamp sodowych.

Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest dużo szybsza droga administracyjna – jak zapewnia Energa, wszystkie niezbędne formalności można dopełnić w około 2 miesiące, gdy uzgodnienie budowy tradycyjnej stacji ładowania „elektryków” trwa nawet do 14 miesięcy.

Elektryczne samochody to nie wszystko – prosta modyfikacja pozwoli ładować również hulajnogi, rowery, motocykle i skutery elektryczne. Ładowarki na słupach oświetleniowych będą dostępne całodobowo i posłużą do uzupełniania prądu w częściowo rozładowanych bateriach lub pozostawiania pojazdu na całą noc w celu pełnego naładowania. Urządzenia instalowane przez Energę Oświetlenie wejdą w sieć ładowarek zarządzanych przez Energę Obrót.

UM Gdyni, Autor: Kamil Złoch

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x